Wpis z mikrobloga

@dyskutek2: To, że Polacy nie potrafią zadbać o swoją młodzież / młodych pracowników wykwalifikowanych i stworzyć normalnych warunków rozwoju to nic nowego i truizm. Ale pomijając kwestię nieudolności polskich rządzących błaznów to takie inicjatywy są jak najbardziej na plus. W Niemczech też można studiować praktycznie za darmo (mala oplata semestralna za bilet / biblioteke / etc) - dotyczy to też studentów spoza Unii, dostaniesz bafög, spora czesc studentow po zobaczeniu normalnego
@Strahl: o tak, bo stwierdziłeś całkiem nowe fakty, a przecież stwierdziliśmy prawie to samo. Winą są rządzący i to jak to działa na uczelniach. Niemniej, chcesz coś, więc musisz coś ze sobą reprezentować. Idziesz do obcego kraj, więc choćby znasz na dobrym poziomie język i spełniasz pewne wymagania. Nie można nikomu dawać pieniędzy czy wykształcenia za nic. Lepiej przyjąć mniej studentów z zagranicy, którzy coś reprezentują, niż brać kogo popadnie.

Zresztą,
@fiziaa: czyli nie dość, ze się dostał tu ktoś na podstawie świadectwa z liceum, bo za dobre jajka i mleko od rodziców z gospodarstwa, pani w szkole dała wyższe oceny, to ma szanse na 450 euro na miesiąc? A oprócz tej kasy pewnie i inne benefity?

Nie wiem nawet jak zareagować, bo XD nie wystarczy
@Strahl: @dyskutek2:
- dostanę się na studia w Niemczech na podstawie ocen ze świadectwa z liceum?
- dostanę w DE na start 450 euro za to że jestem Polakiem?
- dostanę tam studia całkowicie za darmo na uczelniach ponoć top5 w kraju?
@fiziaa: europejski projekt więc z polskiej kasy mało tam idzie. Akurat są takie czasy, że z Białorusi ludzie uciekają drzwiami i oknami gdziekolwiek się da więc według mnie dobrze jeśli część z nich zostanie w Polsce.