Wpis z mikrobloga

@positive_mental_attitude: dokładnie tak działają cykle. Poprzedni cykl to był boost rynków rozwiniętych (japonia, USA, UK, France, Germany etc.) + spółki growth.
W cykl który aktualnie wkraczamy to czas na emerging markets (teoretycznie jesteśmy już zaliczani do krajów rozwiniętych, ale toeria swoje, a praktyka swoje) + spółki value. Może zauważyłeś jak już zaczęły rosnąć ceny surowców?
  • Odpowiedz
@shaki24:

(teoretycznie jesteśmy już zaliczani do krajów rozwiniętych, ale toeria swoje, a praktyka swoje)


Praktyka wygląda tak, że przez ostatnie 10 lat rozwinięta Polska kręciła się w miejscu jak gówno w przeręblu chociaż powinna się szybciej rozwijać, a dużo emerging markets w tym czasie urosło. Wytłumacz mi jak wysokie ceny commodities miałyby służyć nam następne 10 lat skoro w przeciwieństwie do na przykład Rosji czy Chile więcej tego importujemy niż eksportujemy
positivementalattitude - @shaki24: 

(teoretycznie jesteśmy już zaliczani do krajów ...

źródło: comment_1625401734SBZHjNbcRuTK34owMFTg9K.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@positive_mental_attitude: tak by my wciąż w praktyce jesteśmy w Emerging Markets - i nasz kraj się z tego nie wyrwie tylko z tego powodu, ze jakaś agencja ratingowa przerzuci nas do grupy "developed countries".

Tak jak piszesz by podążać z cyklem developed country powinniśmy postawić na R&D i spółki technologiczne. A tych nie mamy i nie zanosi się na to, ze mieć będziemy. Value to nie tylko surowce (a tych mamy
  • Odpowiedz
@Sabarolus: Kilka różnych statystyk rzuciłem nie tylko główny index. Jak w USA jest przez 10 lat boczniak na sp500, ale rośnie russel, a w Japonii Sony rośnie x10 a Nikkei stoi to jakoś potrafią to straconym,i dekadami nazywać chociaż moim zdaniem indexy nie mają wiele wspólnego z realną ekonomią. Tak swoją drogą to wig40 i wig80 są dobrymi przykładami tego, że nie żadne cykle są tutaj problemem tylko działacze i niskie
  • Odpowiedz
No to możemy przyjąć w takim razie, że straconych dekad nigdy w Japonii nie było, a Chiny są na dzień dzisiejszy największą gospodarką świata


@positive_mental_attitude: a z punktu widzenia mieszkanca Japonii były te stracone dekady czy nie?

a Chiny są na dzień dzisiejszy największą gospodarką świata.


@positive_mental_attitude: wg PPP są, to jakieś odkrycie? było o tym głośno nawet swego czasu. Powiem więcej! to nawet jest w oficjalnych statystykach i nikt
  • Odpowiedz
@Sabarolus:

a z punktu widzenia mieszkanca Japonii były te stracone dekady czy nie?


Dziwne pytanie. Pewnie zależy którego mieszkańca, ale co to ma do rzeczy?

a rósł? ( ͡° ͜ʖ ͡°) od szczytu banki dotcom do szczytu w 2008 urósł oszałamajace 30%. w 8 lat. Nasdaqa mam wkleic?


Nie wiem dalej co to ma do rzeczy. Ja tylko wkleiłem kilka statystyk naszego gospodarczego tygrysa, który podobno bardzo
  • Odpowiedz
@Sabarolus:

Ty wywlekasz te Japonie.


wywlekam bo często podawana jest jako trup co stoi w miejscu a przez ostatnie 10 lat jest tam cały czas bull market, sam się zdziwiłem.

w Europie jest w czołówce.


już bez przesady to jest kraj na poziomie Słowacji, Litwy, Węgier etc. wszystkie te postkomunistyczne kraje są na podobnym poziomie nie licząc Białorusi, Ukrainy i kilku innych dziur na bałkanach.
  • Odpowiedz
@positive_mental_attitude: > uż bez przesady to jest kraj na poziomie Słowacji, Litwy, Węgier etc.

Kiedy przez ostatnie dajmy na to 5 lat wymienione przez Ciebie kraje miały wyższy realny wzrost PKB? Sprawdzasz to co piszesz prawda?

cały czas bull market, sam się zdziwiłem.


@positive_mental_attitude: BoJ oficjalnie skupuje ETFy na japoński rynek... trudno, żeby spadal. Wystarczyło, żeby na początku roku ograniczyl skup aktywów i co mamy na Nikkeiu? no własnie
  • Odpowiedz
@Sabarolus:

Przez ostatnie 12 lat wyższy wzrost - Bułgaria, Czechy, Estonia, Irlandia, Litwa, Malta i Rumunia.

Z tym, że niższe PKB per capita w UE ma tylko Bułgaria, Chorwacja i Rumunia, więc takim krajom łatwiej rosnąć. Bardziej imponujący jest 27% wzrost u Niemiec.

BoJ oficjalnie skupuje ETFy na japoński rynek... trudno, żeby spadal.


Ano racja, kompletnie zapomniałem o tym, że bank centralny skupuje tam assety możliwe, że to jest właśnie tajemnica
positivementalattitude - @Sabarolus: 

Przez ostatnie 12 lat wyższy wzrost - Bułgar...

źródło: comment_1625411682UkwFzSquY4NmLFO5dG4nxH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Ano racja, kompletnie zapomniałem o tym, że bank centralny skupuje tam assety możliwe, że to jest właśnie tajemnica 'sukcesu'.


@positive_mental_attitude: wielu zachwyca się jak to rynek japoński jest relatywnie tani nie zauważajać przy okazji jak wiele firm się tam zwija.

Nie przekonasz się do tego, że wartości nominalne nie mają zbytnio sensu w takich porównaniach prawda?
  • Odpowiedz