Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś wytłumaczyć z pisowskiego na polski jak to będzie z tymi dopłatami do nieruchomości? Jak na razie to przeczytałam kilka artykułów na ten temat i w każdym jest co innego¯\_(ツ)_/¯ Np. że dopłaty mają być tylko na te dzieci, które się dopiero mają urodzić, czyli jak ktoś ma teraz 3 bombelków w wieku od 3 lat, to w sumie na niczym nie skorzysta? xd
#nowylad #nieruchomosci #bekazpisu
  • 22
Póki nie ma żadnej konkretnej ustawy, a nie ma, mamy to w sferze domysłów i może kiedyś będzie (albo nie). Dopłaty wyrównawcze do energii elektrycznej też obiecali i też nie ma, tak dla przykładu
@arsze_nick: powiem Ci tak, nie będzie tych dopłat 12k czy 100k. To tylko obietnica wyborcza, oni wiedzą, że nie muszą już spełniać obietnic, bo to jest ich ostatnia potencjalna kadencja. Wiedzą jak rozwalili kraj. Niestety z pewnością będą te rozwiązania podatkowe, ale raczej nie na rozdanie dzieciorobom, a na ratowanie tego co rozpieprzyli, by ludzie ich nie powiesili na latarniach
@arsze_nick: Trzeba rozbic na dwa:

1. Gwarancja BGK zamiast wkladu wlasnego - lapiacy sie na program (bedzie limit maksymalny ceny z metra) beda obchodzic wymogi rekomendacji T i pakietu Bazylea III i beda mogli wziac kredyt na 100% wartosci nieruchomosci. Dla banku zabezpieczeniem bedzie gwarancja BGK zabezpieczona gwarancja SP (tak jak np obligacje covidowe). W przypadku, gdy kredytobiorca straci zdolnosc do splaty kredytu - BGK daje bankowi kwote gwarancji, tj. 20%
@Sekularyzacja: A wykopki się podniecały tymi dopłatami jakby to mieli już od jutra wprowadzać¯\_(ツ)_/¯ Do tego to niestety nie ostatnia kadencja pisu, mogę się założyć, że wygrają w 2023, ale pewnie bez większości i będą musieli kombinować
@arsze_nick: zdaje sie ze przedwczoraj w rzeszowie morawiecki mowil, ze gdzies musi byc granica wejscia w te doplaty, mowil, ze beda one dotyczyc tylko tych kredytow, ktore beda brane dopiero po wejsciu ustawy, mozliwe ze tak samo zrobia z dziecmi, na fb premiera powinny byc zapisy z jego wywodow, to było chyba a formie Q&A, powinnas znalezc
A wykopki się podniecały tymi dopłatami jakby to mieli już od jutra wprowadzać¯_(ツ)_/¯ Do tego to niestety nie ostatnia kadencja pisu, mogę się założyć, że wygrają w 2023, ale pewnie bez większości i będą musieli kombinować


@arsze_nick: bo prawie wszyscy na wykopie czytają same nagłówki, a jak już przeczytają jeden akapit to nawet nie są w stanie go krytycznie ocenić.

Co do Twojego postu, to zamierzają wprowadzić te programy w 2023
@wojteksrz: A jak ktoś weźmie kredyt właśnie na 100% i przestanie później to spłacać, to co wszyscy będziemy spłacać kredyt takiej osobie? xd. Te dzieci to pewnie dopiero się będą liczyły urodzone po wzięciu kredytu. Ogólnie widzę, że ten cały program to taka wydmuszka dla ciemnego ludu i mało kto z tego skorzysta
@arsze_nick: banki maja rozne mechanizmy naprawcze i restrkuturyzacyjne, stale monitorujac koszyki kredytow tym w szczegolnosci kredyty toksyczne. A tu rozwiazan jest mnostwo, gdy taka sytuacja die wydarzy. Zalezy przede wszystkim od skali. Wariant minimum? Sekurytyzacja. Wariant skrajny? Wchodzi bankowy fundusz gwarancyjny, na ktory zrzucaja sie wszystkie banki i od niedawna SKOKi.

Panstwo w takiej sytuacji splaci do 20%. Ale to w ramach rozliczen miedzybankowych, wiec np raczej bez wplywu tej kwoty
@iroos: tak. To bedzie raczej w ramach jednego programu i obejmowac bedzie kredyty przyszle tj. wziete po dacie jego wejscia. Czyli adresatem sa ludzie pozbawieni obecnie wlasnosci mieszkania, tj najemcy. Co do dzieci - wydaje sie, ze obejmowac bedzie takze dzieci juz urodzone, ale pewnie znow dadza kryterium wieku, pewno 18 lat.

Co do programu - bedzie cena maksymalna cena. Na jakim poziomie? Sie okaze. Mozliwe, ze program uruchomi mniej atrkacyjne
@iroos: Nie chce mi się słuchać tego pinokia, bo i tak co innego mówi, a co innego robi. Ja cały czas czekam na 100tys mieszkań z programu mieszkanie+¯\_(ツ)_/¯ A kiedy te ustawy mają wejść w życie, w 2023 dopiero?