Wpis z mikrobloga

Tak sobie myślę. Jeżeli #korpo #korposwiat wymaga w pracy konkretnego ubioru danym stylu np. business casual, albo business formal (czyli np. elegancka koszula, marynarka i tak dalej) to czy nie powinni dawać pieniędzy na zakup takich ciuchów? Taguję #prawo #prawopracy bo to chyba ta działka


Proszę o poważne odpowiedzi
  • 9
@niochland: interesująca koncepcja, ale bez podstawy w KP.

Art. 2377.
§ 1.
Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1)jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;

2)ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 2.
Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających
@Estetykatopodstawa: oczywiście, że odpowiadają i mi nie przeszkadza chodzenie w prywatnej marynarce, koszuli i spodniach xD
Po prostu czy taki strój nie wpisuje się w definicję odzieży roboczej, którą musi zapewnić pracodawca?
Ciekawi mnie to z prawnego punktu widzenia

@LebronAntetokounmpo: a to wolę już nie zadawać pytań xD

@Karoleer: a czyli jednak to nie jest niewykorzystywana furtka, no trudno, myślałem, że będę mógł wyciągnąć z korpo pieniądze na zakup
@niochland: pomysł jest interesujący i poniekąd wydaje się być chociaż częściowo słuszny, jednak tak "na szybko" nie widzę ku temu podstawy. odpal sobie kodeks pracy, ctrl + f "odzież" i przejrzyj odpowiednie przepisy. jeśli znajdziesz coś interesującego co chciałbyś tutaj omówić, wal śmiało.

na marginesie dodam, że pracodawca może finansować również takie ubrania, jego dobra wola - jednak takiego obowiązku nie dostrzegam. również w relacji b2b nie widzę przeszkód, aby zostało
@niochland kwestia stroju, ktory nie jest strojem wymaganym z racji zasad BHP, jest opisywana w regulaminie pracy. Przed podjeciem pracy podpisujesz dokument ze zapoznales sie z regulaminem pracy i bedziesz go przestrzegal. Jak nie chcesz przestrzegac to nie musisz tam pracowac ¯_(ツ)_/¯
@BajerOp: @Sheta: Dlaczego od razu zakładacie, że mam z tym jakiś ogromny problem i nie chcę się godzić na formalne ciuchy? Moja szafa pęka od korpo-koszul i innych marynarek, gdybym nie miał garderoby to bym miał problem xD

Pytałem po prostu z czystej ciekawości czy tak jak obowiązkowa jest odzież BHP, którą musi zapewnić pracodawca to czy taki sam obowiązek spoczywa na korpach i innych biznesach, które w regulaminie wymagają