Wpis z mikrobloga

Dziś mija rocznica urodzin uczestnika drobnego wydarzenia, które zostało uwiecznione na jednym z najbardziej poruszających zdjęć w historii walki z faszyzmem. W czerwcu 1936 r. August Landmesser odmówił wykonania nazistowskiego gestu błędnie określanego "rzymskim salutem". Był on robotnikiem. Do NSDAP zapisał się tylko po to, by otrzymać lepszą pracę. W 1937 r. opuścił III Rzeszę. Udał się do Danii, gdzie w imię zachowania "czystości rasowej" próbowano go zmusić do całkowitego odseparowania się od swojej żony - Irmy Eckler, która była Żydówką. Spotkała go za to kara trzech lat obozu koncentracyjnego. Irmę spotkał los wielu Żydów eksterminowanych w ramach Holokaustu. August Landmesser został wysłany na front, gdzie najprawdopodobniej zginął. Do dziś nie wiadomo, gdzie spoczywa. Niech pamięć tego tak małego, a zarazem wielkiego gestu odwagi uświadamia nam, że z faszyzmem można i należy walczyć na wszystkich możliwych polach. 161 Crew.

#antykapitalizm #antyfaszyzm #nazizm #historia #bekazprawakow
G.....5 - Dziś mija rocznica urodzin uczestnika drobnego wydarzenia, które zostało uw...

źródło: comment_1621872327pOUIOyrR2Fo3yJyCyfLMeG.jpg

Pobierz
  • 185
  • Odpowiedz
Bo naziści to prawaki


@Gaku745: zależy według jakich założeń

Bo jeśli np spojrzeć na ich owoce, czyli dokładnie, ale to dokładnie to samo co w ZSRR, to nie byli ani prawakami, ani lewakami, tylko zwykłymi bandytami, wycierającymi sobie mordę prostymi ideologiami, których i tak nie przestrzegano.

Do dziś nie rozumiem, dlaczego ZSRR nazywa się komunistami, a Rzesze, faszystami, jak w gruncie rzeczy, bliżej im było do kurła jakiegoś chorego podmiotu
  • Odpowiedz
@Gaku745 a tak zupełnie serio pod względem światopoglądowym to skrajną prawica. Nikt nigdy nie mówił ze skrajności sa dobre. Niemniej lekki protekcjonizm gospodarczy i stawianie dobra swojego narodu nad inne jest jak najbardziej ok. Tak jak z rodziną. Najbardziej troszczymy się o najbliższych. Pozniej o kuzynów. Społeczność. Miasto. Naród. Itd
  • Odpowiedz
@Gaku745 gdyby nie eksterminacja Żydów to co ci się w jego polityce nie podobało. Mówisz że prawakiem był a wprowadzał liczne programy socjalne i trzymał korporację za pysk aby nie wykorzystywały obywateli.
  • Odpowiedz
@Gaku745 przykład? To lewaki ciągle mają o coś problem xd i robią je tam gdzie ich nie mam prawaki chcą mieć tylko święty spokój. Jak teraz z podatkami. Nic od państwa nie chce i nie chce też nic mu dawać. Tyle.
  • Odpowiedz
gdyby nie eksterminacja Żydów to co ci się w jego polityce nie podobało


@Nacr00xx: Wszystko? Antydemokratyzm, państwo totalitarne, obozy koncentracyjne, zamykanie strajkujących i osób lewicowych do więzień, mordowanie wrogów politycznych... mam wymieniać dalej?
  • Odpowiedz
@Gaku745 Według Misesa naziści wyeliminowali motyw zysku z zarządzania przedsiębiorstwem, a przedsiębiorcy byli podporządkowani Ministerstwu Gospodarki Rzeszy i jego urzędnikom. Mises podaje, że rząd określał ceny i stopy procentowe, wysokość płac i zarobków oraz ilość towarów, które mają być wyprodukowane. Ekonomista określił ten system jako Zwangswirtschaft (gospodarka nakazowa).
Bardzo kapitalistyczna i prawicową xd w ogóle jak można być komunistom. Niepojęte.
  • Odpowiedz
@Simfecstio: Ludwig von Mises jest przedstawicielem radykalnie skrajnej prawicy ekonomicznej, więc bez sensu jest powoływać się na jego zdanie w kwestii tego czym był nazizm, bo to tak jakbym ja się powołał na zdanie marksisty Richarda Wolffa na temat tego, czym byli naziści.
  • Odpowiedz