Wpis z mikrobloga

Ten meme może nie dla każdego będzie zrozumiały, więc trochę go opiszę.

They Live - w Polsce nie jest to aż tak dobrze znany film, który (wbrew niektórym, innym interpretacjom) jest alegorią krytykującą neoliberalną korpokrację z czasów Ronalda Reagana.

Polityczne elementy filmu wywodzą się z rosnącego niesmaku Johna Carpentera wobec coraz większej komercjalizacji kultury popularnej i polityki lat 80, szczególnie pod wpływem gospodarczej reaganomiki. Jak sam powiedział, „założeniem filmu jest to, że 'Rewolucja Reagana ' jest prowadzona przez kosmitów z innej galaktyki. Liberalni przedsiębiorcy z kosmosu przejęli świat i wykorzystują Ziemię tak, jakby była planetą trzeciego świata. wszystkie nasze zasoby przeniosą się do innego świata... Znowu zacząłem oglądać telewizję. Szybko zdałem sobie sprawę, że wszystko, co widzimy, ma na celu sprzedanie nam czegoś... Chodzi o to, żebyśmy coś kupili. Jedyna rzecz chcą zrobić, to wziąć nasze pieniądze”. W tym celu Carpenter pomyślał o okularach przeciwsłonecznych jako o narzędziu do dostrzegania prawdy, która „jest widoczna w czerni i bieli. To tak, jakby kosmici nas pokolorowali”. Główny bohater filmu posiada właśnie takie okulary, po włożeniu których ujawnia się prawdziwy przekaz billboardów, kolorowych gazetek i szyldów - NO INDEPENDENT THOUGHT. WORK 8 HOURS, SLEEP 8 HOURS, PLAY 8 HOURS. CONFORM. STAY ASLEEP. OBEY. CONSUME. MARRY AND REPRODUCE. SUBMIT. SLEEP. WATCH TV. BUY. NO THOUGHT.

Reżyser skomentował zagrożenie ze strony obcych w wywiadzie: „Chcą być właścicielami całego biznesu. Jeden z dyrektorów Universalu zapytał mnie: 'Gdzie jest w tym zagrożenie? Wszyscy sprzedajemy się każdego dnia'. Skończyło się na tym, że użyłem tej linii w filmie”. Według Carpentera, kosmici zostali celowo stworzeni, aby wyglądali jak ghule, mówiąc: „Stworzenia nas deprawują, więc one same są zdeprawowaną wersją istot ludzkich”.

Carpenter odrzucił twierdzenia neonazistów i zwolenników białej supremacji, że film „jest alegorią żydowskiej kontroli nad światem”, zamiast tego zauważa, że film „jest o yuppies i niepohamowanym kapitalizmie”, co niestety nie przeszkadza niektórym interpretować go w inny sposób.

Ale billboard podobno nie jest prawdziwy - wg. Snopes nie ma dowodów na to że on faktycznie gdzieś istnieje. Jeszcze...

#antykapitalizm #theylive
G.....5 - Ten meme może nie dla każdego będzie zrozumiały, więc trochę go opiszę.

...

źródło: comment_1623631692fcOmw7k2WNzC626z0Sx7ay.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach