Wpis z mikrobloga

Nigdy się nie interesowałem książkami historycznymi, ale chciałbym zacząć sobie je zbierać i powoli czytać. Jest jakaś seria albo jakaś lista obejmująca jakieś budowy imperiów, kształtowanie się kultur, największe konflikty. Albo jakieś must read książek historycznych. Wiem, że temat baaardzo szeroki, ale może ktoś da mi jakiś punkt zaczepienia.

#historia #ksiazki #czytajzwykopem
  • 15
@smierdakow: Jak zaczynałem to czytać, to spodziewałem się bardziej książki popularnonaukowej na temat komarów, a okazuje się, że bardziej jest to książka historyczna.
Dzieje imperiów, podbojów, bitew, wojen pokazane z zupełnie innej perspektywy, mianowicie: jak komarzyca i choroby przez nią przenoszone wpływały na historię imperiów.
Nie jestem specjalistą od historii, ale czytając na się wrażenie, że autor poszedł solidnie do tła historycznego i fajnie połączył wszystko z głównym bohaterem - komarem.
@smierdakow: Jeśli chodzi o serie, to jest kilka, z popularnonaukowych to na przykład habeki (Historyczne Bitwy) od Bellony, sporo tytułów, ale też duża rozbieżność, jeśli chodzi o poziom. Podobne są też pozycje wydawane przez Infort, jest tam też między innymi seria "Pola bitew". Z takich klasycznych, topowych i nadal wydawanych to najlepsze są piwowskie "marmurki", czyli biografie sławnych ludzi oraz seria ceramowska.
@pol-scot Davisa na pewno biorę Boże igrzysko, chciałbym też jakąś pozycję o 1 i 2 wojnie światowej

Ale chciałbym tez o dawniejszych czasach. Teraz czytam o imperium brytyjskim, chciałbym o imperium Rzymskim, o Stanch Zjednoczonych, o komuniznie i więcej.

Po prostu chciałbym się lepiej zapoznać z tematami historycznymi, o których trzeba wiedzieć, a nie chce jednej książki o wszystkim, bo nic mi w głowie nie zostanie.

A o każdym temacie jest tyle
seria ceramowska


@smierdakow: Tym się zainteresuj. Wiele dobrych pozycji można znaleźć w niezłej cenie jeżeli nie przeszkadzają Ci używane. Ale też trzeba sprawdzać opinie na lubimyczytać, bo jak w każdej serii zdarza się różny poziom (polecam czytać tam opinie użytkownika Elevander).

Ja historię Rzymu zacząłem od Pocztu cesarzy rzymskich Krawczuka i w sumie polecam, bo to przekrojówka przez okres cesarstwa z perspektywy władców. Inne jego książki też są ciekawe ale
@smierdakow Nie wiem, na ile znasz historię, ale ogólnie ja robię tak. Mam ochotę poczytać o jakiejś konkretnej tematyce, to sobie sprawiam książkę w tym tonie. I tak lata miają i człowiek ma za sobą dziesiątki książek na różne tematy.

Wnioskuję, że przeczytałeś Braci Karamazow. Moim zdaniem to ciężka lektura i wymaga skupienia, więc jeśli masz ją za sobą, to możesz śmiało sięgać za coś ambitniejszego niż Davis. Jakieś pozycje mniej popularne
jeśli w książce tło stanowią jakieś realia historyczne, to też jest to książka historyczna?


@Czlowiek_i_ludz_zarazem: Czy Pan Tadeusz to książka historyczna? Oczywiście nie, mimo, że jest jakoś tam umocowana w rzeczywistości i odwołuje się do faktycznych wydarzeń. Książka historyczna to książka naukowa lub popnaukowa napisana z wykorzystaniem warsztatu naukowego historyka.

@smierdakow: Z wykształcenia jestem historykiem =) to co mogę Ci podpowiedzieć, to że najpierw powinieneś się zastanowić jaki okres/region lub
@smierdakow: Poczytaj sobie trylogię Richarda Pipesa o rewolucji rosyjskiej. Polecam ci również książki Antonego Beevora, Jakuba Polita, Marka Sołonina, Davida Stahela oraz serię "Historyczne Bitwy" wydawnictwa Bellona.

Jednak książki to nie wszystko. Zobacz sobie na YT historyczne kanały takie jak TIK (bardzo rzetelne materiały, świetne serie z kampanii w Afryce, bitwy o Kurlandię czy Stalingrad), The Great War, World War II, BazBattles, Kings and Generals, Ebrace History, History Civilians, Epic History