Wpis z mikrobloga

Posiada ktoś z was mirki dane/linki/artykuły, lub jest mi w stanie przybliżyć. Jak wysoko może wzrosnąć WIBOR i jak bardzo jest to prawdopodobne?

Szykuje się do kredytu i widzę mocne straszenie podwyżką, do nawet 5% co dawałoby ratę większą o nawet 60%. Tyle jestem w stanie wziąć w ryzyko, martwi mnie jednak sytuacja gdyby #!$%@? go do 10 i wyżej, tak że rata wzrosłaby o 100/150% i więcej.

Wtedy dalszy najem bardziej mi się opłaca od kupna.
#kredythipoteczny #kredyt #mieszkanie #finanse #nieruchomosci
  • 8
@Zoriuszka: Nikt tego Ci nie powie, bo nie ma takich danych.
Wg mnie duża szansa jest na powrót Wiboru sprzed pandemii (niecałe 2%), wiele więcej bym się raczej nie spodziewał.
Przy Wiborze 10% rata kredytu będzie Twoim ostatnim problemem xd Wg mnie taki Wibor w najbliższym czasie to sci-fi.
Jak wysoko może wzrosnąć WIBOR i jak bardzo jest to prawdopodobne?


@Zoriuszka: nie ma takich danych, co najwyżej możesz poczytać jaki jest konsensus analityków z czołowych banków i instytucji finansowych w Polsce co do podwyżek przed posiedzeniem RPP. Jeden rabin powie, że 1.5% to max co będzie, inny czarnowidz ci powie, że szykuj majty. Możesz też popatrzeć jakie warunki kredytu hipotecznego o stałej stopie dają obecnie banki, bo to ci powie
@Zoriuszka analizując wykres trendy powrotne stóp procentowych na wyższe wartości przy każdym kolejnym cyklu były niższe. Stopy wracały do +/- połowy wartości sprzed obniżek. Stopy procentowe są odzwierciedleniem wiarygodności gospodarki, jej stopnia rozwoju. Warto pamiętać także o tym, że rośnie zadłużenie nie tylko sektora prywatnego, ale przede wszystkim publicznego. W ciągu 5/6 lat przybyło nam około 500 mld długu którego obsługa musi mieścić się w pewnych ramach. Drastyczne podniesienie stóp procentowych wpłynie