Wpis z mikrobloga

Przy działalności nierejestrowanej, jeżeli robię zakupy, które chce zrobić jako koszty, to mam brać fakturę imienną (niektóre firmy wymagają nipu do faktury) czy wystarczy sam paragon? Sprawę komplikuje fakt, że miałem działalność dobrych parę lat temu i NIP mam nadany

#dzialalnoscgospodarcza
  • 8
@kicioch nie, ktoś może nie prowadzic sprzedaży dla osób fizycznych tylko dla firm i wtedy nie ma żadnego obowiązku wystawiania faktury, bo nie będzie sprzedaży
@Stef444n: ale jeśli ktoś prowadzi sprzedaż tylko dla firm to pierwsze co wymaga to NIP i osoba prywatna nawet nie ma możliwości zrobienia zakupów u takiego przedsiębiorcy więc nie ma problemu z fakturą imienną. Tu mówimy o innym przypadku, gdzie firmy umożliwiają zakupy osobom prywatnym / osobom na ndg a brak możliwości wystawienia faktury imiennej wynika z braku wiedzy że taka faktura istnieje lub (częściej) z posiadania programu do wystawiania faktur
@Stef444n: NIP w życiu masz tylko jeden, może być aktywny lub nie (dawniej każdy kto miał pracę na umowie musiał mieć NIP, teraz te NIPy są nieaktywne i można je aktywować w zależności od potrzeb) więc jeśli już to po prostu będzie nieaktywny NIP ale na ndg (poza kilkoma przypadkami) nie musisz mieć aktywnego NIPu więc nie sądzę by to miało jakiekolwiek znaczenie. Grunt żeby się dane zgadzały (aktualny adres itp).