Wpis z mikrobloga

#mieszkanie #nieruchomosci
Od jakiegoś czasu próbuję kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Już trzecia transakcja nie dochodzi do skutku bo sprzedający nie chce zawrzeć w notarialnej umowie przedwstępnej zapisu, że w przypadku nie dostania przeze mnie kredytu np od 3 banków zadatek będzie zwrócony w całości. Zawsze chcą aby jakaś część zadatku u nich została typu 10k przy zadatku 40k, ponieważ rekompensuje im to czas oczekiwania na mój kredyt. Spotkał się ktoś z takim rozwiązaniem czy to absolutnie normalne, że cześć zadatku zawsze przepada?
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bocznica: przecież nie zmuszam, sprzedawaj komu chcesz :D mówisz, że byś wyśmiał, to ja też bym zareagował śmiechem.
Jakby ktoś normalnie odpowiedział, to też bym odpowiedział i moglibyśmy porozmawiać czy wypracujemy konsensus.
Swoją drogą niedawno znajomy stracił zadatek nie ze swojej winy. I tak dobrze, że ze 150k które wpłacił 30 było ustalone jako zadatek, a nie całość.
  • Odpowiedz
@maur to rynek decyduje o panujacych regulach. Wiadomo. Oczywiscie ze w realu odpowiedzialbym ci grzecznie ze dziekuje nie interesuja mnie takie uklady. No sorry, nie w sytuacji kiedy mieszkanie tyle kosztuje a typ sam nie wie czy go stac. A tego samego dnia przychodzi klient z gotowka.
  • Odpowiedz
@trenejro: cóż, praktyka na tyle częsta, że spowszechniała, ale możesz się zabezpieczyć.

wiem, że nie chcesz ponosić ryzyka i widzimisię banku: byłem w tej samej sytuacji.
problem rozwiązałem w sposób następujący: w umowie przedwstępnej zawarłem datę wpłaty zadatku do 7 dni roboczych od jej podpisania, uprzednio upewniając się, w jakim terminie bank zapewni mnie pisemnie o swojej decyzji.
pomogła tu koalicja instytucja x doradca kredytowy, skracając urzędowy czas "odstania" dokumentów dzięki wieloletniej kooperacji.
po 5 dniach otrzymałem (na swoją prośbę) maila z banku o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. wówczas - nawet, gdyby później coś się wykrzaczyło - odzyskasz swój zadatek na drodze sądownej pomimo tak
  • Odpowiedz