Wpis z mikrobloga

Moja „analiza” przyczyny porażki w ¼ IO.
Ja upatruję największy problem w trenerze, opcjonalnie w całym sztabie trenerskim, aczkolwiek sumarycznie to i tak Vital jest osobą najbardziej odpowiedzialna za wynik.

1. Brak zmian. Tu głównie mi chodzi o brak rotacji na pozycji rozgrywającego. Nie ma co porównywać pary rozgrywających Toniutti&Blizard do Drzyzga&Łomacz, bo wiadomo, że ci pierwsi są klasowo lepsi. Aczkolwiek Fabian i Grzesiek to nie są osoby niepełnosprawne. W ostatnich meczach z Iranem oraz Francją gra nam nie szła a Vital i tak nie szukał rozwiązania problemu na tej pozycji. Nie liczę na to Łomacz wejdzie i będzie sypał jak DeCecco, ale jednak Grzegorz gra inaczej jak Fabian. Przeciwnik będzie musiał też na to reagować. Nawet jeśli Łomacz nie wniesie nic do gry to Fabian ma szansę złapać kilka oddechów, spojrzeć na spokojnie z kwadratu na grą przeciwnika, sztab ma czas, aby coś mu podpowiedzieć. W meczu z Francją Tonittiemu nie szło to L. Tillie nie czekał tylko ławka i Blizard wchodzi. U nas Vital się usrał, aby grać Fabianem i koniec. Jak coś nie działa a nic nie zmieniasz to nie ma co liczyć na inny rezultat jak porażka.

2. Problem M. Kubiaka. To o czym mówił Vital i to czego się bałem się sprawdziło. Już po awansie w Gdańsku Vital zapowiedział, że Kubiak nawet bez ręki/kontuzjowany i tak pojedzie na IO. Fokus na Michale spowodował, że Vital nie miał alternatywy. Tyle się mówi, że mamy dwa „równorzędne” zespoły a w najważniejszym meczu grali tylko Leon i Kurek. ¾ VNL Vital wyciągał za uszy formę Kubiaka – są na to cyferki. Na tagu było zestawienie który zawodnik grał najwięcej – oczywiście Kubiak, bo jego forma była marna. To samo na IO – kontuzja Michała i w sumie klapa. Brak alternatywy, po pierwszych meczach było wiadomo, że zmiana wytycznych dot. „kiwek” spowoduje, że Śliwka traci 50% swojego ataku. Na słabsze drużyny z grupy A to starczało, ale faza pucharowa na IO to już nie przelewki. Mamy Semeniuka, ale ten chłopak musi wejść spokojnie w mecz, aby sobie radził na swoim wysokim poziomie, wrzucanie debiutanta, aby w newralgicznym momencie meczu przełamać przeciwnika to chyba żart trenerski.

Francuski trener L. Tillie idealnie przeczytał problemy polskiej kadry i je wykorzystał. Vital totalnie nie zareagował, według mnie belg liczył non stop na przełamanie francuzów zagrywką. Leon z Kurkiem zrobią 3-4 pkt przewagi na zagrywce i utrzymywać to do końca seta.

Czy Vital powinien zostać? Ja za nim nie przepadam więc wstrzymam się z opinią, aczkolwiek jak widać pewna konwencja prowadzenia drużyny się wyczerpała i coś trzeba zmienić. Czy zmieni to Vital czy inny trener tego nie wiem, ale jakieś zmiany potrzebujemy.

#siatkowka
  • 3
Czy Vital powinien zostać?


@Ice_Glaze:
Uwielbiam gościa i nie zamierzam odmawiać mu talentu, ale - jak powiedział Kasprzyk - może to się już wypaliło?
To nie jest pierwszy turniej podczas którego narzekamy na rotację składem. Przy srebrze VNL czy brązie ME były te same dyskusje.
Jeśli zostanie, nie będę miał pretensji, ale jestem ciekawy, wręcz bardzo ciekawy jak poradziłby sobie ktoś inny.
Za niespełna miesiąc startują ME. W głębi serca czuję,
nie zamierzam odmawiać mu talentu


@RatedR: Ja też nie ale według mnie facet się zaciął. W 2019 ME i brąz Polaków to lekka porażka niż sukces. W 2020 nic się nie działo bo kadra zamrożona a liga włoska i jego Perugia nie dokończyły sezonu wiec trudno go ocenić. W 2021 już nie było tak kolorowo bo w klubie niby wicemistrzostwo Włoch ale końcówka ligi to był jeden wielki kwas. VNL 2
@Ice_Glaze: 3. Zagrywka. W tym elemencie jeżeli idzie nam słabo to niestety wszystko się sypie. Dla Polskiej repy zagrywka to jak płuca utrzymują przy życiu. Niestety Vital (i jego pożalsięboże asystent) nie potrafił ich zmusić do trenowania tego elementu i w mojej ocenie jest do zmiany.