Wpis z mikrobloga

Siemanko inflacyjne świry ( ͡° ͜ʖ ͡°) Inflacja CPI R/R 4.8%. Dobijamy do poziomu w 2011 kiedy prawie UE się rozpadła xD

A jak dodruk z NBP? No rośnie właściwie wykładniczo xD Kolejny miesiąc, kolejny rekord.

Na co NBP w MAJU 2021 wydał pieniądze? (W podsumowaniu biorę pod uwagę tylko operacje outright buy)

PS1024 - 1541,70mln - Skarb państwa
PS0425 - 193,50mln - Skarb Państwa
DS0725 - 573,90mln - Skarb Państwa
DS0726 - 772,37mln - Skarb Państwa
PS1026 - 1508mln - Skarb Państwa
DS0727 - 356,16mln - Skarb Państwa
FPC0328 - 134,60mln - Bank Gospodarstwa Krajowego (tzw obligacje wałowe, dla niepoznaki nazwane covidowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) to się zateguje i odpisze od długo publicznego, ale nadal gwarantem tych obligacji jesteście wy i wasze przyszłe podatki xD)
WS0428 - 447,26mln - Skarb Państwa
FPC0630 - 142,56mln - Bank Gospodarstwa Krajowego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
DS1030 - 2301,07mln - Skarb Państwa

Łączne zakupy NBP w MAJU 2021 to 8125,55 mln PLN
Łączne zakupy NBP w Roku 2021 to 20167.58 mln PLN (mniej więcej tyle ile połowa rocznych wpływów z CIT lub połowa rocznego kosztu 500+, a dopiero się rozkręcamy ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

Także no miłego spłacania tych obligacji xD

AAAAA no i oczywiście pamiętajcie o funduszu obudowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Do śledzenia/czarnolistowania tego cyrku + moich finansowo-giełdowych wysrywów -> #kochanekhedgefund

#gielda #finanse #pieniadze #nbp #gospodarka
KochanekAdmina - Siemanko inflacyjne świry ( ͡° ͜ʖ ͡°) Inflacja CPI R/R 4.8%. Dobijam...

źródło: comment_1622540529ZhcGPGb8Dxmn2k64yFoDDy.gif

Pobierz
  • 53
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KochanekAdmina: piękny wpis, dzięki! Daj znać za jakiś czas jak sytuacja się rozwija. Tymczasem Glapinski mówi, ze nie ma sensu podnosić stóp bo inflacja pochodzi z czynników poza inflacyjnych, no ciekawe jakich...
  • Odpowiedz
@walter_scott: spora - inflacja zwiastuje duże stopy procentowe, duże stopy procentowe zwiastują odpływ kapitału ze spółek wzrostowych (bo matematyka DCF działa na niekorzyść) i napływ w kierunku spółek value

To jeden z podstawowych wskaźników do obserwowania pod względem trendów makroekonomicznych

Oczywiście czy inflacja faktycznie doprowadzi do wzrostu stop to jest dyskusyjne. Ale rynek nie wycenia faktów tylko przewidywania przyszłości. Jak będzie przewidywać wzrost stóp to wartość spółek growth wyparuje bez względu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gatineau: dzięki, ciekawe. Czemu inflacja nie wpływa na wycenę spółek value? Czy tych spółek też nie wycenia się jakimś modelem bazującym na dyskontowaniu przepływów, wiec inflacja też powinna mieć tutaj znaczenie?
  • Odpowiedz
@walter_scott: też ma ale mniej.

W spółkach growth większość wyceny wynika z przyszłości (za 10 lat każdy będzie jeździł Teslą)

W spółkach value większość wyceny wynika z teraźniejszości (Toyota teraz sprzedaje 10 mln aut rocznie)

Przyszłość jest dyskontowana o spadek wartości pieniądza. Jeżeli mam inflacje 5% RDR to nagle zyski Toyoty dzisiaj są dla mnie warte więcej niż zyski Tesli za dekadę - za oba papiery place
  • Odpowiedz
dba o finanse PAŃSTWA


@ediz4: I pewnie przez takie dbanie o finanse państwa powstają kryzysy jak ten z 1929 albo 2008? Jeszcze jedną brednie mi tu napiszesz i lecisz na czarną, męczy mnie dyskusja z tobą bo ewidentnie nie masz żadnej wiedzy z funkcjonowania banków centralnych.

Słyszałem też wersję że naiwną Grecję #!$%@?ł Goldman Sachs tak mocno że im wszystkie oliwki z drzew pospadały. A Niemcy pomogły przy czym nie do
  • Odpowiedz
  • 0
@KochanekAdmina dobra robota.

Mogę Cię prosić o polecenie jakiejś krótkiej literatury w tej tematyce? Rola banków centralnych, polityka monetarna, długi publiczne i tak dalej. Takie nie za trudne, nie za długie, nie za krótkie, tak 50-100 stron byłoby idealnie.
  • Odpowiedz
@walter_scott: a tak jeszcze dodam na temat inflacji dlaczego ona tak rusza indeksami - jeżeli horyzont czasowy inwestora growth to 10 lat (a tak jest w wypadku topowych spółek typu właśnie Tesla czy inne Ubery z czasów startu) to każdy procencik inflacji się całkiem mocno składa

Dzisiejszy dolar warty $1 za 10 lat zakładając średnią inflację 2% rdr będzie warty 82 centy (1/1.02^10)

Niech teraz przyjdzie jakieś zdarzenie które sprawi że
  • Odpowiedz
I pewnie przez takie dbanie o finanse państwa powstają kryzysy jak ten z 1929 albo 2008? Jeszcze jedną brednie mi tu napiszesz i lecisz na czarną, męczy mnie dyskusja z tobą bo ewidentnie nie masz żadnej wiedzy z funkcjonowania banków centralnych.


@KochanekAdmina: No tak bo to bank centralny wywołał kryzys w 2008. Jesteś betonem
  • Odpowiedz
No tak bo to bank centralny wywołał kryzys w 2008. Jesteś betonem


@ediz4: Nie no wiadomo ludzie powiązani z FEDem zasiądający w zarządach największych banków nie mieli nic wspólnego z produkcją obligacji subprime i nadawaniu im ratingu AAA xD Tak samo jak nie mieli nic wspólnego w pompowaniu kasy z FEDu w te banki kiedy właściwie kilkaset banków w USA upadło zostawiając tylko te pod kroplówką przez co jest tam monopol
  • Odpowiedz
Mogę Cię prosić o polecenie jakiejś krótkiej literatury w tej tematyce? Rola banków centralnych, polityka monetarna, długi publiczne i tak dalej. Takie nie za trudne, nie za długie, nie za krótkie, tak 50-100 stron byłoby idealnie.


@spinel: Może nie jakieś super krótki, ale bardzo łatwo się czyta. Kup sobie pierwszy tom, a jak cie wciągnie (a istnieje spore ryzyko że cie wciągnie) to są jeszcze 4 inne.
KochanekAdmina - > Mogę Cię prosić o polecenie jakiejś krótkiej literatury w tej tema...

źródło: comment_16228237486R4u6zvjD0SE4uHkqZNXZH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz