Wpis z mikrobloga

@zibizz1: czyli jeśli programista jest zatrudniony na B2B i jest na urlopie albo jest chory, tak jak ja w tamtym roku mając Covid, to po prostu w tym dniu ma "pusty" dzień, dzień bez zapłaty?

Czy ktoś może określić, pi razy drzwi, jaki jest koszt księgowości? W sensie czy to jest powyżej czy poniżej tysiąca złotych miesięcznie dla zwykłego B2B programisty?
  • Odpowiedz
@asdasdce2w: Niektóre firmy dają urlop jak na UOP, ale nie wszystkie. Zazwyczaj masz stawkę za godzinę i tak się rozliczasz. Księgowość jdg to ok 200zl, koszt rośnie wraz z ilością papierów do księgowania (podana cena to max 30-40 fv miesięcznie). Brak urlopu, L4 i skladek wliczasz sobie odpowiednio w stawke - liczysz tak mniej więcej netto uop x 1.4 = netto na fakturze
  • Odpowiedz
@asdasdce2w: koszt księgowości to 150-200/miesiąc (minus podatek bo to koszt:)). Niektóre firmy wliczają w kontrakt dni wolne ale to nosi znamiona UoP, wiec lepiej dać większa stawkę która uwzględnia urlop, ale jak np masz wypadek i 3 miesiące nie pracujesz, to raczej jedynie prywatne ubezpieczenie może Cie przed tym ochronić finansowo. Przy JDG z chorobowym z najmniejsza podstawą ZUS dostaniesz na L4 ok 2000zł na miesiąc.
  • Odpowiedz
@Entwu: a nie lepiej zacząć wyliczenia od kosztów pracodawcy na UoP? Pracodawca aby Ci wypłacić te 6,7 tys. PLN to musi ostatecznie na Ciebie wydać ok. 11 tys. PLN. A w końcu chcemy, aby "pracownikowi" więcej zostało w kieszeni, a "pracodawca" wydał na nas tyle samo lub mniej.
  • Odpowiedz
@asdasdce2w: ubezpieczeni na życie 50-150zł/miesiąc dla młodego człowieka, za to jest 50-200tys zł wypłaty jak np zachorujesz na raka itp. Ubezpieczenie od utraty dochodu (zazwyczaj jest jakaś górna granica np 5 lat) kilka % od dochodu rocznie
  • Odpowiedz
@asdasdce2w: Jeśli martwisz się o coś takiego to b2b nie jest dla ciebie :P tzn mówię tu o chorowaniu. Tak są takie ubezpieczenia ale są one nieopłacalne cenowo, lepiej wyjdziesz odkładając pieniądze. Jeśli chodzi natomiast o kalectwo to ubezpieczenie na życie wykup :)
  • Odpowiedz
@matwes: jeżeli jesteś chorowity to B2B nie jest dla Ciebie. Pamiętaj, że tutaj nie masz ochrony jak na UoP, jak i również litości ze strony klienta, że nie wykonałeś dla niego zlecenia w terminie bo akurat Ci się zachorowało w dniu oddania na jaki się umówiliście. Jest ryzyko - jest przyjemność.
  • Odpowiedz
@asdasdce2w: Odliczenia kosztów są fajne, ale jako programista masz mało kosztów. Takie rzeczy jak laptop, komputer, monitory, klawiatury, fotele czy komórki potrafią być drogie ale kupujesz je raz na parę lat. W zasadzie, dopóki nie weźmiesz w leasing jakiegoś auta za 3k miesięcznie to i tak nie warto być na podatku liniowym.

A jak nie będziesz na liniowym to będziesz na ryczałcie 17%, a niedługo może nawet 15% czy 12%. To jest już kolosalna różnica.

Urlopy często są oferowane w postaci płatnego standby lub wyższej stawki, więc nie tracisz tak dużo. Tracisz za to spokój ducha, bo jak masz wyższą stawkę i rozkminę czy lepiej iść na tydzień urlopu czy mieć 5k więcej w kieszeni, to zawsze będzie o tym tak myslał ( ͡°
  • Odpowiedz
na ryczałcie 17%, a niedługo może nawet 15% czy 12%


@cwlmod: @asdasdce2w: jeśli planujesz kredyt hipoteczny to banki na ryczałcie liczą znacznie gorzej zdolność kredytową niż przy rozliczeniach na zasadach ogólnych. Dodatkowo (w zależności od warunków banku) musisz przez 12 lub 24 miesiące nieprzerwanie prowadzić działalność gospodarczą, aby bank w ogóle chciał z Tobą gadać.
  • Odpowiedz
@matwes: To prawda.

Wiesz moze skad to podejście z dupy? Przeciez jak jestes na ryczałcie to oznacza ze masz małe koszty i nizsze podatki.

Btw czy jest jakis limit przychodów do ktorego mozna miec ryczałt? Wiem ze powyżej 200k trzeba byc płatnikiem VAT
  • Odpowiedz
@cwlmod: wydaje mi się, że przez to, że na ryczałcie nie widać dokładnie Twoich kosztów, w końcu rejestrujesz tylko swoje przychody. Programista robi większe koszty raz na 2-3 lata (gdy wymienia sprzęt) i ma spokój, więc często po prostu nie ma z czego ich robić, sam tak miałem jak byłem w poprzedniej firmie na B2B.

Więc dojdzie to takich absurdów, gdzie na czysto po opłaceniu danin masz nawet 10k, a
  • Odpowiedz
@matwes: No wlasnie. Programista nie moze zrobic duzych regularnych kosztow, wiec dla naszego pkd nie powinno byc takie podejścia banków. Banki i tak wymagają wyciągów z konta czy deklaracji VAT.

Btw nie jestes juz na b2b?
  • Odpowiedz
@cwlmod: nie jestem, aczkolwiek chciałbym wrócić, tylko dalej nie wiadomo jaki będzie ostateczny kształt Polskiego Ładu. A nie będę dla kilku stówek więcej nadstawiał karku przez przejście z UoP z 50% PKUP na B2B. Jakby różnica między B2B a UoP w moim przypadku wynosiła co najmniej 1k PLN miesięcznie to wtedy bym się zastanowił.
  • Odpowiedz