Wpis z mikrobloga

@vertoo: Oni nie widzieli tam dzieci, starców czy zdrowych dorosłych tylko wroga. Jugosławia lat 90. to tak naprawdę przedłużenie nienawiści z okresu pierwszej połowy XX wieku. Każda nacja miała coś do zarzucenia sąsiadom. Część polityków przyszłych republik byłej Jugosławii walczyła podczas 2 wojny przeciwko sobie a potem siłą ktoś zmusił ich do ponownej integracji w ramach jednego państwa - projektu może adekwatnego w XIX wieku ale mocno przestarzało wiek później.
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: zastanawia mnie co mieli w głowach ci ludzie strzelając do bawiących się dzieci. Ilu z nich przeżyło wojnę, ilu z tych się zapiło albo zabiło w inny sposób, a ilu żyje po dziś dzień i czy mają wyrzuty sumienia czy tak jak część nazistów co dociągnęła prawie do setki (jeszcze kilku zostało) trzyma się hardo i nie żałuje niczego.
  • Odpowiedz
@europa: W "Obronie poczty sarajewskiej" padło, że snajperzy bywali pod wpływem narkotyków. Wielu miało sobie potem strzelać w głowę. To oczywiście z relacji ludzi, więc ciężko stwierdzić, ile w tym prawdy, ale wydaje mi się, że to prawdopodobne. Niemcy podczas IIWŚ też używali metamfetaminy, więc nie byłoby to nic nowego.
  • Odpowiedz
W sumie to bardzo ciekawe, że do dziś dominuje w tej wojnie dominują historię o zbrodniach popełnianych przez Serbów. Natomiast o zbrodniach na samych Serbach nikt nie mówi. Każdy zna oblężenie Sarajewa albo Srebrnicę, mało kto pamięta o 4-6 tysiącach zgwałconych i pomordowanych serbskich kobietach wokół Srebrnicy przez Bośniaków i terrorystów przywożonych z Arabii Saudyjskiej (co było powodem wydarzeń w Srebrnicy). Albo o cywilnych ofiarach bombardowań NATO. W wojnach domowych rzadko kiedy
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: Właśnie jestem w Sarajewie, ślady tej masakry na każdym kroku, dziury po kulach w fasadach budynków, wgłębienia w chodnikach, dziś akurat byłam w świetnym muzeum wspomnień rodziny która przeżyła oblężenie, rozmawiałam z synem właścicieli w moim wieku (30) który pamięta z dzieciństwa dźwięk syren i smak psiej karmy którą NATO przysyłało jako pomoc humanitarną (wtf)
  • Odpowiedz