Wpis z mikrobloga

Dziś mija rocznica urodzin uczestnika drobnego wydarzenia, które zostało uwiecznione na jednym z najbardziej poruszających zdjęć w historii walki z faszyzmem. W czerwcu 1936 r. August Landmesser odmówił wykonania nazistowskiego gestu błędnie określanego "rzymskim salutem". Był on robotnikiem. Do NSDAP zapisał się tylko po to, by otrzymać lepszą pracę. W 1937 r. opuścił III Rzeszę. Udał się do Danii, gdzie w imię zachowania "czystości rasowej" próbowano go zmusić do całkowitego odseparowania się od swojej żony - Irmy Eckler, która była Żydówką. Spotkała go za to kara trzech lat obozu koncentracyjnego. Irmę spotkał los wielu Żydów eksterminowanych w ramach Holokaustu. August Landmesser został wysłany na front, gdzie najprawdopodobniej zginął. Do dziś nie wiadomo, gdzie spoczywa. Niech pamięć tego tak małego, a zarazem wielkiego gestu odwagi uświadamia nam, że z faszyzmem można i należy walczyć na wszystkich możliwych polach. 161 Crew.

#antykapitalizm #antyfaszyzm #nazizm #historia #bekazprawakow
G.....5 - Dziś mija rocznica urodzin uczestnika drobnego wydarzenia, które zostało uw...

źródło: comment_1621872327pOUIOyrR2Fo3yJyCyfLMeG.jpg

Pobierz
  • 185
  • Odpowiedz
@RandomowyMetal: Centrowa ekonomicznie xD Świetnie ten komentarz pokazuje jak mocno oderwani od rzeczywistości są nasze lokalne komuchy. Kraj w którym państwo pełni pełną kontrolę nad przemysłem jako centrowe ekonomicznie. To Polska w takim razie musi być jakimś anarchokapitalizmem obecnie.
  • Odpowiedz
Tak, Rzesza była prawacka. A dokładniej mówiąc to prawacka społecznie i centrowa ekonomiczne.


@RandomowyMetal: Wikipedia może i tak powie, ale na chłopski rozum wszyscy wiemy że tylko Korwin jest prawicą, a cała reszta to lewactwo. Wyłącz wikipedię włącz myślenie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Niech pamięć tego tak małego, a zarazem wielkiego gestu odwagi uświadamia nam, że z faszyzmem można i należy walczyć na wszystkich możliwych polach.


@Gaku745: Z opisu wynika tylko tyle, że mimo bycia oportunistą i tak go nazistowska maszynka przemieliła, więc tak średnio owa historia może wskazywać na możliwość walki. To tak w ramach dokładności xD.

A samo zdjęcie spokojnie w kanon najbardziej wyrazistych w historii wpisywać się może.
  • Odpowiedz
Tak, Rzesza była prawacka. A dokładniej mówiąc to prawacka społecznie i centrowa ekonomiczne.


Była trzecią drogą. Monarchizm i arystokrację nienawidzili nie mniej niż lewica. Sam ruch Narodowosocjalistycznej Partii Niemiec opierał się w gruncie rzeczy na robotniku i to było ich główne paliwo wyborcze.

Do prawicy umizgiwali się do Kruppa i innych potentantów bo potrzebowali finansowania i szybkiego zbrojenia. Typową klasę średnią gnojono nie mniej niż u socjalistycznych rajach. Zresztą program partii w kontekście kapitalizmu był bliźniaczo podobny do tego z ZSRR - uważany za zgniły.

Czym
  • Odpowiedz
@RandomowyMetal:
no tak, same prawicowe żądania

Żądamy nacjonalizacji wszelkich przedsięwzięć, które dotychczas ukształtowały się w formie kompanii (trustów). 14. Żądamy rozdzielenia korzyści osiągniętych w drodze handlu hurtowego. 15. Żądamy wszechstronnego zabezpieczenia socjalnego dla ludzi w wieku emerytalnym. 17. Żądamy reformy własności ziemskiej…

centrowa ekonomiczne.


@RandomowyMetal: to jakaś nowomowa dla gospodarki centralnej? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Candy51: Tylko warto pamiętać, że naziści nie byli (przynajmniej nie wszyscy i nie w większości) inspirowani tradycją socjalizmu szeroko rozumianego jako "demokratyczna własność środków produkcji", z nurtów typu marksizm, anarchizm, partycypizm, etc.

Oni byli inspirowani Spenglerem, który był członkiem ruchu o nazwie "Konserwatywna Rewolucja", co było formą niemieckiego neo-konserwatyzmu i nacjonalizmu. W dodatku Spengler argumentował, że niemiecki socjalizm różni się od marksizmu i jest w rzeczywistości zgodny z tradycyjnym niemieckim konserwatyzmem.

Koncepcje Spenglera dotyczące „socjalizmu pruskiego”, opisane w jego książce Preussentum und Sozialismus („Pruskość i Socializm”, 1919), wywarły wpływ na nazizm i ruch konserwatywno-rewolucyjny. Spengler pisał: „Sens socjalizmu polega na tym, że życie nie jest kontrolowane przez opozycję między bogatymi i biednymi, ale przez rangę, jaką obdarzają osiągnięcia i talent. To jest nasza wolność, wolność od ekonomicznego despotyzmu jednostki”. Spengler przyjął antyangielskie idee, którymi zajęli się Plenge i Sombart podczas I wojny światowej, które potępiały angielski liberalizm i angielski parlamentaryzm, jednocześnie opowiadając się za narodowym socjalizmem wolnym od marksizmu i łączącym jednostkę z państwem poprzez organizację korporatystów. Spengler twierdził, że w Niemczech istnieją socjalistyczne cechy pruskie, w tym kreatywność, dyscyplina, troska o większe dobro, produktywność i poświęcenie. Zalecił wojnę jako konieczność, mówiąc: „Wojna jest wieczną formą wyższej ludzkiej egzystencji, a państwa istnieją dla wojny: są wyrazem woli
  • Odpowiedz
@AltCtrlSpace: To samo spotkało nawet wielu wiernych nazistów, okrutny komentarz z twojej strony. Nazizm wyniszczy wszystkich, wiernych i niewiernych tak samo. Faszyści są kultystami śmierci i trzeba im zapobiegać, gdziekolwiek by ten wykwit pleśni się nie pojawił. Żona była żydówką, więc jaki miała wybór? W ogóle kompletnie niestosowny komentarz.
  • Odpowiedz
@Gaku745: stawianie się nie jest godne pochwały, trzeba to robić umiejętnie jeżeli chemy się sprzeciwić a mamy mocniejszego przeciwnika, każdy inteligentny to wie. Zachowanie aroganckie nie rodzi we mnie szacunku.
  • Odpowiedz