Wpis z mikrobloga

Hejka religijne świry! Wiecie co się dzisiaj stało? Otóż wikariusz Jezusa Chrystusa wydał list apostolski zatytułowany TRADITIONIS CUSTODES. O co chodzi?

tl:dr
Zasady zawarte w liście w zasadzie uniemożliwiają rozwój ruchów tzw. tradsów skupionych wokół tzw. Tradycyjnej Łacińskiej Mszy. Co więcej - zapisy wskazują, że będą one wygaszane i dławione. List wprowadza przepisy wymagające ścisłej kontroli prawowierności takich grup, nowe grupy nie będą tworzone, a istniejące mogą być rozwiązane jeśli biskup/ wyznaczony przez niego duchowny stwierdzi, że msza trydencka nie sprzyja rozwojowi duchowemu wiernych. Nowowyświęceni księża muszą mieć zgodę samego Watykanu na odprawianie takich mszy, a ci którzy już to robią muszą uzyskać zgodę swojego biskupa, który oczywiście może jej nie wydać. Bez zgody nie wolno im kontynuować.

Wg. NCR papież nawet nie ukrywa dlaczego ukręca łeb tradsom:

Pope Francis judges that many of those who are attached to the Extraordinary Form express in “words and attitudes … [a] rejection of the Church and her institutions in the name of what is called the ‘true Church.’ One is dealing here with comportment that contradicts communion and nurtures the divisive tendency.”

Źródło cytatu

Czyli dość zabawy w "jestem katolikiem, ale ten papież lewak...".

Szczegóły:









#religia #chrzescijanstwo #katolicyzm #ciekawostki #zainteresowania
  • 26
  • Odpowiedz
@sindram: właśnie za gadanie takich rzeczy Franciszek robi porządek z tradsami, bo ileż można tolerować gości, którzy podważają porządek na jakim KK jest ufundowany - tzn. na tym, że jest hierarchia, następcy Apostołów, którzy jako jedyni mają prawo ustalać doktrynę i dyscyplinę. A wierny może się słuchać albo słuchać.
  • Odpowiedz
progresywiści się akurat dobrze dogadują z papieżem, a tradycjonaliści nie, a co gorsza - podważają oni najważniejszą zasadę w KK, czyli posłuszeństwo hierarchii


@niedoszly_andrzej: to ty nie wiesz co sie dzieje w Niemczech? Tam maja gdzieś zdanie papieża. Zresztą w Belgii też się naoglądałem w TV księży obrażającycb papieża za jego stanowisko o lgbt i snujących wizje przyszłości zupełnie przeciwne decyzjom papieża.

A co do kopiowania zielonoświątkowców, co będzie działać
  • Odpowiedz
No to kościół całkiem straci Europę, a utrzyma i to może,.bo wcale to pewne nie jest Amerykę południową i Afrykę.
I coś mi się wydaje że może wtedy być nieco mniej hajsu na utrzymanie pasibrzuchów.

Co do bałwochwalstwa, nie przypominam sobie by kiedykolwiek dochodziło do takiego bałwochwalstwa by wnosić pogańskie rzeźby do świątyni.
Bo czym innym jest dostosowanie i pobieranie pewnych elementów kultury jak choćby świeczka, wykorzystywana choćby na ołtarzu i mająca swoją symbolikę również w chrześcijaństwie, a czym innym modlitwy do idoli.

Wg
  • Odpowiedz
@niedoszly_andrzej: także podsumowując moim zdaniem kościół ma duzo potężniejsze problemy niż grupki trydenckie, i z którymi kościół nic nie robi.
Poza tym nie uważam że naśladowanie zielonoświątkowców zapewni rozwój kościołowi, tym bardziej że to zarówno sprzeczne z biblią jak i z tradycją.
  • Odpowiedz
@GokuMK: @sindram: @Ignacy_Patzer: To ja juz czekam na samolikwidację Kościoła we Francji. Zawsze wiedziałem, że to miejsce, gdzie w łonie katolicyzmu ruchy tradycjonalistyczne są najsilniejsze, ale dopiero jak tam mieszkałem, to uświadomiłem sobie skalę.
Tradycjonaliści to zdecydowana większośc praktykujących, a "novusordowe" parafie nie licząc największych katedr w największych miastach to często jedna-dwie msze na.... tydzień. A ich przywódcami jest grupa starszych panów zyjących mentalnie w czasach
  • Odpowiedz