Wpis z mikrobloga

@Kaktus80: Z "Jedynego" powiedziałbym raczej, że Stirner inaczej określał własność. Coś należy do Ciebie, jeśli masz nad tym kontrolę i potrafisz to obronić. Nie pamiętam tam niczego, co by wskazywało, że gdyby Stirner był potężnym kapitalistą, powinien się z jakiegoś powodu powstrzymywać od korzystania z dochodu pasywnego.
Jeśli masz możliwość coś wykorzystać to możesz to zrobić, tak długo, jak nie stanie się to dla Ciebie Duchem, czymś wyższym od Ciebie.
@Kaktus80: Osobiście rozumiałbym to trochę inaczej. System podziału pracy albo hierarchia jest zła, jeśli ja przez nią tracę, czyli jest zła dla mnie. Przyjmując filozofię Stirnera, nie widziałem niczego, co by sugerowało, że gdybym miał skorzystać cudzej pracy najemnej albo nawet gdybym uważał, że najlepsze dla mnie byłoby zostanie nowym tyranem i niewolenie innych, to miałbym tego nie robić. Autonomia innych może być dla jednego najbardziej korzystna, a dla innego nie.
bobofrut1234 - @Kaktus80: Osobiście rozumiałbym to trochę inaczej. System podziału pr...

źródło: comment_1628026303FgsmafF3fe1WlgS73eT7tG.jpg

Pobierz