Wpis z mikrobloga

Mirko help!

TLDR: system nie czyta poprawnie dodatkowego dysku HDD

Mam PC z dyskiem SSD 128 GB i dyskiem HDD 1000 GB. Na dysku SSD mam system operacyjny a dysk HDD służy do przechowywania plików i ma 3 partycje.

Pierwotnie miałem zainstalowany Win7 i wszystko działało jak należy. Postanowiłem sformatować SSD i zainstalować Elementary OS (taki zmodyfikowany Ubuntu). Pod Linuxem zaczęło pokazywalo 2 z 3 partycji dysku HDD. Trzeciej partycji nie mogłem zamontować i jeden z błędów wskazywał na to że pliki na tej partycji są zapisane w taki sposób że nie da się ich odczytać. Nie do końca zrozumiałem to co czytałem na necie ale była mowa o tym że dane są zapisane w połowie bitu i aby naprawić ten problem należy 'przesunąć' zapis tak aby zaczynał się na początku bitu. Pewnie coś źle zrozumiałem ale na pewno wymagany jest backup danych do tego.

Postanowiłem że usunę Elementary i zainstaluje Win 10 mając nadzieję że skoro pod Win7 działało to pod Win10 też powinno. Niestety pod Win10 dysku w ogóle nie widać bo pokazuje że był formatowany z FAT32 a Win10 widzi tylko NTFS.

Pytanie, co najlepiej zrobić żeby nie utracić tych danych które tam są na dysku? A jeszcze lepiej co zrobić żeby udało sie do nich dostać albo pod windowsem albo Linuxem?

Kolejny pomysł to spróbować zainstalować raz jeszcze Win7 z nadzieją że wszystko będzie działać jak działało ;)

#komputery #linux #windows #technologia #informatyka
  • 7
@Bogdan191 pewnie ktoś się już z tym spotkał i da Ci lepsze rozwiązanie.

Ale gdybym miał się z tym mierzyć, odpaliłbym Ubuntu na live cd, skopiował w gparted tą partycję na ten dysk ssd, jak się zmieści, jak nie to na jakiś drugi inny i kombinował z kopią. Może samo skopiowanie da Ci dostęp do tych danych w kopii - do weryfikacji na live cd. Jak problem się powtórzy na drugim dysku
@Aboin ten pomysł z kopiowaniem / obrazem partycji jest bardzo dobry. Mam drugi pusty dysk 500 GB to da się tam przenieść tą partycję. Pytanie tylko czego do tego użyć? Pod Linuxem nie widać plików i wygląda to tak jakby partycja była uszkodzona
@Bogdan191 odpal live cd ubuntu, otwórz menu i tekstem wpisz 'disk' i odpal. On pokaże Ci dyski i ich partycje. Zrobisz tam na pewno obraz dysku, ale nie pamiętam czy skopiujesz na inny, jak nie to gparted. W gparted prawym na partycje kopiuj, prawym na puste miejsce na drugim dysku i wklej. Potwierdzasz ptaszkiem i leci.

Da się to zrobić pod terminalem z użyciem dd, ale są narzędzia graficzne i masz tam
@Aboin: znalazłem w koncu czas na przetestowanie tego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zrobiłem obraz partycji na osobnym dysku HHD i probuje go zamontowac/naprawic. Niestety przy montowaniu pojawia sie ten sam problem.

Error opening '/dev/loop6' read-write
Failed to read last sector (614395902): Invalid argument
HINTS: Either the volume is a RAID/LDM but it wasn't setup yet,
or it was not setup correctly (e.g. by not using mdadm --build