Wpis z mikrobloga

Cześć, chcę zacząć samodzielną naukę programowania. Z tego co widzę, podobno Python jest dobrym wyborem na start? Macie jakieś rady, sugestie, tipy, rzeczy których nauczyliście się po latach i warto o tym wiedzieć? Polecacie jakieś świetne bazy wiedzy, które są waszym zdaniem na wysokim poziomie i będą idealne do skutecznej, samodzielnej nauki programowania?

Pracuję zdalnie i mam trochę czasu na samodzielną naukę. Mam 30 lat, jestem humanistą, znam angielski na poziomie C2, nigdy nie programowałem i nigdy nie interesowałem się tym tematem. Po prostu mam już dość niskich stawek, bycia traktowanym jak małpa (bo żyję z pisania, więc należy się zero szacunku, a wartość na rynku pracy to tyle co nic) i mam dość opóźnień w wypłatach (czasem dostaję pieniądze po ponad miesięcznym opóźnieniu).

#praca #programowanie #python
  • 26
co chcesz robić za pomocą tego pythona?


@mowilemzewroce: najtrudniejsze pytanie na świecie i nikt z programistów nie rozumie dlaczego.
Dla osób, które nie są programistami Twoje pytanie to Mt. Everest. Świeżak chce się nauczyć "czegoś", liczy na to, że złapie pierwszą pracę z fajnym projektem i ludźmi i tam się będzie rozwijał.
Mało jest ludzi nie-programistów, którzy wiedzą co chcą sobie stworzyć w jakimś języku, no błagam.

edit: @Fantastyka: doskonale
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Fantastyka: ja bym odpuścił Pythona bo w #!$%@? ciężko potem znaleźć pracę zwłaszcza jak nie masz wykształcenia matematycznego/biologicznego. Ja bym szedł w Rust/Kotlin ew frontendowo Angular/React/Vue

Nie twierdzę że to lepsze technologie (chociaż znalazłoby się wiele argumentów, że tak) a już na pewno że ciekawsze od Pythona - ale pod względem zatrudnienia to będzie 100x lepszy wybór
@Fantastyka: Nie musisz zamawiać książki, ona jest darmowa, tyle że po angielsku -> https://automatetheboringstuff.com/2e/chapter0/, nie wiem jak z tą nowszym wydaniem, ale to w zupełności wystarczy na początek. Fajnym sposobem na zaczęcie, jeśli lubisz być prowadzony za rączkę to chociażby taki hyperskill, a potem do utrwalenia wiedzy exercism.io czy klepanie już własnych projektów. Tak na sam początek początek można jeszcze polecić cs50 na youtubie
@powaznyczlowiek: Dzięki, wezmę to pod uwagę i zobaczę co to jest, czy faktycznie może być lepsze.

@Set-Hulhu: Na początku na pewno tylko czytanie i tutoriale, później może będę w stanie próbować osiągnąć jakiś wymyślony cel. W tej chwili to jest dla mnie jakaś magia, coś o czym słyszałem, ale nie wiem o tym zupełnie nic.
@Fantastyka: Nie kupuj żadnej książki, nie wkładaj żadnych pieniędzy póki nic o tym nie wiesz. Jest pełno darmowych materiałów w internecie na których możesz spróbować swoich sił. Obejrzyj sobie jakiś tutorial na youtube np. ten tutorial.

Rozłóż sobie naukę na kilka dni, oglądaj i powtarzaj a co najważniejsze - próbuj pisać coś samemu.

Najprostszy projekt jaki możesz wykonać na początku, to aplikacja konsolowa np. do zarządzania listą gości.
Taka
@Fantastyka: Ja zacząłem od kursów na Udemy, ale ja wiedziałem co chciałem robić i w którymś momencie zaskoczyło. Kurs niedokończony (póki co) a projekcik się toczy. Od momentu jak zaskoczyło to więcej zacząłem szukać po góglach "jak to zrobić" i "dlaczego to gunwo nie działa" i tak się powoli toczy|
Zacząłem jakieś 2 mce temu
Nie jest i nie bedzie to mój "core bussiness" ale wiele rzeczy mi uprości
Z tego co widzę, podobno Python jest


@Fantastyka: Pytong jest najgorszym wyborem na start, chyba, że chcesz się uczyć algorytmiki i struktur danych (bo tutaj język jest trzeciorzędny, a python jest tak prosty, że pasuje), ale pewnie nie.

Jak chcesz po prostu znaleźć pracę to Java albo .NET/C#.
@Fantastyka: Kotlin też spoko. Może i nie ma w nim tyle pracy, co w Javie, ale to po prostu turboJava, więc nie będziesz miał problemu, żeby się gdzies zahaczyć (o ile rzeczywiście ogarniesz temat, a nie jak absolwenci bootcampow xd).
@kilemile: Zobaczymy. Mówię zupełnie szczerze, że to jest wielka niewiadoma. Być może się do tego zupełnie nie nadaję i się o tym przekonam, a być może jakoś to ogarnę. Na pewno mnie nie interesują żadne płatne szkolenia.