Wpis z mikrobloga

Jaki lek przeciwbólowy jest najlepszy na ból zęba?

To pytanie bardzo często zadajecie na mirko albo piszecie w wiadomości prywatnej. Postanowiłam więc zrobić wpis dla potomnych. Oczywiście najlepiej działa wizyta u dentysty, ale wiadomo, że w życiu różnie bywa i nie zawsze jest to możliwe od razu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Najczęściej w odpowiedziach pojawia się Ketonal, ale w przypadku bólu w obrębie jamy ustnej najlepiej sprawdza się Dexak (25 mg deksketoprofenu, niesteroidowego leku przeciwzapalnego). Dostępny jest bez recepty.

#stomatologia #dentysta #medycyna #zeby
  • 38
@SkrytyZolw: A jest coś lepszego na receptę? Np. jakby bolał mnie ząb strasznie i musiałabym dojechać do dentystki i dentystka zaczyna przyjmować za 4 godziny, ale jest inny dentysta, który ma full pacjentów i na szybko by coś przepisał? Albo jakiś inny scenariusz. Czy i tak najlepiej dexak i nic się na receptę lepszego nie wyczaruje?
@KarolKnuropatwa:
Masz coś na poparcie tej śmiałej tezy?
Kilkudniowe przyjmowanie nlpz w dawce maksymalnej bardzo rzadko powoduje uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Dexak w tym zestawie ma dość dobry profil bezpieczeństwa. Nikt nie każe Ci żreć tego tygodniami.Zaryzykowałbym stwierdzeniem, że stres zwiazany z silnym bólem jest nie mniejszym czynnikiem ryzyka niż żarcie nlpz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PrawiczekRecydywista: No dobra piszesz od Dexaku a mi chodzi o to combo (sam pisałeś o zwiększonym ryzyku działań niepożadanych). Jednak po coś jest drabina analgetyczna żeby nie katować się kilka dni nlpz tylko siegnąc jednak po telefon i skołować receptę. Wiadomo że jeszcze dochodzą czasem inne czynniki- dieta, papierochy etc
@KarolKnuropatwa:
Leki przeciwbólowe z roznych grup łączy się wlasnie po to, żeby móc ograniczyć dawki i zmniejszyć ryzyko DN.
Z drugiej strony biorąc kilka leków zwiekszasz szanse, że któryś te działania wywoła.
Wspomniałeś o drabinie analgetycznej. Zauważ, ze tam nlpz i nie-nlpzty na wyższych stopniach są nadal używane jako uzupełnienie dla opioidów więc nie wiem dlaczego piszesz o niekatowaniu się nlpz dzieki drabinie analgetycznej.
To rozwiazanie które zaproponowałem wyżej to wyjście
opiaty zarezerwowane są raczej dla osób po zabiegach chirurgicznych


@SkrytyZolw: jego ból jest lepszy niż twój, bo on miał zabieg a ty nie, i łaskawie dostanie straszliwy i niebezpieczny poltram combo sztuk 10 xD

może kiedyś zaczniesz przepisywać według potrzeb pacjenta, a nie swoich uprzedzeń? rozważ to.
@kuhonnyje_rewaljucje: Czemu niebezpieczny? Tzn. oczywiście trzeba być ostrożnym, bo to połączenie jest obciążające dla wątroby, ale nie uważam tego za jakiś niezwykły lek.

może kiedyś zaczniesz przepisywać według potrzeb pacjenta


Robię to cały czas, wszyscy są zadowoleni, tylko nie ćpuny, które na coś liczą (przy czym nie mam nic przeciwko narkotykom, wszystko jest dla ludzi, byle z głową).

Jakie uprzedzenia? XDDD Wykopku, idź się poucz do szkoły, a nie coś sobie