Wpis z mikrobloga

To co się odwala na wykopie po zmianach zaproponowanych w #nowylad na tagach jest po prostu komiczna. Nie chce mi się już nawet komentować tego najazdu na #programista15k bo przecież NALEŻAŁO ich dojechać. Za bogaci są !!!

Nikt jakoś nie chce się zająknąć o innych JDG zarabiających powyżej tych 7 - 8 k netto gdzie też dostanie się po dupie. W Polsce dla przypomnienia na umowach B2B nie są tylko programiści. Oprócz lekarzy, handlowców czy ludzi siedzących w zarządach osobiście znam nawet spawacza bo po prostu wie, że mu się opłacało.

Wielu tutaj twierdzi, że praca na B2B to MUSI BYĆ oszustwo. No to tak informacyjnie nie musi. Po prostu można umieć liczyć i dojść do wniosku, że mimo braku urlopów i tego, że to TY sam musisz zrobić te parę przelewów do ZUS i do US to się po prostu opłaca. Wrzucanie bóg wie ile sprzętu mimo wszystko też się zdarza rzadko bo jeszcze musisz to potrafić uargumentować jak przyjdą smutni panowie z Urzędu Skarbowego. I branie w auta w leasing nie sprawia magicznie, że ono NIC NIE kosztuje jak twierdzą niektórzy specjaliści od ekonomii.

Natomiast nikt nie chce się zająknąć jak to ta klasa najniższa leci tak samo w ciula mając wpisane na UoP najniższą krajową, a pod stołem mając wypłacane często drugie tyle. Ile ludzi bierze "bez faktury" bo jest taniej. O uszcelnieniu tej sytuacji to się nikt nie chce zająknąć.

Czy podniesienie kwoty wolnej od podatku jest dobre? JAK NAJBARDZIEJ
Czy podniesienie drugiego progu jest dobre? JAK NAJBARDZIEJ!
Czy wspieranie dzietności przez Państwo jest dobre? Jasne, że tak!

Tylko problem wspierania dzietności jest taki, że nie powinien być robiony w ten sposób. To nie powinny być takie kwoty dawane do ręki tylko normalne ulgi podatkowe. Jak pokazują wyliczenia obecnie dziecko to będzie jakies 9000 tarczy podatkowej rocznie jak przejdą przepisy z Nowego Ładu. Super tylko niech to wpiszą jako ulgę i nie będę miał nic do tego. Te ładnie opakowane zasiłki to czysty POPULIZM, nie chęć pomocy. PiS chce zostać przy władzy i wcale się nie przejmuje jak to źle mają biedni.

Natomiast, jak przejdą inne punkty z Nowego Ładu jak żyrowanie kredytu do 100 k czy budowa 70m2 bez zezwolenia (który tak jak zniesienie WZ-tek jest akurat sensowny, ale znając PiS to i tak to #!$%@?) to dopiero zobaczycie te swoje 4 kąty. Ceny pójdą tak w górę, że jeszcze będziemy tęsknić za obecnymi.

A co do exodusu programistów i reszty. Nie to nie będzie tak jak mówicie, że nagle będzie fala. Część zostanie bo nie będzie się chciała ruszyć. Gorzej, że uciekną młodzi. Ci którzy nie mają dzieci albo zobowiązań. Dopiero ich brak pokaże jaki mamy problem. Jak uciekną jeszcze młodzi lekarze (a zrobią to bo też nie są głupi) to mimo tych super podwyżek na służbę zdrowia będzie lipa. Dopiero będzie płacz za tymi wolnymi zawodowcami co to tak nie są nikomu potrzebni w tym kraju.
  • 63
@kondziorakrobata Czytaj że zrozumieniem. Nie wyjadą tylko programiści. Wyjadą inteligentni ludzie których swoich szans będą szukać na zachodzie. A to oni ciągną naród do przodu.

A inteligencja w Polsce jeszcze się po 2 wojnie światowej dobrze nie odbudowała tak naprawdę, ale ciul jak sprowadzasz to tylko do programistów to już to twoja sprawa.

Lekarze przecież w ogóle nie są na B2B
@Darth_Gohan: zawsze mnie #!$%@?, jak widzę znajomych, którzy krzyczą "więcej podatków, więcej podatków, państwo ma za mało kasy", a sami kasę w pracy biorą pod stołem no i jak przyjdzie hydraulik, to oczywiście bez faktury, bo po co płacić jakiś dodatkowy hajs, skoro można nie płacić.


Śmieszy mnie też, jak krzyczą o godnych placach i januszach, którzy chcą płacić pracownikom jak najmniej, ale sami szukają najtańszych usług (malowanie, sprzątanie, hydraulik etc)
@Darth_Gohan nic nie polecam, tylko durzucam kamyczek do dyskusji na temat samozatrudnienia, które często jest po prostu optymalizacja podatkową. Sama w sobie optymalizacja nie jest zła dopóki jak w wielu przypadkach, które obejmuje powyższa tabela nie łamie prawa pracy.
Mityczny #programista15k jest tu dobrym, ale nie jedynym przykładem. Z rozmów ze znajomymi, którzy tak pracują, a łapią się w tej tabeli wiem, że jako koszt uzyskania przychodu wrzucane jest co się da.
że praca na B2B to MUSI BYĆ oszustwo


@Darth_Gohan: Wiem, że to skrót myślowy, ale w B2B to raczej świadczenie usług, a nie praca. Branie minimalnej na umowie, a reszty pod stołem to oszustwo. Nie wystawianie faktur to oszustwo. Świadczenie pracy na JDG, zamiast prowadzenia działalności to też oszustwo. Wszystkie te trzy przypadki mają ten sam cel: unikanie podatków.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-uznanie-umowy-b2b-za-umowe-o-prace-jakie-konsekwencje-sie-z-tym-wiaza
@tyryryr Może i zależy, ale też nie jesteś w stanie wszystkiego wpieprzyc w koszta. W końcu cię to ugryzie.

W wypadku programistow faktycznie granicą jest niewielka natomiast to dalej są odcienie szarości.

@naprawtagi Czy jak masz jedna fakturę bo doszedłeś do tego że prowadzisz stronę jakiejś dużej firmie zamiast 4 oddzielnych to już jesteś oszustem?

Zgodzę się, że tu są waly, ale to też jest to że część ludzi idzie po bandzie
@Darth_Gohan przykład z prowadzeniem witryny jest dyskusyjny i tutaj masz zapewne rację, ale co z sytuacja gdy tester oprogramowania na działalności świadczy usługi wyłącznie dla jednej firmy biorąc udział w kilku projektach, pracując czasem zdalnie czasem z biura firmy i nie świadczy podobnych "usług" żadnej innej firmie.
Pewnie można to jeszcze bardziej skomplikować tym, że faktury wystawiają firmy, które korzystają z usług "firmy matki" dla której usługi za jej pośrednictwem pełni przykładowy
Czy jak masz jedna fakturę bo doszedłeś do tego że prowadzisz stronę jakiejś dużej firmie zamiast 4 oddzielnych to już jesteś oszustem?


@Darth_Gohan: Nic nie mówiłem o liczbie faktur, bo to nie ma większego znaczenia. Jeśli prowadzenie tej strony jest wynikiem umowy "będzie Pan u nas pracował, proszę tylko wystawiać fakturę" to zdecydowanie jest to oszustwo podatkowe. Jeśli natomiast jest wynikiem prowadzenia normalnej działalności, gdzie wcześniej było 4 oddzielnych klientów, ale
@tyryryr Mnie akurat to nie przeszkadza. Ja bym wolał żeby obciążenia na UOP ale jak znam sporo ludzi dla których UOP to wygoda więc będą na niej siedzieć.

Tutaj jest tak, że dostaną po dupie nie tylko informatycy. Twój przykład to jedno tylko jak np ten tester ma chociaż że dwie faktury drobne na inne pkd? To co już go trzeba wkladac na UOP?


@naprawtagi No to w sumie czym się to
@tyryryr: Czyli jak rozumiem kilkukrotne podniesienie składki zdrowotnej bez jakiegokolwiek podniesienia jakości usług jest uczciwe wobec mnie? A co komu do tego jak chce się rozliczać z klientem? Ciekawe jakby b2b było droższe, czy ktoś miałby wtedy problem że ktoś śmie się tak rozliczać?
@trablach, pod żadnym względem nie odnosiłem się do podwyższenia składki zdrowotnej. Szczerze to nie zagłębiałem się jeszcze dokładnie w te pomysły z Nowego Ładu. Mówię ogólnie patrząc przez pryzmat obecnie obowiązujących przepisów, gdzie przechodzenie na B2B często bywa optymalizacją podatkową mocno kontrowersyjną i na granicy bądź niezgodną z polskim prawem.
@trablach:

Czyli jak rozumiem kilkukrotne podniesienie składki zdrowotnej bez jakiegokolwiek podniesienia jakości usług jest uczciwe wobec mnie


A nie wpadles moze na to, ze trzeba podsniesc skladke zeby utrzymac dotychczasowy poziom opieki zdrowotnej?

To nie jest #!$%@? zerojedynkowa sytuacja ze placisz wiecej i masz lepiej. Powinienes sobie zdawac z tego sprawe. Jak ceny rosna to tez krzyczysz ze jak maslo ci zdrozalo o 30% to chcesz opakowanie 30% wieksze? BO PLACISZ
@trablach, podaję przykłady z mojego otoczenia, a nie absurdy. Problem jest na pewno szerszy i nie jest zerojedynkowy. Już wcześniej napisałem, że przyczytal bym chętnie jakiś porządny raport na ten temat. Jeśli masz taki pod ręką to podeślij.
@Norskee ale tutaj nikt by nie marudził gdyby nie zaproponowali konkretów jak to chcą poprawić. Do tego weź pod uwagę że w tym kraju ogromną cześć pieniędzy na to leczenie jesr przejadana przez urzędników.

Jakby nie Luxmed czy Medicover to ten system zdrowotny już by jebnal.

Generalnie jest dramatx ale dolewanie hajsu jak masz dziurawy garnek nic nie da.

A konkretów co do zmian w służbie zdrowia nie pokazali.
@Norskee A nie jest? Sam NFZ to jest 5 tysięcy osób. Do tego dolicz sobie ile osób pracuje w administracji po powiatach. Ministerstwo zdrowia.

Dodaj w urzędach marszałkowskich etaty do spraw zdrowia. Koordynarorzy regionalni.

Wbrew pozorom jest tego trochę.

Była pracowała w administracji szpitala. Część lasek miało etaty asystentek, a ciula robiły. Żony albo rodzina tych wyżej.
@Darth_Gohan: a nawet nie mów, szkoda strzępić ryja. Mam trójkę dzieci, zarabiam całkiem nieźle, ale przy dużej rodzinie chcąc zapewnić im jakikolwiek byt, mając hipotekę, to okazuje się, że te zarobki wcale nie są tak pięknie. Co prawda o jedzenie martwić się nie muszę, ale jak już kupno suszarki czy telefonu, muszę sobie zaplanować i nie mogę sobie ot tak na to pozwolić w każdej chwili. A wg rządzących i lewaków
@Darth_Gohan: fajne przykłady 5 laptopów xDDDD

To jest właśnie to oderwanie od rzeczywistości ludzi na działalności. Elektronika tańsza o vat, paliwo tańsze o vat, naprawy auta tańsze o vat, wszystko wrzucane w koszty i nawet potem nie widzicie że normalni ludzie za to płacą więcej, a płacz jest bo 5 laptopów rocznie nie można kupić xDDD. #!$%@? z tym że nierzadko osoby na UoP też potrzebują do pracy i auta i
@trablach: zeby nie bylo gorzej, geniuszu

Jak w sklepach wszystko drozeje przez inflacje to tez oczekujesz ze bedzie lepsze bo przeciez placisz wiecej?

Nie #!$%@?, wszystko drozeje bo koszty obslugi sa drozsze, to samo tyczy sie uslug medycznych

Przemysl to, bo jasniej sie nie da a analogia jest najbliza jak tylko sie da
@justkilling dobra ale tak na poważnie ile możesz wydać na tą elektronike? Ile tego jestes w stanie uzasadnić?

Nornlani ludzie mają sprzęt zapewniony przez swoją firmę, nie musza kupować samemu.

A co do kwestii odliczania paliwa czy vatu. Ty myślisz że to od razu sprawia że to jest darmo?

Najlepiej by było jakby VAT był niższy, a część zawodów miała po prostu koszty uzyskania przychodu podwyższone i mogli sobie to odbić.

No
Ja chciałbym po prostu żeby na UOP było bliżej warunków finansowych z B2b i nie trzeba było kombinować.


@Darth_Gohan: Niskie podatki dla wszystkich i proste zasady? W tym kraju? xD

Oczywiście, że tak powinno być. To co się obecnie w prawie dzieje to żart. Ulgi remontowe lub termomodernizacyjne, dopłaty do zbiorników na deszczówki, lewe L4 od psychiatrów na wiele miesięcy, fikcyjne działalności żeby wyłudzić macierzyński. Natworzyli tego rakowego, nieszczelnego prawa to
A co do kwestii odliczania paliwa czy vatu. Ty myślisz że to od razu sprawia że to jest darmo?


@Darth_Gohan: A ktoś tak napisał? Umiesz czytać, czy średnio ci to idzie? Bo ja wyraźnie napisałem że macie wszystko taniej o VAT a to dużo i tyle. Typowe sprowadzanie wszystkie do absurdu i elo.

Nornlani ludzie mają sprzęt zapewniony przez swoją firmę, nie musza kupować samemu.


@Darth_Gohan: jak już mówiłem, jesteście
zeby nie bylo gorzej, geniuszu


@Norskee: xD z mojego punktu widzenia to jedyne możliwe pogorszenie działania "służby zdrowia" to żeby mnie zaczęli bić na ulicy czy bezpośrednio atakować w inny sposób, bo jedyne z czego skorzystam w tym roku to szczepionka na covid, o ile mi jej drugi raz nie odwołają.
@justkilling spoko to jeszcze raz.

Gdzie napisałem że podatków ma w ogóle nie być? Moim zdaniem powinno być niższe i tyle. Niższe nie znaczy zero i tyle. Więc to ty nie przeczytałeś.

Oderwani? Na całe szczęście. Ludzie zobaczyli ze można się buntować i np. Zadać kompa do pracy. Nie boją się odezwać w kwestii nadgodzin czy czegoś innego. Ba, nawet ci rozszczeniowi informatycy tez są jednym z powodów dla którego coraz częściej
Ty twierdzisz że jak coś jest tańsze o VAT to automatycznie sprawia co? Że to jest jakiś giga zysk?


@Darth_Gohan: jak już mówiłem, zupełne odklejenie od rzeczywistości xDDDD

Nie, wcale około 20% zniżki na naprawy auta i cześći, paliwo, ubezpieczenie, jakąkolwiek elektronike, knajpy "usługa gastronomiczna z klientem XDDDDD", to wszystko jest #!$%@?, nic to nie daje

Tak jest to giga zysk, a jak tego nie rozumiesz to zapraszam do nie wpisywania
@justkilling no jestem odklejony od rzeczywistości bo jak przy naprawie auta pytałem o fakturę to dostałem cenę z dodatkiem oprócz VAT więc akurat #!$%@? przykład. Większość usług ludzie biorą bez VAT.

Knajpy? Fakt zdarzają się geniusze chodzący do knajp i biorący to jako usługę ale to są jakieś jednostkowe przypadki.

No to skoro to taki giga zysk to czemu jeszcze sam nie otworzyłeś firmy? W końcu to nie jest tak trudne.
@Darth_Gohan:

To co się odwala na wykopie po zmianach zaproponowanych w #nowylad na tagach jest po prostu komiczna. Nie chce mi się już nawet komentować tego najazdu na #programista15k bo przecież NALEŻAŁO ich dojechać. Za bogaci są !!!


Najśmieszniejsze jest, że od 2021 #programista15k dostali ryczałt 15%, kompletnie bez sensu. A od 2022 dojebią im dodatkowe podatki.

Nikt jakoś nie chce się zająknąć o innych JDG zarabiających powyżej tych 7 -