Aktywne Wpisy
rybsonk +15
Ostatnio gadałem z kumplem o gierkach i czasach podstawówki i tak mnie naszło, że aż zrobię ankietę. Mireczki, jaka gra jest dla was pierwszą która przychodzi do głowy gdy myślicie o dzieciństwie? Głosujcie w ankiecie:
#gry #grypc #ankieta #ciekawostki #grajzwykopem #gryparatowaniapoziomu
#gry #grypc #ankieta #ciekawostki #grajzwykopem #gryparatowaniapoziomu
Gra dzieciństwa to:
- GTA V 9.7% (141)
- Fortnite 2.1% (31)
- Minecraft 13.5% (195)
- Roblox 2.8% (40)
- League of Legends 7.2% (104)
- Fallout 4 1.6% (23)
- Skyrim 6.8% (99)
- Inna (napisz w komentarzu jaka) 56.3% (816)
InkedHellcat +209
Kupujesz kartę graficzną za cenę trochę poniżej średniej rynkowej.
- Oferta zakupu z odbiorem osobistym ale masz 550km więc pytasz sprzedawcy czy by nie wysłał.
Sprzedawca konto na allegro ponad 13lat.
Sprzedawca pisze że ok tylko że nie był przygotowany na wysyłkę i ma stare konto podpięte pod payU a śpieszy mu się ze sprzedażą więc prosi o wpłatę na konto.
Sprzedawca wysyła wszelkie dane, robisz przelew i to w sumie na
- Oferta zakupu z odbiorem osobistym ale masz 550km więc pytasz sprzedawcy czy by nie wysłał.
Sprzedawca konto na allegro ponad 13lat.
Sprzedawca pisze że ok tylko że nie był przygotowany na wysyłkę i ma stare konto podpięte pod payU a śpieszy mu się ze sprzedażą więc prosi o wpłatę na konto.
Sprzedawca wysyła wszelkie dane, robisz przelew i to w sumie na
Podstawą jest podział wentylacji na grawitacyjną i mechaniczną. Zaczniemy oczywiście od standardowej wentylacji grawitacyjnej.
Konstrukcja jest dość prosta: otwór wentylacyjny prowadzi do kanału wentylacyjnego, który prowadzi na zewnątrz, gdzie musi być zabezpieczony przed wpadaniem wody (np. specjalnym małym kominkiem, tzw. "grzybkiem"). Urozmaicić ją możecie wyciągiem elektrycznym - włączającym się np. przy włączeniu światła lub przy ustalonym poziomie wilgotności powietrza (higrosterowane). Wentylacja grawitacyjna powinna być w każdym pomieszczeniu mokrym (kuchnia, łazienki itp.) oraz kotłowni. Jest to rozwiązanie już przestarzałe i pełne wad: straty ciepła i słabe odprowadzanie wilgoci (w porównaniu z konkurencją rzecz jasna). Dlatego namawiam na opcję drugą, zwłaszcza przy domach szkieletowych.
Opcja druga, czyli wentylacja mechaniczna (rekuperacja). Montujemy ją w prawie całym domu. Wszystkie kanały łączą się w centrali, która nie tylko wymienia powietrze, ale od razu filtruje je i odzyskuje ciepło. Z tych powodów jest oczywiście opcją lepszą. I z tych samych powodów jest opcją droższą - kilkukrotnie. Minusem (choć niewielkim) jest fakt, że nie powinniście zostawiać otwartych okien - bo wtedy po prostu nie spełnia swojego zadania. Obecnie jest coraz częściej stosowana, żeby spełnić wymogi zapotrzebowania na energię pierwotną (to najprostszy, ale niejedyny sposób, więc nie wszyscy wykonawcy ją stosują w standardzie).
Właściwie na tym Wasz wybór się ogranicza. Ale warto wspomnieć o kilku radach.
Po pierwsze, dla tych z Was, którzy budują parterówkę. Jeśli zdecydujecie się na wentylację grawitacyjną, a nie zaizolujecie poddasza to musicie zaizolować kanały wentylacyjne - i to bardzo dobrze. W przeciwnym wypadku będą się w nich wytrącać skropliny i będzie Wam z nich kapać do środka. A jeśli jednak zamontujecie rekuperację to nie macie wyjścia - poddasze musi być izolowane, inaczej zniszczycie jednostkę centralną.
Po drugie: nie każdy wie, ale nie zawsze potrzebujecie budować komin. A jego brak to oszczędność kilku tysięcy. No i taki komin zajmuje też miejsce. Otóż przy ogrzewaniu gazowym, elektrycznym czy przy pompie ciepła, nie jest on do niczego potrzebny. No chyba, że chcecie kominek (przy nim z kolei musicie jeszcze doprowadzić do niego powietrze z zewnątrz).
Po trzecie: decydując się na wentylację mechaniczną, musicie zapewnić przepływ powietrza między pomieszczeniami. Najprościej to zrealizować drzwiami wewnętrznymi z podcięciem. Natomiast okna powinny być szczelne (bez mikrowentylacji).
Po czwarte: jeśli zdecydujecie się na ogrzewanie domu lub wody gazem z butli (czyli propanem) to wymagane jest wykonanie otworu wentylacyjnego w kotłowni... tuż przy podłodze. To dlatego, że ten gaz jest cięższy od powietrza, więc w razie wycieku musi mieć drogę ujścia, bo inaczej będzie się gromadzić w pomieszczeniu.
Niby temat stosunkowo prosty, a znowu wyszła epopeja. Jak zwykle zachęcam do propozycji kolejnych tematów. Mam nadzieję, że będę miał więcej czasu w najbliższym czasie, choć właśnie zbieram się w trasę (więc na komentarze odpowiem z opóźnieniem).
#domyszkieletowe <-- obserwuj/czarnolistuj
Poprzednie wpisy:
1) Porównanie domów szkieletowych budowanych na miejscu i prefabrykowanych
2) Materiały cz. 1 - Drewno
3) Materiały cz. 2 - płyty poszycia, izolacja, folie i dyfuzja pary wodnej
4) Porównanie domów szkieletowych i murowanych
5) Przygotowania do zakupu działki
6) Przygotowania do zakupu działki - suplement
7) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 1
8) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 2
9) Pozwolenie na budowę
10) Porównanie kosztów budowy domu szkieletowego i murowanego
11) Kosztowne elementy przy budowie domu
Poniżej, w komentarzu, możesz dopisać się do wołania na premierę realizowanego przeze mnie filmu o budowie domów szkieletowych od A do Z oraz osobny komentarz do wołania do następnych wpisów.
#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem #nieruchomosci
Jeśli wcześniej się zapisywałeś, nie musisz tego robić ponownie.