Wpis z mikrobloga

Po wakacjach idę do 4 klasy technikum, nie ukrywam, że w poprzednich latach mocno olałem matematyke i śmiało mogę powiedzieć, że nie umiem absolutnie nic. Planuję po technikum iść na studia informatyczne a tam jak wiadomo nie jest łatwo się dostać. Najprawdopodobniej będe pisał maturę rozszerzoną z matematyki. Raczej problemów ze zrozumieniem czy nauką nie mam, jestem ścisłowcem tylko właśnie problemem jest to, że przez wcześniejsze lata po prostu mialem #!$%@? i nic mnie nie interesowalo. Mam zamiar sie wziac solidnie za siebie w tym roku zeby zdac mature jak najlepiej. W zwiazku z tym pytanie do was, czy był ktoś może w podobnej sytuacji i wie jak się tego wszystkie uczyć, może ma jakieś konkretne źródła / filmiki / książki cokolwiek które pomogą oraz czy w ogóle jest to możliwe żeby się nauczyć "całej" matematyki z liceum / technikum w niecały rok w międzyczasie ucząc się jeszcze innych przedmiotów?
#matematyka #matura #liceum #szkola #technikum
  • 9
@nerfipro174: ja zacząłem w 3 a nie w 4 klasie, więc trochę więcej czasu miałem. Ja po prostu przeszedłem przez wszystkie 3 książki, które miałem w szkole. Zrozumienie, co jest w tych wstępach i przykładach zaprezentowanych przez autorów, a potem klepanie zadań (dużooooo zadań), które były w danym temacie. Dodatkowo można się wspomagać netem, jakimiś forami, Matemaksem
@nerfipro174: do podstawy wystarczy ci matemaks, o ile podstawę tłumaczy na tyle dobrze żeby mature podstawową napisać na 90%+ (zakładając że przerobisz arkusze maturalne) to do rozszerzenia potrzebne są korepetycje, chyba że masz jakiś wrodzony dar i dasz radę nauczyć się sam rozszerzenia z kursów na necie, tak żeby napisać na 70-80%. Ja na podstawę poświęciłem 2-3 miesiące i napisałem na 96%, rozszerzenia uczyłem się kolejne trzy miesiące i napisałem na
@nerfipro174 zobacz jakie są zasady rekrutacji na uczelnię na które chcesz się dostać, możesz próbować pisać matmę podstawowa na 100 i infe na 80, matematyka rozszerzona jest dużo trudniejsza do napisania na wysoki wynik, a na niektórych uczelniach liczy się wynik np 0.3*podstawa albo 0.5*rozszerzenie
@Summar: Mature z informatyki tez mam zamiar napisac, ale matematyke sprobuje i tak i po prostu zobacze co mi lepiej pojdzie i wtedy wezme ten lepszy wynik. A co do uczelni to jeszcze nie wybralem, wiem tylko na razie ze cos z informatyka
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nerfipro174: ja rozwiązałem arkusz podstawowy z matmy pół roku przed maturą na 50%, stwierdziłem że to strasznie słabo i przez to pół roku poświęcałem na matmę jakąś godzinę dziennie. Ostatecznie napisałem podstawę na 100% a rozszerzenie na 56 chyba
@nerfipro174: też ogarnąłem się z nauką w okolicach wakacji przed 4 technikum bo sobie uświadomiłem że jak nie zdam dobrze matury i nie pójdę na dobre studia to jest w dupie i januszex w pierdziszawicach dolnych czeka. Ja się uczyłem tak że robiłem zeszyt cwiczen do matury rozszerzonej z tego co pamietam to były ćwiczenia Nowej Ery. Do tego korepetycje u babki która była egzaminatorem i poprawiała matury ale nie takie
@nerfipro174: Dodatkowo na studiach informatycznych są przedmioty związane z matematyką teoretyczną, może np. być - zależy od uczelni - nieco mniej analizy niż na klasycznym kierunku technicznym, ale dojdą algebra (abstrakcyjna) - grupy, ciała, pierścienie, coś o arytmetyce modulo, teoria liczb, algorytm Euklidesa, no i różne metody numeryczne, na bazie analizy i algebry liniowej, i matematyka dyskretna (kombinatoryka i/lub teoria grafów). Bramki logiczne, wstęp do matematyki - logika, teoria mnogości. W