Wpis z mikrobloga

Pamiętajcie mirki z #prawo "z ostrożności procesowej" lepiej zacząć przesyłać pełnomocnikowi strony przeciwnej odpis wniosku o uzasadnienie ¯\_(ツ)_/¯

Sąd Rejonowy w Koninie, rozpatrując zażalenie na zwrot wniosku o uzasadnienie, przytoczył dotychczasowe orzeczenia Sądu Najwyższego. Podkreślił jednak, że sytuacja prawna się zmieniła, więc i do sprawy trzeba podchodzić inaczej. 

Chodzi o nowelizację, która weszła w życie w listopadzie 2019 r. Zgodnie z nią pisemne uzasadnienie jest wymagane przy wniesieniu apelacji. - Rodzą się poważne wątpliwości czy w obecnym stanie prawnym zachowały aktualność dotychczasowe argumenty, z których wynikało, że wniosek o uzasadnienie jest pismem irrelewantnym dla drugiej strony - wskazuje w pytaniu prawnym sąd. I podnosi, że przy obecnym brzmieniu przepisów złożenie wniosku o uzasadnienie można interpretować jako zapowiedź apelacji. - Nie tylko ma walor informacyjny dla drugiej strony, ale też bezpośrednio wpływa na jej sytuację procesową - ocenił. W ocenie sądu w Koninie taka wiedza ma znaczenie dla kierunku podejmowanych czynności procesowych. Przywołuje też zasadę równości strony i zasadę jawności - w jego ocenie przemawiają za tym, że i odpis wniosku o uzasadnienie powinien trafiać do drugiej strony albo stron. 


LINK
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@WujekGraczyk: a mnie coś dziwiło co ostatnio kance obsługujące banki zaczęły mi odpisy wniosków o uzasadnienie przesyłać ¯\_(ツ)_/¯
@Adams_GA: to się cieszę, że - poza jedną nieszczęśliwie i IMO niesprawiedliwie przegraną sprawą - nie mam z nimi za dużo pracy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@eaxene: tym sędziom to chyba się bardzo nudzi i wymyślają jakieś swoje dziwne twory albo bardzo nie chcą spraw rozpatrywać
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Jade w linku jest zaznaczone, że w uzasadnieniu SR wskazał, że dzięki temu strony nie będą zbyt szybko występować o prawomocnosc/klauzulę

. Jak mówi, zaniepokoiło ją również to, że według sądu poinformowanie bezpośrednie drugiej strony było potrzebne, by nie występowała za wcześnie o stwierdzenie prawomocności. - Sąd wskazał, że to niepotrzebnie zaangażuje sąd i sekretariat.

¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@eaxene: Mam podobny strach, w Sądzie, gdzie mam siedzibę Kancelarii dopytałem sędziów i mówili, że tak nie będą robić, ale jak przyjdzie do pisania "w świat" to do jakiegoś orzeczenia SN chyba zacznę wysyłać do przeciwnika.

Ale szczerze, to już #!$%@? jest przesada.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@eaxene: dla zainteresowanych: SN wczoraj powziął uchwałę sygn. akt PZP 6/20. W skrócie sądy nie miały racji, w przypadku wniosku o uzasadnienie doręczenie kiedyś profesjonalistami nie zachodzi
  • Odpowiedz
@buonaparte: no to spoko. Aczkolwiek zawsze będzie strach, że jakiś SR powie: "Co prawda Sąd Najwyższy się wypowiedział w tym temacie, ale tutejszy skład się z tym orzeczeniem nie zgadza".
  • Odpowiedz