Wpis z mikrobloga

23.05.1883 r. Umiera Cyprian Kamil Norwid, polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz, filozof (ur. 1821).
Pod Paryżem w zakładzie św. Kazimierza, stworzonym dla polskich sierot i weteranów, zmarł Cyprian Kamil Norwid, poeta i filozof. Tylko pierwsze 20 lat życia spędził w kraju, od 1842 r. podróżował po Europie i USA, od 1854 r. mieszkał w Paryżu. Znał największych: Mickiewicza, Słowackiego, Chopina, ale sam sukcesów nie odnosił. Żył w biedzie, utrzymując się z prac dorywczych. Czuł się izolowany i niedoceniany (odkryła go dopiero Młoda Polska). Dwa miesiące przed śmiercią prosił znajomą w liście, by przekazała innym, że C.N. zasłużył na dwie rzeczy od Społeczeństwa Polskiego: to jest, ażeby (…) nie było dlań obce i nieprzyjazne. To słowa z ostatniego jego listu, jaki znamy. Źródło FB: Historia na każdy dzień

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#historia #rocznicanadzisiaj #poezja #grafika #sztuka #malarstwo #filozofia #polska #francja #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent
Pobierz Zwiadowca_Historii - 23.05.1883 r. Umiera Cyprian Kamil Norwid, polski poeta, prozaik...
źródło: comment_16217983939qBmcWOBHFk7dOvkSUK5v4.jpg
  • 8
@Zwiadowca_Historii: Po co niektórzy używali (lub może używają nadal) dwóch imion, mimo że wystarczy jedno, to ja nie wiem.
Mnie by do głowy nie przyszło, żeby podpisywać się lub przedstawiać dwoma imionami.
To tak trochę BTW.
A twórczość Norwida jakoś nigdy specjalnie do mnie nie przemawiała. Podobnie jak większości pozostałych polskich poetów doby romantyzmu.