Wpis z mikrobloga

Czy trzeba osiągnąć dosyć mocno zaawansowany poziom programowania w Pythonie aby zacząć zajmować się sieciami neuronowymi czy maszynowym uczeniem? Czy wystarczy po prostu od początku załapać podstawy i się na to ukierunkować? Od jakiegoś czasu mocno się zainspirowałem tym tematem i chciałbym sobie stworzyć np. skrypt który prognozuje ceny nieruchomości. #python #programowanie #programista15k #datascience #informatyka
  • 26
  • Odpowiedz
Czy wystarczy po prostu od początku załapać podstawy i się na to ukierunkować?


@dexterpol: z podstaw trzeba znać statystyke, grafy ogarniać, programowanie jest tu marginalne bo używa się gotowych bibliotek
  • Odpowiedz
@Tank1991: Czyli oprócz rozwijania podstaw programowania skupić się też nad nauką zaawansowanej statystyki? Narazie mój poziom to trochę powyżej liceum, liznąłem na studiach trochę bardziej wyższej statystyki.
  • Odpowiedz
@dexterpol: zalezy jak bardzo chcesz wejsc w temat, sa ludzie ktorzy nie kumaja jak taka siec dziala i manipuluja sobie zmiennymi i formatem danych wejsciowych az da jakies wyniki. Tak jak ze wszystkim, im wiecej wiesz tym lepjej, ale prog wejscia nie jest jakis szczegolnie wysoki.
  • Odpowiedz
@GjeDeeR: Obejrzałem na ten temat 2 długie webinary i niby mamy model matematyczny sieci neuronowych ale niby do końca nikt nie wie jak to się samo uczy, to mnie tak bardzo zasfacynowało, że jestem gotowy nawet podszlifować statystykę i nauczyć się pythona żeby samemu coś prostego stworzyć.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dexterpol: pierwsza trudność to zbiór danych, trzeba go mieć. Druga trudność to odpowiednia ich obróbka (uproszczenie, odfiltrowanie śmieci), trzecia to znajomość narzędzi i doświadczenie w ich używaniu.

Jesli chodzi o 1 no to trzeba mieć kontakty, dojścia czasem, 2 to trzeba być nieprzeciętnym żeby czasem coś wymyślić. 3 to trzeba poświęcić czas, im lepszy mózg tym mniej
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dexterpol: no to proponuję 2 drogi
1. Ściągać kursy,( staraj się wybierać te mniej nakierowane na computer vision, choć na początek na zaznajomienia pytania mogą być takie)
2. Szukaj case study jak ludzie odkrywali w danych pewne zależności które potrafiły im przyspieszyć proces uczenia, czy też osiągnąć jakieś zadowalające rezultaty.

Ogólnie zasada jest taka że jeśli człowiek na podstawie danych wsadiwych jest w stanie dać poprawną odpowiedź to algorytm także, kwestia
  • Odpowiedz
@dexterpol: same sieci to już gotowe frameworki, w których piszesz kilkanaście linijek deklarując warstwy, najwięcej do nauki masz jeżeli chciałbyś przygotować dane od najbardziej surowych (np. ściągać z netu dane, wrzucić do tabelki, czyścić, transformować dane)
  • Odpowiedz