Wpis z mikrobloga

Balcerowicz w GW:

CHCIAŁBYM, ŻEBY W MIEJSCE PSL POJAWIŁA SIĘ PARTIA WOLNOŚCI- mówi Balcerowicz: “Byłoby bardzo dobrze, gdyby w Polsce powstała partia podobna do pierwotnej Platformy Obywatelskiej. Aby broniła też wolności, zwłaszcza gospodarczej. Nie jestem w żadnym spisku ani z Gowinem, ani z Wiplerem i nie zamierzam się angażować bezpośrednio w politykę. Ale chciałbym, aby w miejsce PSL pojawiła się partia wolności. Dodatkowa korzyść z takiej zamiany: PiS nie miałby najbardziej prawdopodobnego koalicjanta.”


-- CZY MOŻE BYĆ PARTIA WOLNORYNKOWA, KTÓRA NIE TRACI POPULARNOŚCI?- pytają Balcerowicza Kurski i Gadomski: “Oczywiście. Silna od lat jest pozycja partii wolnorynkowych w Holandii. Kanadyjscy konserwatyści, którzy w sprawach gospodarczych są liberałami, rządzą przez ostatnie kilkanaście lat. Niemiecka CDU jest partią umiarkowanie wolnorynkową i razem z FDP tworzy koalicję wspierającą rozsądne rozwiązania gospodarcze. Obie partie chwalą Schrödera (b. kanclerza z SPD) za liberalne reformy sprzed dziesięciu lat. W Szwecji Moderata doprowadziła do deregulacji w stopniu niespotykanym nawet w Stanach Zjednoczonych. Szwecja wprowadziła bony edukacyjne, którymi rodzice mogą płacić za naukę swych dzieci zarówno szkołom publicznym, jak i prywatnym firmom. Na takie rozwiązanie nie zdecydowała się nawet Margaret Thatcher. W ostatnich 20 latach relacja wydatków publicznych do PKB spadła w Szwecji o 20 pkt proc.”


-- TUSK TO POLITYCZNY MANIPULATOR- dalej Balcerowicz: “Wyborca nie chce być mięsem armatnim politycznego manipulatora, który zaczynał od jednego programu, a realizuje inny. (…)Mam na myśli postępowanie Donalda Tuska w sprawie OFE – i paru innych. Mówię to z wielką przykrością. Leszek Miller był premierem w okresie spowolnienia gospodarczego i kłopotów budżetowych. Reakcją na te kłopoty był plan Hausnera, czyli próba sanacji finansów publicznych. Jerzy Hausner jest dla mnie największym reformatorem w Polsce po roku 2000. Nie proponowano wówczas skoku na oszczędności emerytalne Polaków. Dlaczego? Bo to było tabu. Było wiadomo, że pewnych rzeczy się nie robi. Od 2011 r. trwa próba ostatecznego zniszczenia tego tabu, i to w niesłychanie manipulatorski sposób. Tu chodzi nie tylko o rozwój gospodarki i o prawdę w życiu publicznym, ale też zaufanie do państwa. Dodam, że Leszek Miller ramię w ramię z Donaldem Tuskiem atakują teraz fundusze emerytalne.”


-- BALCEROWICZ O ROSTOWSKIM: “Czasami człowiek przechodzi przez życie niepoddany testowi i nie wiemy, co w nim siedzi. I nagle okoliczności zmuszają go do pokazania prawdziwej twarzy. To jest właśnie przypadek Jacka Rostowskiego. I nie tylko jego.”


Potwierdza się moja teoria o cichym wsparciu Leszka dla nowej partii Go-Wi-Ko.

Btw. ma ktoś jakieś dane na temat tego spadku udziału wydatków publicznych do PKB w Szwecji? Wczoraj też ktoś pisał o 5 latach z rzędu obniżkach podatków, które dały 100 tys miejsc pracy. #ekonomia

#polityka #balcerowicz #for #szwecja #republikanie
Pobierz SirBlake - Balcerowicz w GW:


 CHCIAŁBYM, ŻEBY W MIEJSCE PSL POJAWIŁA SIĘ PARTIA WOL...
źródło: comment_e1CrWrZHS3WEWLqeXp3vEQD9XlnwjsVb.jpg
  • 3
@SirBlake:

*W ostatnich 20 latach relacja wydatków publicznych do PKB spadła w Szwecji o 20 pkt proc.*


Ktoś ma na to kwity? Trochę powątpiewam w tak duże wartości, skoro w 2011 roku (Wiki) wydatki publiczne wynosiły 52,5% PKB, będąc na trzecim miejscu w Europie i na drugim w UE, zaledwie ułamek procenta za Francją. To wciąż nieporównywalnie więcej niż w Polsce. Rozumiem Balcerowicza, że każde reformy w liberalnym kierunku mu się
@fantomasas: poszukam info na ten temat jak będę w domu, bo sam poddałem to pod wątpliwość. Co do Szwecji to po prostu faktem jest i tu ma racje, że centroprawica dąży tam do liberalizacji gospodarki, choć wiadomo, że reformy zaczęli z zupełnie innego poziomu.