Wpis z mikrobloga

Po zrobieniu kilku projektów w czystej Javie, chciałbym dodać naukę wybranego frameworka czy też biblioteki. I właśnie nie wiem co wybrać. Z tych technologii rozważałem Springa, Swinga i Jave Fx. Raczej wolałbym iść w stronę webdev'u, więc wychodzi na Springa. Z drugiej strony może źle się za to zabieram, i powinienem dalej się uczyć samej Javy. Co byście Mirasy polecili?
#programowanie #java #naukaprogramowania
  • 4
Z tych technologii rozważałem Springa, Swinga i Jave Fx.


@trzecipolak: Z ciekawości: gdzie jeszcze proponują taki wybór?

Pierwsze to oczywista oczywistość, z 90% komercyjnych projektów opiera się na Springu.

Desktopowa Java współcześnie nie ma racji bytu (instalowanie i updatowanie JRE przerasta przeciętnego klikacza, a przygłupie antywirusy odradzają używanie) poza jakimiś niszowymi zastosowaniami w ramach aplikacji do wewnętrznego użytku w pojedynczych firmach.

W praktyce JavaFX może jeszcze jakoś nawet wyglądać, ale Swinga
@PaaD: Trochę źle to sformułowałem. To nie tak, że muszę wybrać pomiędzy tymi trzema. Chodziło mi jeśli miałbym możliwość, to czego się uczyć na początek (może być kompletnie inna technologia związana z Java i web'em). Z podstawami OOP w Javie się zapoznałem oraz niektórymi wzorcami (strategy, factory, template method)
Jeśli przygotowujesz się do wejścia na rynek webdevu w Javie to:
Backend: Spring
Frontend: Angular/React

I koniecznie bazy danych - SQL, niezbędne dla Javowca.

A przynajmniej tak to wyglądało jak ostatnio przeglądałem oferty pracy w Javie. Zanim na dobre wskoczysz w świat webdevu w Javie to warto znać podstawy (może to zabrzmieć przytłaczająco, ale wydaje mi się że to prostsze od Javy do załapania): HTML, CSS, JavaScript, czym jest REST i protokół