Wpis z mikrobloga

początkujący w druku3d,
Kupiłem drukarkę #ender3v2 za 841,77zł (cena chyba ok)
niestety z tego co widzę banggood sprzedaje bez filamentu (zaznaczone na stronie), czy przypadkiem nie wyciąga z opakowania próbki od producenta?
jak dostanę drukarkę chciałby coś wydrukować, więc potrzebuję kupić filament, czy możecie polecić jakiś filament z allegro?
gdzie lepiej kupować, który będzie pasował, na co zwracać uwagę.
z wszystkie sugestie bardzo dziękuję, jak i filamentu jak i drukarki.

#druk3d #drukarki3d #ender3
  • 22
jak dostanę drukarkę chciałby coś wydrukować, więc potrzebuję kupić filament, czy możecie polecić jakiś filament z allegro?


@valdman:

kup sobie PLA devil design, fiberlogy, spectrum, noctua, f3d, rosa 3d - na poczatek kilo ci starczy :)

Po weekendzie dokupisz sobie wiecej ;) :D
@valdman: Cena bardzo dobra, zwłaszcza po 1 lipca, odkąd wszedł podatek VAT, na zakupy z chin. Ja kupowalem jedną drukarkę (Ender3 V2) za 760,zl ale to było jeszcze pod koniec czerwca. Przeważnie do prób dawali malutką próbkę (10m), ale to nic, mało, i tak trzeba kupić szpulę jak się chce coś drukować. Opinie co do filamentów są różne. Drukowalem na różnych filamentach PLA - Plastspaw, 3DActive, a niedawno
kupiłem DevilDesign i
@valdman: też niedawno kupiłem endera 3v2 ale to jeszcze przed tymi opłatami. Wyszło coś koło 760zł i 45zł cashbacku. Co do filamentu to był taki biały - mam go jeszcze ani razu nie użyłem bo zakupiłem najtańszy filament na allegro. Chyba pl filament. No i dopiero w 3 rolce miałem zapchaną dyszę. Wyczyściłem wszystko i jadę dalej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@valdman: ja polecam spectrum (coś koło 90zł), bardzo przyjemnie mi się z niego drukuje, za to nie polecam najtańszego z allegro colorfila - mój szary zapycha dysze jak #!$%@?. Może inny kolor niż szary ma lepszą jakość, ale na początek bym nie ryzykował.
Przy zamawianiu dorzuć sobie zestaw paru dysz (poniżej 1zł, więc ez) + blok grzewczy (taka 2cm kostka aluminium za 6 zł), bo moja oryginalna miała coś nie tak
@sirgorn: A miałeś może Spectrum Deep Black? Ja się naciąłem, filament jest poplątany i trzeba wydruki pilnować i luzować filament by się nie zakleszczył (jest tak jakby zawinięty na krzyż i sam siebie zaciska podczas rozwijania). Przed zakupem widziałem podobną opinię ale myślałem, że to jednostkowy przypadek.
Mam dokładnie ten filament, ale chyba mi się udało, bo ostatnio robiłem 2x12h wydruk i bez problemu. Widziałem na reddicie, że niektórzy przewijają szpule na swoje, ale to też zabawy trochę
@sirgorn: Ogólnie to jestem zdziwiony różnicą pomiędzy kolorami filamentów. Drukarkę mam nieco ponad miesiąc dopiero ale co zauważyłem:
- zmiana z noname pomarańczowy na niebieski PLA Spectrum - problemy z pierwszą warstwą

dokupienie czarnego i białego PLA Spectrum:
- biały: nigdy tak gładkiego wydruku nie miałem, zajebiście
- czarny: problemy z pierwszą warstwą, problemy z rozwijaniem ze szpuli, w osi Z warstwy różnej szerokości (ściany wcale nie gładkie)

Polecisz jakiś inny
@Srala-Bartek: niestety mam za mało doświadczenia żeby coś polecić - też drukarkę mam ledwie trochę ponad miesiąc. Ale u mnie ten czarny drukuje się poprawnie, warstwy wygladają na równe - jedyny problem jaki mam to z przyleganiem, ale z tym chyba sobie już poradziłem.

Też niby czytałem, że inne kolory z Colorfila drukują się dobrze, ale nie wiem czy będę ryzykował - tą szpulę wykorzystam do jakiś krótkich wydruków, a potem
jedyny problem jaki mam to z przyleganiem, ale z tym chyba sobie już poradziłem.


@sirgorn: Z tym przyleganiem to sobie "poradziłem" w niefajny ale skuteczny sposób: Po przejściu do drukowania obrysu pierwsze milimetry odrywają się od stołu - łapie je po chamsku pęsetą i odrywam - kontynuacja druku idzie dobrze ¯\_(ツ)_/¯
@Srala-Bartek: no ja mam dwa sposoby.

Jeśli drukuję przez kartę sd z drukarki to w podczas robienia obrysu zmieniam z offset, a jeśli wydruk idzie przez octoprinta to najpierw drukuję stringing test i czekam aż zrobi obrys/podstawę i potem patrzę czy muszę w octoprincie edytować z offset (bo drukując przez octoprint nie da się w czasie rzeczywistym tego zmienić)

Chociąz z tym offsetem trzeba uważać, bo drukarka potrafi sobie zakolejkować nawet
Ale Twoj sposób też przetestuję, tylko nie wiem czy do końca go rozumiem ;P


@sirgorn: Po prostu urywam pierwsze oderwane/zawinięte/źle położone linie obrysu i jakimś cudem kontynuacja druku idzie bez problemów - tak jakby był problem z dopełnieniem filamentu po retrakcji.
@Srala-Bartek: a to nie, ja po prostu nie ogarniam jak wysoko dyszę ustawić (wiem, ze na kartkę papieru, ale to bardziej skomplikowane) i muszę to robić metodą prób i błędów - jak już dobrze ustawie to potem pierwsza warstwa już leci spoko
@sirgorn: Próbowałem różne ustawienia. Z powodu niedostatecznego podawania filamentu ustawiam temperaturę na 215 oC, żeby lepiej wypływało i ewentualnie wypłukało resztki PETG (ale biały dobrze się drukował, więc nie wiem czy to miało znaczenie). Za dużo kombinacji. Jakość pewnie by była większa gdybym drukował warstwy 0,1 mm ale nie mogę sobie na to pozwolić ze względu na długi czas wydruku (konieczność pilnowania)
@Srala-Bartek cieszę się (?), że nie jestem osamotniony w problemach z wydrukiem :P
Nie muszę chyba wspominać, że jeśli tylko czarny drukojesz w wyższej temp, to możesz mieć problem z pierwszą warstwą bo zmienia się wysokość dyszy?
@sirgorn: Podobną temperaturę używałem przy innych filamentach. Chodzi Ci o rozszerzalność cieplną? Dysza ma kilka mm, nie wiem o ile się rozszerza w wyniku zwiększenia temperatury o kilka/kilknaście kelwinów ale chyba nie za dużo.