Wpis z mikrobloga

Piła vs Schneidemühl, bo tak przed wojna nazywało się to miasto. Obecnie pod czarnobiałą częścią nie znajduje się praktycznie żaden budynek widoczny na zdjęciu. Miasto podczas działań wojennych armii czerwonej, zostało praktycznie zrównane z ziemią, a zwłaszcza jego centrum - widoczne na grafice, bo było w większości niemieckie. Niestety nie przystąpiono do odbudowy, większość z tego, co pozostało, zostało zburzone pod nowy ład. Poszerzono ulice, postawiono bloki z wielkiej płyty, a po dawnej perełce architektury pozostało bardzo niewiele śladów. Sam obecnie mieszkam, która ocalała i gdyby nie absurdalne decyzje ówczesnych władz, miałbym widok z okna na przepiękny kościół, który został wyburzony w 1950, choć podobno nadawał się do odbudowy. Był jednak zbyt poniemiecki.

Autor: Robert Judycki
Źródło: https://www.facebook.com/robert.judycki.9/posts/4545651085467218

#oswiadczenie #pila #schneidemuhl #historia #ciekawostkihistoryczne #fotografia #polska #niemcy
pogop - Piła vs Schneidemühl, bo tak przed wojna nazywało się to miasto. Obecnie pod ...

źródło: comment_16221050360onQhngB0QsP9S4n5yXJWS.jpg

Pobierz
  • 6
@pogop: Zbyt poniemiecka to była Święta Rodzina - kościół zbudowany m.in. po to, aby oddzielić Polaków-katolików, (którzy gromadzili się w kościele śś. Janów), od Niemców-katolików. A jednak Święta Rodzina ocalała
@pogop: Wiesz ma to swoje + i - z jednej strony pila przez brak „starego miasta” jest troche bezbarwna. Z drugiej strony niema korkow, wiec stali mieszkancy maja „lepiej”.
@LosB: można mieć i stare miasto i może być "względnie" przewiewnie. szkoda, że za dużo nie zostało z drugiej strony nie ma problemu żeby stanąć gdzieś samochodem. nie ma praktycznie żadnych atrakcji przyciągających jakichkolwiek turystów, na dzien dzisiejszy Piła to węzeł komunikacyjny
@clickPLUS: No niestety oprowadzajac znajomych zawsze skupiam sie na „zielonych” fragmetach pily. Bo tak to ciezko cos w samej pile pokazac niestety.