Wpis z mikrobloga

@Pikselowaty:

Szczegółowa mapa polityczna europy w 1444 r.


Mała korekta, jeśli można - Królestwo Neapolu w latach 1442-1458 należało do Królestwa Aragonii:

.... skierowało ekspansję Aragonii na południe płw. Iberyjskiego i w rejon basenu Morza Śródziemnego. Na skutek tej ekspansji zajęto m.in. Walencję, wyspy Baleary, Sycylię, południową część półwyspu Apenińskiego z Neapolem oraz Sardynię ... roszczenia do tych terenów wysunął też Alfons V Aragoński, który po wieloletnich walkach ostatecznie
vendaval - @Pikselowaty: 

 Szczegółowa mapa polityczna europy w 1444 r.

Mała kor...

źródło: comment_16299987309KTpt8x4nLkzx8CndXAMnp.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Pikselowaty:

trzeba zaczepić autora tej mapy


Spójrz łaskawie jeszcze raz na mapę, a konkretnie na Wielkie Księstwo Litewskie, a szybko odgadniesz narodowość autora tego bubla - wydaje się, że to jakiś Litwin.
  • Odpowiedz
@bezczelny_klamca Moskwa by być bliżej realiom historycznym musiałaby zaczynać grę jako trybutariusz Wielkiej Hordy, bo formalnie tatarskie jarzmo zrzucili dopiero w 1480 roku.

Musieli jednak postawić na uproszczenia bo w europkowych realiach oddanie tej relacji byłoby ciężkie, gdy mimo że Wielkie Księstwo Moskiewskie płaciło trybut to już od bitwy na Kulikowym Polu było bytem praktycznie niezależnym i silniejszym od gasnącej Wielkiej Hordy.
  • Odpowiedz
@vendaval: Dzięki za wytłumaczenie, jednakże po prostu się nie zrozumieliśmy. Myślałem że nie pasują Ci granice Litwy, a tobie chodzi o nazewnictwo.
  • Odpowiedz
@Lange:

Myślałem że nie pasują Ci granice Litwy...


To temat na dłuższą dyskusję. A jako, że najwyraźniej jesteś zainteresowany tematem polecam Atlas Historyczny Białorusi (tom 1), gdzie będziesz mógł dokonać stosownych porównań (strona 35). Szukaj, a znajdziesz pewne i błędy i nieścisłości w granicach WKL w tym okresie. Oczywiście atlas w języku białoruskim, co może niestety stanowić pewien problem dla przestawicieli młodszego pokolenia nieznających
  • Odpowiedz