Wpis z mikrobloga

@dupasmoka: uznam że nie jest to zła wola i zwyczajnie nie jesteś w stanie wyłapać kontekstu - oczywiście chodzi o taką samą kwotę teraz vs później, znajduje to odzwierciedlenie nawet w modelu Blacka-Scholesa
  • Odpowiedz
złota zasada - pieniądze teraz są więcej warte niż pieniądze w przyszłości


@CamusVevo: To sprowadzmy pytanie do granicy (lekkiego absurdu).

Wolisz €1000 teraz, czy €240000 w ratach przez 20 lat?
  • Odpowiedz
uznam że nie jest to zła wola i zwyczajnie nie jesteś w stanie wyłapać kontekstu - oczywiście chodzi o taką samą kwotę teraz vs później


@CamusVevo: zwracam uwage ze to zalezy jakie pieniadze teraz, a jakie w przyszlosci
  • Odpowiedz
20 lat to Euro może nie przetrwać..

@SRzeyamlon: Hahaha. Tak druga waluta rezerwowa świata upadnie bo Polak biedak tak przepowiedział. ( ͜͡ʖ ͡€)
  • Odpowiedz
@HowHigh: To jest właśnie powód dlaczego muszą funkcjonować emerytury. Ludzie by chcieli od razu całą kasę dostać wierząc, że zrobią z tych 700k po jakimś czasie 7 baniek. A tymczasem połowę przebalują, a połowę włożą w bitcoiny i akcje, gdzie 95% wszystko straci. No i tyle z tego będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
typowe myślenie p0laka: jakiekolwiek większe pieniedze —> INWESTYCJA —> zarabianie na wynajmie mieszkania XD


@Janusz_z_Rivii: Zwłaszcza że banki centralne praktycznie dają teraz kasę do ręki pompując indeksy do granic absurdu. Ale nie, zainwestuję sobie w mieszkanie w kraju z najgorszą demografią w Europie xd
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rales: przy założeniu, że stopa procentowa to takie standardowe 4%, to praktycznie nie ma różnicy - 4200 zł w 240 ratach jest wtedy warte 697,5 tys.

@strfkr: jak to nie ma różnicy xdddd
wg twoich obliczeń dostaniesz teraz i za 20 lat tyle samo, ale różnica jest to co zrobisz przez te 20 lat z tymi pieniędzmi
  • Odpowiedz
@rales: Tu należy sobie uczciwie powiedzieć, nigdy nie miałem w rękach tak dużych kwot. Jest olbrzymia szansa że to źle zainwestuje i skończę z niczym, bo nawet nie wiem co mógłbym zrobić źle. Do tego stres mógłby mnie wykończyć.

A 4200 euro co miesiąc to wystarczająco by dobrze żyć i powoli na spokojnie uczyć się inwestowania, można nawet zabrać kredyt na jakąś inwestycje i cały czas mieć z tyłu głowy
  • Odpowiedz
@rales: Oczywiście, ze raty. Polowe przeznaczam co miesiąc na spokojne życie i #!$%@? (żeby nie żyć w ciągłym stresie jak super inwestycja w mieszkanie albo krypto się nie uda w przypadku gdybym wybrał odrazu całość do łapy xD) a druga polowe na otworzenie drobnego biznesu, lub jak nie pyknie to kolejnego. Za 2100 euro miesięcznie można sporo zdziałać jak się ma pomysł.


@januszdoe: To podrzuć jakiś pomysł za
  • Odpowiedz
@rales: 700K do ręki..

raz nie wiem co przez te 20 lat się może wydarzyć i czy to źródło z którego wpływa mi kasa co miesiąc nie zniknie.
dwa, jakbym znalazł w sobie trochę przedsiębiorczości mógłbym te 300K euro dorobić sobie jakimś biznesem.
trzy mając dużą kwotę od razu pozwala mi to coś zrealizować, nie mam do domu, mało światła zwiedziłem, itd..
Czyli od razu zakup mieszkania i lepszej fury,
  • Odpowiedz
@rales:
Za mała różnica, żeby to był jakiś problem.
Przy tak małej różnicy wiadomo, że bardziej opłaca się 700k do ręki, bo uwzględniając spadek wartości pieniądza w czasie aka 1euro dzisiaj jest warte więcej niż 1 euro w przyszłości.
Bierzesz 700k. Inwestujesz w jakieś spółki dywidendowe, które płacą z 6% dywidendy brutto to będzie z 5% netto i masz jakieś 2800 euro miesięcznie ale nie przez 20 lat a w
  • Odpowiedz
@rales: Jest taka subtelna różnica. Dostając 700tys od razu jesteś bogaty, dostając 4200 co miesiąc jesteś zwykłym robakiem żyjącym od 1 do 1.
  • Odpowiedz