Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Czy są tu mireczki i mirabelki żyjący w #berlin ?
Mam możliwość przenieść się wewnątrz mojego korpo z Dublina do Berlina właśnie. I ja i mój niebieski byliśmy tam kilka razy, miasto wydawało się przyjemnym miejscem do życia, a do tego wg numbeo jest taniej niż w Dublinie (a gdzie nie jest ( )) skąd moje pytanie - jak wam tam się żyje? czy da radę znaleźć pracę bez znajomości niemieckiego (z kilkuletnim doświadczeniem w korpo w Irlandii; ja bym miała pracę, pytanie czy niebieski by coś znalazł). I czy da radę przetrwać bez tego języka? Oczywiście byśmy zapisali się na kurs językowy, ale potrzeba czasu na nauczenie się. Jak oceniacie transport publiczny, atrakcje (lubimy zwiedzać i wychodzić na miasto, niekoniecznie na kluby) i ogólnie jakie macie wrażenia, czy żałujecie, czy planujecie wyjechać z Berlina. ʕʔ

Ah i czy restrykcje covidowe tam was dojechały mocno?

Dla zasięgu #emigracja #niemcy
  • 22
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@biauywilg: byłem w Berlinie parę raze i mieszane uczucia. Miasto zajebiste i z klimatem, ale jest wiele ładniejszych w samych Niemczech, a i klimat bardziej studencki niż na spokojne życie (przynajmniej takie wrażenie odniosłem).
Ale powodzenia w przypadku potencjalnej przeprowadzki :D
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@NexciaK: jak widzę określenia typu ciapak czy pedał to tyle mnie cieszy, że skoro tak nimi gardzisz to ludzi twojego pokroju tam nie będzie
  • Odpowiedz
@biauywilg: Nie planuje. W Europie jest sporo o wiele ladniejszych i czystych miast. A co do tych okreslen - moglbym to ubrac w ladniejsze slowa. Ale nie zmieniloby to faktu.
  • Odpowiedz
@biauywilg: Dodam bo nie moge edytowac.

Uwierz mi ze sporo osob po pomieszkaniu w Berlinie czy Frankfurcie wyleczylo sie z tej wciskanej ostatnio „tolerancji” i „multikulti”
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@NexciaK: wiem, że są lepsze i ładniejsze miasta. Po prostu mam możliwość tam się przenieść, pomieszkać jakiś czas (nie planuje niczego na resztę życia), a Berlin wydaje się ciekawy. Ja mieszkam w Dublinie gdzie też jest multikulti i tolerancja, a najwięcej problemów i antyspołecznych zachowań wychodzi ze strony Irlandczyków więc mam świadomość, że nie wszystko jest czarne i białe.
  • Odpowiedz
@biauywilg: Na codzien da sie zyc bez Niemieckiego bo prawie wszyscy mowia bardzo dobrze. Natomiast w urzedach i lekarzach bywa ciezko bo zazwyczaj urzednicy nie chca (chyba oficjalnie nie moga) mowic po angielsku.

Praca bez Niemieckiego jestem programista wiec ja sobie radze na luzie ale w innych zawodach pewnie tak rozowo nie jest. Generalnie Berlin jest biednym miastem i jak praca w korpo to bedzie ciezej.

Transport jest dobry ale miasto
  • Odpowiedz
@biauywilg: Masz tez duza szanse na typkow w stylu NexciaKa. Podobno najwiekszy odsetek bezdomnych to wlasnie polacy a i zwyklych patusow z kraju jest duzo. 80km od granicy robi swoje.
  • Odpowiedz
@biauywilg: Każda dzielnica to inne małe miasteczko. Unikaj typowo tureckich dzielnic a będziecie zadowoleni. Wschód jest tańszy od zachodu i jest tam łatwiej coś wynająć. Faktycznie miasto jest dość drogie i zarobki są chyba najniższe w całych Niemczech ale i tak da się tu fajnie żyć i odkładać kasę.
W Berlinie od 5 lat
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@schlitzmaltliquor: wschód jest tańszy, ale czy jest bezpieczny? Ja nie mam szalonych zarobków w Dublinie który jest o wiele droższy dlatego myślę, że dam radę (zwłaszcza, że mieszkałabym z niebieskim)
  • Odpowiedz