Wpis z mikrobloga

Mireczki spod #rower, #pytaniedoeksperta od świeżaka. Co powinienem zrobić po zakupie nowej #szosa aby zachować ją jak najdłużej w świetnym stanie? Mam tu na myśli jakieś smarowania łańcucha, oklejanie folią ramy, dbanie o prawidłowo ustawiony napęd itd. Oczywiście ustawienia siodełka, kiery itd. to osobny temat. Kupiłem #triban rc500 i chcę żeby mi posłużył parę lat, więc chciałbym się nauczyć jak prawidłowo dbać o niego. Wszelkie protipy dla początkującego pedalarza mile widziane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#wykoptribanclub
  • 18
@piesnababy: jeśli linki mają potencjał do ocierania, to oklej. Jeśli nie to luz. U mnie np. połowa główki ramy jest zdarta do gołego aluminium.
Smarowanie jest ważną częścią eksploatacji. Jeśli masz ochotę się pobawić możesz spróbować szczęścia z woskami.
jeśli linki mają potencjał do ocierania, to oklej.

@kuraku: ja zrozumiałem żeby okleić linki, a nie ramę ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak to sie robi w ogole, są jakieś gotowe arkusze folii do rowerów sprzedawane i trzeba wyciąć? Ja bardziej myślałem żeby okleić dół ramy aby kamienie z szutru nie obiły lakieru
ja zrozumiałem żeby okleić linki


@piesnababy: oklejasz ramę tam gdzie ocierają linki + jw rama pod łańcuchem jeżeli nie ma tam folii od nowości (często jest już naklejona). Są też gumowe osłony na linki za parę groszy. Możesz kupić cały arkusz folii zamiast gotowych naklejek - wycina się bez problemu nożyczkami i skalpelem - np https://allegro.pl/oferta/folia-ochronna-na-rower-oraguard-270-126x50gruba-9749323216 Możesz też okleić główną część żeby uchronić od kamieni etc ale imo to już trochę
@piesnababy: Pod łańcuchem ja zawinąłem owijkę od rakiety tenisowej, możesz nawet kolorek dobrać. A przetarcia od linek ja osobicie olewam, tak czy inaczej się w końcu gdzieś jakieś zrobią. Czysty i nasmarowany napęd + pomiar zużycia łańcucha regularny, wtedy zębatki dłużej wytrzymają i to chyba tyle.
@piesnababy: myj dokładnie rower i szczeliny np. łączenie widelca z ramą, bo jak tam dostanie się piasek i będziesz kręcił kierownicą, to możesz wyrzeźbić dziurę
pozbywaj się piachu ze sztycy, pedałów, korby etc.
kup piankę Fenwicksa + coś do dodatkowego czyszczenia i jakiś olej do smarowania
ja czyszczę napęd pianką średnio co 3 jazdy, czyli dla mnie jakieś 150-200 km, parę sekund psikania, kręcenie korbą i zmiana przełożeń, a potem szczota,