Wpis z mikrobloga

Myśle ze z własnego doświadczenia mogę śmiało polecić naszych sąsiadów, Niemcy. W owej branży stać człowieka na godne życie samemu, odłożyć i nie wegetować. Minus ? Język.
@Radiatorro: ja skończyłem studia pare tygodni temu (nie robiłem nawet infy i nigdy nie robiłem żadnych projektów itd, w Polsce pewnie nie dostałbym nawet darmowego stażu)

W Londynie na luzie jestem w stanie 2 tys funtów miesięcznie odłożyć. Z 2-3 latami doświadczenia mam nadzieje, ze to podskoczy do 3. I to wszystko mieszkając w centrum

No ale to nie UE w sumie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Radiatorro: to zależy na jakim etapie życia jesteś. Jak masz rodzinę, dzieci to Polska, jak jesteś sam i żyjesz oszczędnie to tam gdzie są maksymalne stawki.
@Luigi93: czyli te 19% zamieni się na 19+7.75%? Dochodzą do tego jakieś składki emerytalne itd?

No to dochodowy większy niż w wielu miejscach za granica o ile nie zarabia się naprawdę bardzo dużo (a wiadomo, ze usługi państwa lepsze za granica)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@italian15: no cóż. Jak ktoś mi mówi że w Polsce niskie podatki to kończę rozmowę.
Mógłbym płacić większe ale jakość usług publicznych i organizacja miejsc publicznych leży.

Wyjeżdżam właśnie za granicę ale nie dla zarobków
@PatoZnawca Przede wszystkim w Niemczech nie będziesz nikim specjalnym. O ile w Polsce zarabiając pensję IT jesteś jak na polskie warunki bogaczem tak tam na nikim to nie zrobi wrażenia. W Niemczech dużo bardziej doceniają inżynierów przemysłowych.

@Radiatorro I nie zapominaj też, że w Niemczech masz różne klasy podatkowe, a jak jesteś singlem to płacisz bykowe.
@Luigi93 I na #!$%@? Ci ta większa jakość usług publicznych? Codziennie będziesz chodził do urzędu czy lekarza? Przyznacie po prostu, że chcecie płacić jak najmniej i tyle, argument, że służba zdrowia tam jest lepsza nie zmienia faktu, że płacicie tam dużo więcej.
@Mathas: Usługi publiczne to również

* Parki publicznie dostępne i usługi w nich np. toaleta, wodopoje, śmietniki z sortowaniem, ławki (w niektórych krajach poziom kultury ludzi jest taki, że to wszystko jest zadbane jest porządek)

* Lekarze? No mam akurat dzieci więc dość sporo się korzysta :) szczególnie na emeryturze się przyda dobra służba zdrowia.

* Urzędzy. Masz rację rzadko się korzysta ale jak już trzeba i wiele rzeczy można załatwić