Wpis z mikrobloga

Pracuję jako inżynier w bardzo wąskiej branży w której nie ma rynku pracownika. Jak zaczynałem 15 lat temu to były dobre pieniądze i wsiąkłem, ale przez systematyczny brak podwyżek obecnie się robi straszna lipa + absolutny brak szansy na dalszy rozwój.

Chcę się przebranżowić na #it. Kończę kurs #ccna i będę robił oficjalny świstek #cisco. Linuxa powiedzmy że podstawy znam. Programowałem mikroprocesory w #c oraz w #assembler, generalnie to programowanie dosyć szybko łapie. Formalinie doświadczenia w #it brak.

Czego się jeszcze uczyć, jakie kursy zrobić, żeby mieć szansę na załapanie się na robotę? Widzę #vmware jest teraz w modzie i ogólnie wirtualizacja.

#warszawa jakby to miało znaczenie.
#ccna #siecikomputerowe #pracait
  • 36
@fajq: Właśnie sam nie wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Po to jest trochę to pytanie. Chcę iść w coś, gdzie jest rynek pracownika i nie będzie problemu ze znalezieniem pracy. Jak przeglądam oferty to w wymaganiach zazwyczaj jest taka litania rzeczy, które trzeba ogarniać, że wątpię że ktoś umie to wszystko.
Kończę kurs #ccna i będę robił oficjalny świstek #cisco. Linuxa powiedzmy że podstawy znam. Programowałem mikroprocesory w #c oraz w #assembler, generalnie to programowanie dosyć szybko łapie.


@Zorki4: jak ogarniesz jeszcze skrytpowanie w pythonie to dobry set na sieciowca. Gdzie najprościej i największy rynek pracownika? Tam gdzie najwięcej ofert i najmniej chętnych wg. mnie nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem roboty w sieciach w wawie mając ccna + linuxa
@Zorki4: ogólnie CCNA jest trochę mało jeżeli chodzi o wiedzę, od kilku lat CISCO bardzo rozdrobił specjalizacje w sieciach ( WIFI, VOIP, SECURYTY ), CCNA to tylko podstawowe programie Switchy + routerów. Przy samodzielnym zarządzaniu siecią przydaje się wiedze z większego zakresy. Sam nie posiadam żadnego certyfikatu ( nie jest to u mnie wymagane), ale trzeba cały czas się uczyć czegoś nowego bo każdy dzień może być nowym wyzwaniem. Przykładowo sam
co masz na myśli?


@TenNorbert: pracuje w większej organizacji w której wszystko dzieje się z opóźnieniem i już widzę że zaczynają romansować z dostawcami cloud jak Microsoft czy Amazon, budują link bezpośrednio do dostawcy, a moim zdaniem, kolejny krok to pozostawienie wewnątrz organizacji wyłącznie urządzeń które zapewniają łączność użytkownikom - czyli jakichś switchy accessowych i małych routerów, w których za dużo do roboty nie ma
@Zorki4: jak 15 lat temu zaczynales to pewnie jestes teraz okolicy 35 i chcesz zaczac od sieci.
z sieciami sa 2 problemy:
- nie pocwiczysz tego w domu (w cisco tracker chyba tylko podstawy ogarniesz), a na dobre skrzynki stac tylko korpo.
- wieksi maja parcie i probuja w cloud.

I teraz pojawiasz sie Ty ok 35 letni junior. Ciezko chyba bedzie wejsc w sieci, bo nie masz jak zdobyc praktyki.
@Pienio69: trochę słaby przykład.
Masz tam tyle zależnych.
-wydajność serwera
-wydajność urządzeń sieciowych
-wydajność samej sieci na końcówkach

Jeżeli przejście do clouda rozwiązuje Twój problem bez zmiany sieciówki znaczy ze serwery nie wyrabiały, a nie sieć.
Nie bez powodu stosuje się karty 10G czy tam 100G

Moim zdaniem sieci tak szybko nie zastąpisz. Jedynie co to będziemy przechodzić na szybsze łącza 10G albo na połączenia światłowodowe, ale tego nie jestem sobie
wewnątrz organizacji wyłącznie urządzeń które zapewniają łączność użytkownikom - czyli jakichś switchy accessowych i małych routerów, w których za dużo do roboty nie ma


@Pienio69: a co innego jest obecnie wewnątrz sieci korporacyjnej? Właśnie swtche i routery i to tyle xD Jedyna zmiana/uproszczenie to brak własnego on-prem DC na sajtach i to tyle, ale tam też nigdy dużo roboty nie było bo tam ma to działać bo jak nie działa to
a co innego jest obecnie wewnątrz sieci korporacyjnej? Właśnie swtche i routery i to tyle xD Jedyna zmiana/uproszczenie to brak własnego on-prem DC na sajtach i to tyle, ale tam też nigdy dużo roboty nie było bo tam ma to działać bo jak nie działa to cała firma leży


@d1sconn3cted: Ciekawa robota jest bardziej związana z DC niż z klepaniem sajtów według jakiegoś standardu ustalonego przez ludzi z architektury/engineeringu. W DC
wewnątrz organizacji wyłącznie urządzeń które zapewniają łączność użytkownikom - czyli jakichś switchy accessowych i małych routerów, w których za dużo do roboty nie ma

@Pienio69: a co innego jest obecnie wewnątrz sieci korporacyjnej? Właśnie swtche i routery i to tyle xD Jedyna zmiana/uproszczenie to brak własnego on-prem DC na sajtach i to tyle, ale tam też nigdy dużo roboty nie było bo tam ma to działać bo jak nie działa to
z DC niż z klepaniem sajtów według jakiegoś standardu ustalonego przez ludzi z architektury/engineeringu


@Pienio69: czy ty sugerujesz że w DC nie ma standardów? Właśnie tam są największe standardy i robienie czegokolwiek bez kogoś bardziej ogarniętego grozi upie****leniem palców.
No i skoro lubisz sieć DC to nie rozumiem bo to DC nie znika ono jest przenoszone do MS czy Amazona i tam też ktoś nad tym pracuje więc czemu się nie
zapina vpn i juz


@Mietek421: tak to widze, może nie za rok czy dwa lata - ale za dziesięć? Korpo podpisze umowę z jakimś Amazonem czy innym Microsoftem, a jak będą robić nowy sajt to po prostu ktoś z biznesu wyklika sobie w konfiguratorze ile ma być portow acc w switchu, zatwierdzi, Amazon następnego dnia wyśle gotowe do podłączenia pudełko z routerem i switchem i po 3 dniach będzie działający sajt,
No i skoro lubisz sieć DC to nie rozumiem bo to DC nie znika ono jest przenoszone do MS czy Amazona i tam też ktoś nad tym pracuje więc czemu się nie zatrudnić tam do ogarniania sieci DC?


@d1sconn3cted: Sprawy są dwie
Jedna, Amazony mają do większości rzeczy swoje dedykowane rozwiązania i szukają raczej programistów niż sieciowców
Druga, nie słyszałem o tym żeby żaden z większych operatorów chmur zatrudniał ludzi związanych
Jedna, Amazony mają do większości rzeczy swoje dedykowane rozwiązania i szukają raczej programistów niż sieciowców


@Pienio69: patrząc na oferty szukają sieciowców, a to że jeszcze czasami chcą umiejętność naklepania skryptu w bashu czy pythonie to bym programowaniem nie nazwał

Druga, nie słyszałem o tym żeby żaden z większych operatorów chmur zatrudniał ludzi związanych z DC w Polsce anie każdy może/chce przenieść się gdzieś za granicę


@Pienio69: Azure jeszcze się buduje
po prostu ktoś z biznesu wyklika sobie w konfiguratorze ile ma być portow acc w switchu, zatwierdzi, Amazon następnego dnia wyśle gotowe do podłączenia pudełko z routerem i switchem i po 3 dniach będzie działający sajt,


@Pienio69: no pewnie ktoś z biznesu będzie też wiedział jakiego vlanu użyć, jakiego subnetu, czy zezwolić na routing do internetu albo do jakiego vrfu to wpakować (bo na pewno wie co to vrf), jaki QoS
jakies LB, asy, poklastrowane, opieka nad certami, hsm,

@Mietek421: od kiedy to jest udział sieciowców? Raczej adminów którzy robią wszystko bo w większej firmie tym się będzie zajmował wintel lub dział security, a nie sieciowcy.


to co ja spotkalem w duzej korpo to ogarnial mi sieciowiec

P.S Wiesz że nawet jak to wszysto przeniosą do tej magcznej chmury to nadal tym trzeba zrządzać? Bo LB czy ASA same konfiguracji nie zmienią