Wpis z mikrobloga

Większość ludzi z którymi miałem przyjemność (lub nie) rozmawiać jest święcie przekonana, że religia to rzecz należąca do przeszłości. Taki pogląd wygłaszali często nawet wierzący, choć oczywiście z dużym ubolewaniem. Ba! Nawet mi się zdarzyło popełnić wpis przewidujący, że religie chcąc przetrwać będą morfować w bardziej subtelne i mniej inwazyjne formy.

Ostatnio jednak, pod wpływem zaznajamiania się z konsekwencjami zmian klimatu naszła mnie refleksja - po pierwsze: co za jełop wymyślił tę nazwę*, a po drugie- przyszłość należy do religii i to nie czegoś na wzór zachodniego #buddyzm (u) czy uniwersalnych unitarian tylko La Luz del Mundo czy Świadków Jehowy. Pod wpływem zmian klimatów setki milionów ludzi znajdą się w tragicznym położeniu - kryzys uchodźczy jaki mamy teraz czy ten z 2015 to betka.

Jak słusznie zauważył wybitny patriota Marian K. na trudne czasy potrzebny jest silny człowiek. Albo lepiej - silna instytucja z silną ideologią, która z jednej strony potrafi pomóc przetrwać z drugiej dać dobry powód żeby o to przetrwanie walczyć (robiąc oczywiście kuku tym co rywalizują o kurczące się zasoby). Tak Panowie, Panie i Niebinarni czytelnicy tego przydługiego wpisu. Zamordystyczna religia na całego (a nie jakieś liberalne wyznania) to przyszłość świata.

Na pocieszenie - może warto pomyśleć o założeniu jakiejś sekty? Kto wie którą instytucję możni nowego świata uznają za dobrego partnera w organizowaniu tych poddanych, którzy nie umarli z pragnienia/ głodu/ epidemii. Jeśli zaczniesz już dzisiaj, to może za 100-150 lat zostaniesz kolejnym Mahometem, Jezusem czy Buddą.


#religia #przemyslenia #ateizm #bekazkatoli
  • 11
To uczucie gdy Twój Apostoł posiada zoo warte 4.1 mln dolarów:

The leader of La Luz Del Mundo Naason Joaquin and his family members, including his father and previous apostle Samuel Joaquin, have accumulated millions of dollars in luxury homes throughout the United States, including a private 343 acre exotic animal park in Seguin, Texas called Silver Wolf Ranch, and a lavish beach home in Palos Verdes Estates. As of 2019, the
Pobierz niedoszly_andrzej - To uczucie gdy Twój Apostoł posiada zoo warte 4.1 mln dolarów:

...
źródło: comment_1630427703UpFX0Kweq9gG4zjnA72NHW.jpg
@niedoszly_andrzej: Tylko czy zmiany klimatyczne i związane z tym migracje ludności zdołają przeciwstawić się tendencji, o której coraz głośniej mówią socjologowie? Już dziś wiadomo, że z wolna odchodzimy od form instytucjonalnych w stronę religijnosci prywatnej. Transformacja ta wydaje się przeciwdziałać konsolidacji, a sprzyjać atomizacji i dalszej różnorodności. Czy ludzkość zdoła utrzymać niewielką liczbę prężnych religii, jak (powiedzmy) ma to dziś miejsce? A może globalna tendencja, o której wspominam, wcale się nie
Tylko czy zmiany klimatyczne i związane z tym migracje ludności zdołają przeciwstawić się tendencji, o której coraz głośniej mówią socjologowie? Już dziś wiadomo, że z wolna odchodzimy od form instytucjonalnych w stronę religijnosci prywatnej.


@biliard: myślę, że tak, bo ta tendencja jest IMO spowodowana tym, że dzisiaj nie potrzebujesz tak bardzo innych żeby przeżyć. Zasobów jest tyle i są tak łatwo dostępne, że nie musisz przed nikim czapkować - to sprzyja
Przecież dosyć powszechnie używa się w tej chwili określenia "katastrofa klimatyczna", ono już właściwie na dobre przyjęło się w mediach itp.


@raj: też się z nim spotykam czasem, ale jednak częściej jest to "zmiana klimatu/ globalnie ocieplenie" (przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia). A najbardziej triggeruje mnie ratowanie planety, której wsio rawno czy średnia temperatura będzie 0 czy 50 stopni.

Cóż, może po prostu kończy się obecna kalpa ( ͡°