Wpis z mikrobloga

@voltovnik: Przy kontroli paszportowej na lotnisku strażniczka sama pyta na początku, czy jest powód do zwolnienia z kwarantanny. Odpowiedziałam, że tak, bo jestem studentką. Ona poprosiła o dokument potwierdzający. Podałam jej mój student status letter, ona coś tam wpisała. Zapytała tylko, gdzie studiuję i po chwili otworzyła mi bramkę.

I tyle, zero kłócenia się. A na to się nastawiałam, nawet miałam wydrukowane to rozporządzenie, żebym miała na co się powołać, a
@Verae: aaa, kurde zle przeczytałem bo Ty studiujesz w UK, a ja studiuje w Polsce zaocznie/internetowo i chce lecieć w sierpniu do Polski i się zastanawiam czy jakbym miał papierek z uczelni to by przeszło.
@duszek360: Chyba tak, ale nie jestem pewna. Punkt 9 mówi: „[obowiązku kwarantanny nie stosuje się] przez studentów [...] kształcących się w Rzeczypospolitej Polskiej lub, w przypadku obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w innych państwach;”

Niby to trochę brzmi, jakby dla obywateli była tylko ta opcja po „lub”. Ale w sumie nie pisze, że chodzi tylko o obcokrajowców kształcących się w PL, więc powinno być dla wszystkich, w tym i dla Polaków. A przy
@Verae Czyli, że status studenta poza granicami Polski jest wystarczającym powodem aby być zwolnionym z kwarantanny? Myślałem, że to dotyczy tylko studentów z Polski lub tych prowadzących jakieś badania w ramach programu na danej uczelni. Karta studencka ze zdjęciem wystarczy aby udowodnić ten status studenta? Czy koniecznie trzeba jakieś dodatkowe dokumenty z uniwersytetu? Teraz to mnie zaskoczyłaś i nawet nie wiedziałem że jest taka opcja.
@GhostxT: Tak, to wystarczający powód. Miałam ze sobą "student status letter" z college'u, gdzie jest napisane, że uczęszczam full-time course z datami od do. Nie wiem, czy sama karta studencka wystarczy. Ja miałam ten list i jeszcze dodatkowo w pogotowiu przygotowane student ID card oraz rachunek za gas i energię, by móc potwierdzić, że rzeczywiście mieszkam w UK. Ale pokazałam tylko ten list i to wystarczyło. W tym rozporządzeniu w ustępie
@Verae Prawdopodobnie odnosisz się do tego punktu wyjątków zwalniających z kwarantanny, prawda? Jeśli, rzeczywiście w praktyce tak to działa i ta nowa ustawa z 23 czerwca tego nie zmieniała, to byłoby super! Lot mam dopiero pod koniec lipca więc wiele się jeszcze może zmienić, ale dobrze znać że jest taka możliwość. W razie czego, to wydrukuje sobie jakieś dodatkowe potwierdzenie obok dowodu w postaci karty studenta. Ciekaw tylko jestem jak tego typu
Pobierz
źródło: comment_16247095754hqk6LiirK10TzuV3y5vwj.jpg
@aPimpNamedSlickback: Tak, specjalnie poszłam do biblioteki to wydrukować, bo sama nie mam drukarki w moim mieszkaniu w UK. Ale może PDF też przejdzie, choć wiadomo, zawsze bezpieczniej mieć wydrukowane. Widziałam dużo ludzi przede mną pokazujących coś na telefonach strażnikom. Ale co to było, to nie wiem, pewnie jakieś dowody, że są już zaszczepieni.

@GhostxT: Tak, to o ten punkt chodzi i na to się miałam powołać, jakby strażnik robił mi
@Verae

Ale wydaje mi się, że to ludzie sami sobie wkręcają, że jak strażnik to koniecznie chce nałożyć na kogoś kwarantannę, a jak policjant, to wlepić mandat itp


Być może każdorazowe świeże podejście, wolne od stereotypów lub nabytych przekonań w sytuacjach gdzie interakcja z organami państwowymi jest istotne aby doświadczyć pomyślnych rezultatów. Mogę jedynie mówić za siebie, ale w kwestiach prawnych/urzędowych mam pragmatyczne podejście. Fakty, przeszłe doświadczenia i co najważniejsze ich częstotliwość
@Verae: Robię właśnie odprawę i nigdzie nie było informacji o testach, a nagle na sam koniec ryanair dał "Musisz przesłać wyniki testu na obecność Covid oraz obowiązkowy formularz wjazdowy w kontekście swojej podróży." Wiesz może o co chodzi? Dodam tylko że jestem zaszczepiona.
@darjahn: Chodzi o te dokumenty, co się uploaduje na koniec odprawy? O ile tego nie zmienili na dniach, to to jest zwykły formularz do wypełnienia przy wjeździe. Nie trzeba tego wypełniać teraz, bo w samolocie i tak to rozdają. Tylko musisz mieć swój długopis.

Choć piszą też o wynikach testu. Nie pamiętam już, czy mnie o to też prosili. Jeśli tak, to to olałam.
@Verae: Tak dokładnie o to mi chodzi. Przebrnięcie przez te przepisy trwa wieki, a i tak człowiek dalej nie wie co jest wymagane. Nie ma nic o testach, więc zakładam, że potrzebuję jedynie covid pass ()
Obywatele RP będący studentami za granicą są zwolnieni z kwarantanny w PL.


@Verae: obywatele RP będący studentami w ogóle są zwolnieni z kwarantanny jak coś. Nie tylko zagraniczni.