Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do sympatyków Konfederacji.
Czy mieliście kiedykolwiek refleksję nad takim zagadnieniem. Dlaczego przez kilka lat gdy rosyjskie proputinowskie media robiły jakiś materiał z polskim watkiem to rosyjski reporter w Warszawie najczęściej prosił o wypowiedzi osoby z dwóch środowisk ( nie liczac weteranów LWP i ZBOWiD):
1. Ludzi z kregu Zmiany i Mateusza Piskorskiego
2. Ludzi z ruchu narodowego plus Korwina Mikkego

Jeżeli już zamieszczali wypowiedzi kogoś z centralnej polityki z PO, PiS to były to nagrania podkradzione z polskiej tv. Bezpośrednich rozmów nie przypominam sobie. Zakładam, że mogłby być pojedyncze wypowiedzi, ale takich sie tu nie czepiam i u prawicowców.

Jak to jest, że telewizja z innego kraju robi materiały o Polsce a komentatorami nie sa ludzie z wiodacych sił politycznych tylko z niezarejstrowanej nigdy i marginalnej Zmiany lub od narodowców plus jkm, którzy tez byli przez pewną część omawianego okresu poza polska polityką.

----------------

Bo moja teoria jest taka (powody są dwa):
Pierwszy: Rosjanie po prostu często zapraszali tych, którzy powiedzą coś zgodnego z ich tezami.
Dlatego też cyklicznie robią wywiady z Wałesą, bo wiedzą, że z jego chlapania zawsze coś cennego sie zacytuje ( a wywiadu głownie tekstow, wiec jeszcze łatwo im podrasować).
Rosyjska propaganda ma takie metody, że wyszukuje korzystne dla siebie opinie z Zachodu i przedstawia je jako wiodace w danym kraju. Dlatego jednym z najczesciej cytowanych polskich portali na RIA Novosti jest ostatnio portal myśl polska, dla Polaków całkowicie niszowy, a w Rosji kopiują całe artykuły z wzgledu na ich prorosyjskość.
Znaczenie miała też antyeuropejskosc narodowców także bardzo korzystna dla Rosji - tego typu nurty wspieraja po całej Europie.

Drugi powód dlaczego Bosak i spółka błyszczeli w ru tv - nawet gdy zdarzyło się, że Rosjanie chcieli jakieś opinie od ludzi z większych partii to ci po prostu odmawiali wiedząc, że bedzie to zmanipulowane. Kiedyś uciekła przed nimi nawet żona Schetyny krzycząc, coś w stylu ''i tak zmanipulujecie''.

Pytanie brzmi - dlaczego polscy narodowcy się w tym nie połapali mimo, że Rosjanie pozwalali sobie nawet na celowe błedne tłumaczenie ich wypowiedzi gdy nie do końca pasowały do tezy materiału. Np. rzecznik MW powiedział ,że narodowcy obecnie nie wysuwaja pretensji o Wilno do Litwy i do Lwowa, a w rosyjskiej tv przetłumaczyli to, że własnie wysuwaja (nie wyciszyli narodowca i było słychać co narodowiec naprawdę mówi).
Co ciekawe nie widziałem wtedy ani jednego posta z oburzeniem narodowców, że rosyjska tv manipuluje. I dalej do niej latali na skinienie.
I jak to jest, że partia tak usilnie zarzekajaca się, że nie jest ani na krztynę prorosyjska była promowana w rosyjskich tv jakby była wiodącą siła w Polsce?
Rosjanie to robili z dobrego serca? Rosjanie jako zwolennicy wolności słowa chcieli wyrównac deficyt wypowiedzi Bosaka w tv w Polsce? Jakies inne przyczyny?
Oczywiście żartowałem z tym pytaniem do sympatyków Konfederacji. Tak naprawdę, że nikt tu merytorycznie nie odpisze. Zapewne wrzuca jakieś emotki, że niby beka, kolejny zaatakuje mnie personalnie, a nastepny napisze, ''jak silna jest już konfa skoro ją tak atakują'' itp. Dlatego wnioski trzeba będzie wysnuć samemu.

#rosyjskiemediaopolsce #rosja #neuropa #4konserwy #konfederacja #polityka
szurszur - Mam pytanie do sympatyków Konfederacji.
Czy mieliście kiedykolwiek reflek...

źródło: comment_16283543452PoQvcnjPk8T8nYfW9DdQu.jpg

Pobierz
  • 47
  • Odpowiedz
Czy mieliście kiedykolwiek refleksję nad takim zagadnieniem.


@szurszur: Powód totalnie prozaiczny, bo tylko oni chcieli z nimi rozmawiać.

Reszta polityków ma prikaz, że nie nie można być "poważnym" politykiem i dawać wywiadów do ruskiej TV. Na robienie polityki z Ruskami monopol mają Niemcy a nie Polacy. To już od 2004 roku tak jest a za rządów PO stało się kardynalną zasadą.

Myślałem, że to jest jasne. Nie jesteś w partii?
  • Odpowiedz
@szurszur: Czy jest możliwość zatrzymania propagandy rosyjskiej odmawiając udzielania wywiadów? Przyjęcie twoich tez nie zmienia niczego. Nie twierdzę też, że są błędne. Jeżeli propaganda rosyjska używa niszowych stron i później przedstawia je jako znane portale, to jakie działania sugerujesz aby to powstrzymać?

Nie możemy powstrzymać powstawania proprosyjskich portali bez cenzury, a legitymizować mogą podbierając ujęcia z telewizji o czym zresztą sam piszesz.

Czy masz jakieś pomysły taką propagandę powstrzymać?
  • Odpowiedz
Czy jest możliwość zatrzymania propagandy rosyjskiej odmawiając udzielania wywiadów? Przyjęcie twoich tez nie zmienia niczego.

Nie możemy powstrzymać powstawania proprosyjskich portali bez cenzury, a legitymizować mogą podbierając ujęcia z telewizji o czym zresztą sam piszesz.


@K_Feras_P: Oczywiście, że zmienia. Ogladąłem przez kilka lat programy publicystyczne z rosyjskiej tv i jak było coś w informacyjnych to też starałem sie przeglądać.
Nie ma nawet porównania tego co Rosjanie są w stanie wyciagnąć z wideo ukradzionych z polskiej tv do tego co dają im w wywiadach politycy polskiej prawicy.
Przykładowo Korwin w materiale z obrazka powyżej twierdził, że Polacy są zamieszani w zbrodnię na Majdanie. Znajdziesz coś podobnego padajacego z ust czołowego polityka PO
szurszur - > Czy jest możliwość zatrzymania propagandy rosyjskiej odmawiając udzielan...

źródło: comment_16283590950suFvndDQuFe7seVg8ScgI.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@K_Feras_P: Masz tu wyzej opisane jaka jest róznica pomiedzy materiałem z podkradzionymi wypowiedziami z polskiej tv, a wypowiedziami specjalnie dla Rosjia 24. Tak korzystnego dla Rosjan kontentu jak Korwin to nie wiem czy ktokolwiek Rosji może dostarczyć. Wystarczy po prostu milczec i już mają mniej materiału do antypolskiej propagandy.
  • Odpowiedz
@szurszur: Nie znajdę podobnych wypowiedzi od innych polityków ale to żadna nowość. Wiadomo, że Korwin lubi #!$%@?ć głupoty od czasu do czasu i nie robi tego na użytek rosyjski tylko najpewniej na użytek polityki wewnętrznej i swojego ego.

Zresztą to, że prawica z RN i Konfy będzie miała nadreprezentacje w propagandowych mediach rosyjskich też nie jest zaskoczeniem ze wzg. na ich poglądy wobec UE.

Czy twoim zarzutem jest to, że
  • Odpowiedz
@szurszur: Nie mogą milczeć. Konfederacja stoi jako partia krytyczna wobec obecnych działań UE i nie może sobie nagle zmienić poglądów bo mogą być użyte w mediach rosyjskich.
  • Odpowiedz
Czy twoim zarzutem jest to, że udzielają wywiady mediom rosyjskim? Czy raczej zarzutem jest to, że mają poglądy krytyczne wobec UE i przez to są używani w propagandzie rosyjskiej? Dla mnie to są oddzielne kwestie.


@K_Feras_P: Samo udzielanie moim zdaniem jest niekorzystne, bo Rosjanie i tak umieszczaja te wypowiedzi w okreslonym kontekscie. Bosak moze tam pójść powiedziac wszystko ok ( i tak z tego co pamiętam było) a i tak
  • Odpowiedz
@szurszur: Zarzutem jest udzielanie wywiadów. Nie wiem czy to coś zmienia. Teza o ułatwieniu tworzenia propagandy może być prawdziwa ale nawet przy braku wywiadów mogliby użyć materiałów z telewizji, zaprosić "ekspertów", łgać i manipulować materiałami. Koniec końców efekt byłby pewnie taki sam.
  • Odpowiedz
ale nawet przy braku wywiadów mogliby użyć materiałów z telewizji, zaprosić "ekspertów", łgać i manipulować materiałami. Koniec końców efekt byłby pewnie taki sam.


@K_Feras_P: Już na to odpwiadąłem. Wywiad z pytaniami reportera daje znacznie wieksze możliwosci kreowania propagandy i podąłem na to przykłady.
Jednak nie wiem czemu ciagniesz watek tego co zrobic aby Rosjanie nie robili na nas mateirałow skoro ja pytałem dlaczego oni zapraszali głownie okreslone siły polityczne.

dlaczego urzędnicy mieliby się wypowiadać i czemu jest to
  • Odpowiedz
@szurszur: Ustaliliśmy czemu zapraszają i wykorzystują określone siły polityczne.

Twoje przykłady mnie nie przekonują. Przykład z programu rosyjskiego, gdzie ktoś mówi, że powinni wspierać narodowców ciężko nawet nazwać propagandą. Nie twierdzę, że progam nie jest propagandowy, a ekspert nie jest propagandzistą. Jednak stwiedzenie, że Rosją powinna wspierać osoby, które nie są krytyczne wobec niej, nie jest propagandą. To tak jakby ktoś powiedział, że powinniśmy wspierać obozy pozytywne nastawione wobec Polski
  • Odpowiedz
@szurszur: Siły lokalne jest ciężko zmobilizować i określenie jakiejś linii propagandowej graniczy z niemożliwością w obecnym systemie. Na poziomie lokalnym będziesz miał maskaryczną wariacje poglądów, więc znalezienie poglądów przydatnych dla propagandy nie będzie problemem.
  • Odpowiedz