Wpis z mikrobloga

@pdk_kmwtw: kanał "podcast historyczny" na YouTube ma chyba odcinek o Srebrenicy i tam chyba coś było mówione o wojnie na Bałkanach. A nawet jak nie to polecam kanał bo jest mega ciekawy
  • Odpowiedz
W sumie to bardzo ciekawe, że do dziś dominuje w tej wojnie dominują historię o zbrodniach popełnianych przez Serbów. Natomiast o zbrodniach na samych Serbach nikt nie mówi. Każdy zna oblężenie Sarajewa albo Srebrnicę, mało kto pamięta o 4-6 tysiącach zgwałconych i pomordowanych serbskich kobietach wokół Srebrnicy przez Bośniaków i terrorystów przywożonych z Arabii Saudyjskiej (co było powodem wydarzeń w Srebrnicy). Albo o cywilnych ofiarach bombardowań NATO. W wojnach domowych rzadko kiedy
  • Odpowiedz
Natomiast o masowych gwałtach pierwszy raz słyszę. Wiem, że Bośniacy również dokonywali zbrodni, ale tej historii nie znam. Wiesz coś więcej na ten temat?


@BapitanKomba: Takie czytałem wyjaśnienie ludobójstwa w Srebrnicy. To była muzułmańska enklawa na terytoriach zaludnionych w większości przez Serbów (dlatego ONZ utworzyło tam bezpieczną strefę). Bośniaccy żołnierze ukrywali się tam jako partyzanci i dokonywali regularnych napadów na okoliczne wsie i miasta. Atakując żyjących tam cywilów. Wsławili się też wieloma gwałtami i brutalnymi mordami na tych zgwałconych kobietach. Widziałem też zdjęcia ofiar, bardzo nieprzyjemny widok. Odrąbane głowy, rozerwane wnętrzności, czasem nawet spalone żywcem.

Serbska armia zupełnie nie radziła sobie z taką formą podjazdowych ataków, wycelowanych w obniżenie morale ich ludności. Dlatego zdecydowali się na atak na Srebrnicę. Partyzanci (terroryści?) ukryli się wśród bośniackich cywili i nie było jak ich skutecznie wyłapać. Stąd też pomysł odesłania kobiet i dzieci i wymordowania tylko mężczyzn zdolnych do noszenia
  • Odpowiedz
@isea: Taki świat bardzo łatwo sobie zrobić na własnym podwórku, jeśli pozwolimy na to, by kasta rządząca kontrolowała kraj poprzez skłócenie ludzi między sobą. Taki proces ma u nas miejsce już od kilku dekad, a obecny rząd jeszcze bardziej przyśpieszył proces podziału kraju na dwie wzajemnie zwalczające się strony...
  • Odpowiedz