Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 38
@Wujek_Fester: ich zadaniem nie było zastapywanie talibów tylko walka z terrorem, ci którzy myślą że tak na prawdę wszystko to co działo się na Bliskim Wschodzie przez przeszło 20 lat nie ma znaczenia - mają ostro nasrane we łbie XD
  • Odpowiedz
tylko walka z terrorem


@matewoosh: no i jak to wyszło? Zabili bin Ladena - ok. Resztę, nie mniej niebezpiecznych terrorystów, pozamykali w więzieniach na terenie Afganistanu, a talibowie uwolnili ich kilka tysięcy (z co najmniej dwóch więzień) w parę dni
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 20
@matewoosh: właśnie widzisz, to jest jak walka z wiatrakami, bo kolejne odpowiedniki isis, al kaidy, Hezbollahu, żołnierzy maryji będą powstawać tak długo jak istnieje ekstremizm religijny. Myślę że władza w USA miała już dość operacji na Bliskim Wschodzie skoro nie mogą zachwiać Rosją czy Chinami. Z tej sytuacji tak na prawdę nie było dobrego wyjścia, USA wybrało jedna z gorszych opcji co otwarcie Biden przyznał, ale gadka ze bytność USA i
  • Odpowiedz
@matewoosh dokladnie. I domyslam się że wiedzieli że gowno zrobią bo sa niereformowalni. Nie da sie w ciągu 20 lat zmienić społeczeństwa ktore od stuleci żyje w lepiankach i z uprawy maku xD
  • Odpowiedz
ich zadaniem nie było zastapywanie talibów tylko walka z terrorem


@matewoosh: Wydaje mi się, że jesteś bardzo naiwny... Z tego co wiem, USA pojechało do Afganistanu po ropę pod przykrywką wprowadzenia tam demokracji...
Wychodzą, bo w USA kończy się dobrobyt i mają tam coraz większe problemy - ludzie są coraz biedniejsi, a wydatki na armię i utrzymanie wojsk wciąż astronomiczne, w dodatku Chiny stale rosną w siłę i USA musi się
  • Odpowiedz
@matewoosh: PS. Dodatkowo obecność wojsk amerykańskich w tym regionie była USA o tyle na rękę, że destabilizując Bliski Wschód wywołali falę emigracji, która osłabiła Europę Zachodnią... Która po utworzeniu UE miała wystarczająco politycznej siły, aby nie tańczyć tak, jak USA im zagra...

Teraz Chiny znaczą więcej niż UE i są dużo bardziej zagrażające dla USA, więc także z tego powodu nie opłaca im się trzymać tam dłużej wojsk.
  • Odpowiedz
@matewoosh: OK, chwila googlania i muszę się poprawić: nie chodzi o ropę, lecz o złoża litu, pierwiastków ziem rzadkich i inne (miedzi, uranu, szmaragdów) o szacowanej wartości do 3 bilionów USD

Zainteresowanie tymi złożami ze strony USA wynika przede wszystkim z programu uniezależnienia się od ich dostaw z Chin, które obecnie wynoszą ok. 90 proc..

https://nettg.pl/gornictwo/179593/w-afganistanie-poza-bogatymi-zlozami-rud-miedzi-kluczowe-znaczenie-maja-zloza-litu-oraz-pierwiastkow-ziem-rzadkich-czy-po-te-bogactwa-siegna-chinczcy/set/page/2

Amerykanie zapewne dowiedzieli się o istnieniu tych złóż, zanim tam weszli, dzięki temu że ZSRR
  • Odpowiedz
@Pantegram: o wszystkim tym co napisałeś i wygooglowałeś miałem pojęcie. ale widzisz, ja operuje dosyć dużymi skrótami myślowymi bo nie będę nikomu tego tematu referował, bo jak jest ciekawy to sobie te informacje wygoogluje i sam zdecyduje co jest prawdą a co nie. moim zdaniem prawda zawsze leży zawsze gdzieś po środku i nie ma znaczenia co polityk Ci powie bo oni zawsze kłamią, bo nikt sam siebie nie obciąży. a
  • Odpowiedz
@matewoosh: Według mnie jest bardzo mało prawdopodobne, by kraj, któremu udało się zostać globalnym mocarstwem, podejmował decyzje bezinteresownie z powodów czysto ideologicznych...

O czysto pragmatycznych i dużo mniej etycznych powodach amerykańskiej inwazji na Afganistan mówi się według mnie właśnie zajebiście mało, a kiedy się spojrzy w zasadzie na każdy światowy konflikt z takiej pragmatycznej to strony, to nagle zamiast myślenia w kategoriach "dlaczego ci głupi ludzie nie mogą po prostu przestać
  • Odpowiedz