Wpis z mikrobloga

Może ktoś z was był w podobnej sytuacji lub ogólnie w większej grupie uda nam się coś ustalić ( ͡° ͜ʖ ͡°) Żeby wpis nie był przydługi wylistuję najważniejsze rzeczy:

- Ostatnio sprzedałem auto za 75k zł
- Jestem na B2B liniowy, jeśli wejdzie nowy ład to ryczałt, zarobki 12-14k zł miesięcznie "na czysto"

Chciałbym w najbliższych tygodniach kupić nowe auto, powiedzmy że mam już wybrany model i jego kwota wynosi 118k zł, pewnie auto bym użytkował 3-4 lata i teraz pytanie:

Czy patrząc na nowy ład który pewnie i tak wejdzie w życie i to, że po przejściu na ryczałt średnio będzie wyglądać kwestia kosztów leasingu (może się mylę, nie zagłębiałem się w ten temat). To w jakim kierunku lepiej pójść?

A) Kupić auto za gotówkę jako osoba prywatna
B) Brać leasing (i teraz pytanie w takim razie, duża wpłata własna + duży wykup? Czy inny mix?)

Ciekawił mnie leasing bo chciałbym mieć jakieś koszta żeby tyle pieniędzy co miesiąc nie oddawać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#leasing #auto #motoryzacja #samochody
  • 19
  • Odpowiedz
@SosPomidorowy: To fakt. Także warto pomyśleć o wysokiej wpłacie własnej, z której będziesz mógł odliczyć jeszcze dochodowy. Ja też ostatnio wykupiłem samochód z leasingu, pod koniec roku będę sprzedawał, a na wiosnę będę chciał coś nowego. Z tym, że też pewnie przejdę na ryczałt, także PIT nie odliczę. Chociaż to i tak będzie bardziej opłacalne niż zostanie na liniowym ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Raz w miesiącu jadę do "klienta" a reszta to obijanie się po wycieczkach i użytkowanie prywatne


@SosPomidorowy: czyli samochód jest tylko i wyłącznie Twoim kosztem i nie generuje żadnego dochodu. Pytanie zatem czy musi być nowy? kilkulatek również jest dobrą opcją a jest tańszy w zakupie.

@atencjon jak to było z tym generowaniem kosztów?( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@ksiak: tak jak już wspominałem nie ogarniam aż tak dobrze leasingu bo nigdy nie brałem, szkoda dla mnie kasy na samochód za 100k. Jeśli przejdziesz na ryczalt to chyba już w koszty kolejnych rat nie wliczysz.
  • Odpowiedz
@ksiak: W tym przypadku ten co sprzedałem był tym wyjściem "kup kilkuletni a nie z salonu" i nawet zarobiłem na jego sprzedaży ( ͡° ͜ʖ ͡°) Niestety ten model co mi się podoba wyszedł dopiero w 2020r i nie ma używanych tylko same nowe.

@atencjon: Tutaj bardziej trzeba patrzeć na to z innej strony, samochód nie kosztuje 100k zł tylko po sprzedaży obecnego "dokładasz" 25k zł
  • Odpowiedz
- Jestem na B2B liniowy, jeśli wejdzie nowy ład to ryczałt, zarobki 12-14k zł miesięcznie "na czysto"


@SosPomidorowy: Ryczałt, to brak kosztów. Jeśli masz żonę, która zarabia niewiele, to zasady ogólne mogą Ci się opłacać. Sprawdzałeś? Przykład wg https://www.infakt.pl/kalkulatory/kalkulator-polskiego-ladu/ dla Ciebie 14k i żony 6k (czyli 10k uśrednione) lepiej wychodzą zasady ogólne przy kosztach 2500 zł (leasing + reszta KUP)

Ech... Chcę kupić nowy samochód w tym roku i też kalkuluję
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SosPomidorowy: bierz leasing ze zmiennym harmonogramem. Robisz 45% wjazdu i max raty do końca roku. Potem płacisz 3-4 lata po parędziesiąt złotych i wykup 1%. Od 1 stycznia idziesz na ryczałt.
  • Odpowiedz