Wpis z mikrobloga

Zaczynam właśnie z kryptowalutami i miałbym parę pytań.
1. Czy jeśli często sprzedaje i kupuje za złotówki jakąś kryptowalutę ale tracę na tym lub wychodzę na 0 to obowiązują mnie jakieś podatki? czy podatek jest od zysku na czysto? i jaka jest wolna kwota od podatku?
Widziałem, że parę osób pisało, żeby wymianiać krypto na krypto, zamiast krypto na złotówki i znów na inne krypto.
2. Jaka strona dla kogoś zielonego w temacie jest najlepsza i najprostsza żeby się po prostu nauczyć co i jak?. Na razie używam bitbay ale słyszałem, że są duże prowizje w porównaniu do innych stron. Binance najlepsze? najczęściej widzę tę nazwę.
3. Czy są strony, na których można obstawiać spadki danej kryptowaluty? tzn czy w momencie gdy wszystko spada jestem w stanie jakoś zarabiać na krótkookresowych transakcjach. Ktoś mi kiedyś mówił, że bitmex coś takiego umożliwia, ale może źle zrozumiałem.
#kryptowaluty #bitcoin
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kerri:
1. Wymieniaj euro na USDT -> a potem USDT na BUSD i kupuj krypto tą walutą. Cena tych stablecoinów to 1:1 do USD z malutkimi wahaniami. Nie używaj USDT - firma która go wypuściła to rak calej branży. Żeby coś stało się z BUSD musiałaby się zwinąć cała giełda Binance.
2. Binance zdecydowanie - największa i najpewniejsza giełda wg większości.
3. Na Binance masz takie opcje z tego co
  • Odpowiedz
firma która go wypuściła to rak calej branży. Żeby coś stało się z BUSD musiałaby się zwinąć cała giełda Binance.


@Filip3k91: XD Binance wcale nie jest wielkim rakiem branży xd

Mądrości z Jutuba?
  • Odpowiedz
@kerri: oglądaj codzienne newsy na kanałach Mike Satoshi i Encyklopedia Kryptowalut

co do podatku: stawka 19% od zysku. Zysk = sprzedaż kryptowalut na fiaty (PLN, EUR itp). Koszty = zakup kryptowalut, koszty wymiany na giełdzie. Nie płacisz podatku od dowolnych zamian krypto <-> krypto (w tym stablecoiny). Kupowanie czegoś za krypto też wlicza się do zysku i podatku. Najlepiej zobacz jakiś wykład "podatki od krypto" na YT - pełno tego
  • Odpowiedz
@Filip3k91: Od strony ogólnej nie ma znaczenia, bo żaden z tych coinów nie p--------e. Głównie dlatego, że mają miliardy dolarów, a wiele osób używa ich do innych celów i nie wypłacą środków.

Można używać USDT, USDC, DoC czy BUSD. Należy pamiętać o ryzyku, że żaden projekt (może poza DoC i DAI, ale w tym drugim to nie wiadomo) nie jest super bezpieczny i mają taką samą mniej więcej szanse na
  • Odpowiedz
@bitcoholic: Czyli w skrócie odnośnie podatków: Do póki nie wychodzę na + to mogę wymianiać krypto na złotówki/usd/euro i niczym się martwić nie muszę a gdy już coś zarabiam i wychodzę na + to muszę wymieniać na te tzw stablecoiny żeby unikać podatku?
I czy ma znaczenie czy wymieniam złótówki czy euro na krypto?
@Filip3k91: Możesz podesłać link ale nie obiecuje, że skorzystam.

Jeszcze jedno pytanko. W okresie gdzie wszystko leci w dół co warto robić? da się zarabiać na krótkookresowych wymianach czy raczej ciężko?
I czemu dużo ludzi piszę, że dżwignie to ruletka i odradzają korzystanie z tego? gadałem raz z gościem co siedzi w krypto od 5 lat i mówił, że z tego korzysta a chyba mu dobrze idzie bo pół roku temu miał w
  • Odpowiedz
@kerri: Dźwignie odradza się dla początkujących. Nawet jeśli to inwestuj w dźwignie jakieś maks 20% swoich funduszy. Można się tam nieźle dorobić, ale łatwo wszystko przehulać.


Obobowiązek podatkowy powstaje w momencie wymiany krypowalut na walute FIAT (czyli np. EUR, PLN, USD).
  • Odpowiedz