Wpis z mikrobloga

1239 + 1 = 1240

Tytuł: Nie otwieraj oczu
Autor: Josh Malerman
Gatunek: horror
ISBN: 9788380159693
Ocena: ★★★★★★★

Kolejna książka o istnieniu której dowiedziałam się po obejrzeniu filmu o takim samym tytule. Zawsze w takim wypadku staram się zdystansować od filmu i podejść do książki bez żadnych oczekiwań, czy wyobrażeń.

Nie otwieraj oczu okazało się bardzo dobrze napisaną i opowiedzianą historią. Nie ma tutaj zbyt wielu dziur logicznych, a wydarzenia płyną swoim rytmem - nie za szybko, nie za wolno. Książka prowadzona jest w dwóch liniach czasowych. Pierwsza to chwila obecna, czyli przeprawa przez rzekę. Druga to opowieść o wydarzeniach ją poprzedzających. Dowiadujemy się między innymi skąd wzięły się dzieci, dlaczego Malorie jest sama oraz jakie wydarzenia doprowadziły do takiej, a nie innej sytuacji.

Minusem dla mnie są dość płytkie postacie. W zasadzie poza główną bohaterką nikt nie zapada w pamięć, nikt się nie wyróżnia. Nie byłam w stanie się do nikogo przywiązać i było mi obojętne, co się stanie z daną postacią. Narracja "teraz" i "wcześniej" przez sporą część książki jest uciążliwa - dopiero pod koniec obie historie fajnie ze sobą współgrają, a przejście pomiędzy jedną, a drugą jest płynne.

W porównaniu do filmu nie mamy tutaj historii nastawionej na akcję i tylko akcję. W filmie było za dużo dramatyzmu, który psuł cały efekt. W książce tego nie ma. Akcja toczy się wolniej ale jest za to bardziej logiczna i spójna. Dodatkowo w książce główna bohaterka ma uczucia. Oczywiście jest surowa i zagubiona w swojej roli ale nie jest bezuczuciową maszyną jaką była w filmie.

Na sam koniec odniosę się do tytułu. Po polsku jest to Nie otwieraj oczu, a po angielsku Birdbox, czyli Pudełko z ptakami/Pudełko ptaków. O ile w przypadku filmu dość mocny akcent został położony na owe pudełko tak w książce jest ono zaledwie jednym z elementów tła. Dlatego bardziej podoba mi się polska wersja tytułu - bardziej odnosi się do fabuły.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
Owieczka997 - 1239 + 1 = 1240

Tytuł: Nie otwieraj oczu
Autor: Josh Malerman
Gatunek:...

źródło: comment_1625692039Vsj7SaLfAKHkuPtnLSitIo.jpg

Pobierz
  • 5