Wpis z mikrobloga

Chcielibyście poobserwować zwierzęta, ale mieszkacie w mieście? Nie macie czasu na wypady do lasu? Lubicie zwierzaki i chcecie poznać inne niż te domowe? Świetnie się składa! W miejskich parkach możecie znaleźć sporo zwierząt, postaram się dać kilka wskazówek jak to zrobić. Jeżeli wam się spodoba dajcie znać - napisze więcej.

Wstęp:
Popularnym mieszkańcem parku jest jeż. Jeż wschodni Erinaceus roumanicus występuje na terenie całej Polski i jeżeli kiedyś spotkaliście jeża, to prawdopodobnie był on. Są u nas też jeże zachodnie Erinaceus europaeus, występują głównie w zachodniej części kraju, na śląsku, województwie lubuskim, zachodniopomorskim itp.
Nieco mylny jest obraz jeża, niosącego jabłko na kolcach, odżywiają się one głównie dżdżownicami, ale nie gardzą ślimakami, owadami, małymi gryzoniami, żabami, jajami ptaków. Zdarza im się sięgać po padlinę, czy opadłe z drzew owoce, ale nie jest to ich główny pokarm.

Jak znaleźć jeża:
Musimy wiedzieć, że jeże zapadają w sen zimowy i że są zwierzętami nocnymi. Najłatwiej więc znaleźć jeża od późnej wiosny do wczesnej jesieni. A że są nocnymi zwierzętami najłatwiej znaleźć je wieczorem lub wczesnym rankiem (ale zakładam, że nie chodzimy do parku przed świtem).
Musimy też wiedzieć, że jeże nie lubią otwartych przestrzeni, wolą zarośla, chaszcze, krzaki, wyższe trawy.
Jesteśmy wiosną w parku, dzień chyli się ku zachodowi, miesiąc powoli zaczyna jaśnieć na ciemnym niebie. Zacznijmy chodzić mniejszymi alejkami, szukajmy gęstwin, krzaków, bluszczu na ziemi, może są jakieś kopce gałęzi czy liści. Teraz chodzimy powoli i słuchamy. Odgłosy będące znakiem, że jesteśmy blisko jeża to szamotanie się w liściach, szeleszczenie, ale też charakterystyczne pofukiwanie. Wytężamy wtedy wzrok i próbujemy jegomościa namierzyć, starając się nie używać latarki, a szukać ruchu traw, liści, bluszczu czy co tam mijamy.

Mamy jeża, co dalej:
Gdy namierzyliśmy ruch, zauważyliśmy kolce to możemy powoli do niego podejść i go obejrzeć. Możemy delikatnie przyświecić latarką, ale świećmy od góry, nie kierujmy światła na pyszczek, by go nie oślepiać. Nie polecam latarek z telefonu i innych ledów z białym, ostrym światłem. Nie bierzmy go na ręce. Będzie to dla niego stresujące spotkanie, więc będzie bardzo głęboko oddychał, gdy będziecie zbyt blisko zwinie się w kulkę. Oddalcie się wtedy, pozwólcie mu wrócić do żerowania. Jeżeli jeż będzie bardzo wychudzony, będzie miał "placki" bez kolców, będzie poparzony lub poraniony, ospały, powolny, będzie miał larwy much na sobie, lub gdy nie zwinie się w kulkę gdy podejdziecie będzie potrzebował pomocy. Skontaktujcie się wtedy z jakąś lecznicą weterynaryjną. Możecie też przeczytać bardzo dobry poradnik na stronie jerzydlajezy.com
Nie zabierajcie zdrowych jeży do domów, nie bierzcie ich na ręce, jeży w parkach nie dokarmiajcie. Zwierzęta te świetnie sobie poradzą, jeżeli nie mają oznak chorób.

Klucz do spotkania jeża to spokój i cisza. Na początku być może potrzeba będzie kilku spacerów, lecz gdy poznacie już swoje parki z łatwością będziecie wiedzieć gdzie szukać jeża. Jeże raczej nie oddalają się od gniazda na odległości >300m. Pamiętajcie też, że pewnie nie wy jedyni go znaleźliście - nie bądźcie kolejną osobą która będzie go szturchać czy podnosić. Nie należy go podnosić też z innego powodu - szansa na to, że jeż jest chory na wściekliznę jest niska, ale nie zerowa.
Podobało się? Daj plusa, napiszę o innych zwierzakach.

#zwierzaczki #przyroda #zwierzeta #spacer #parki #jeze