Wpis z mikrobloga

Jak z #webscraping jest prawnie?

Mam sobie napisany prosty scraper do strony Auchan, ściągający ceny paliw. Chciałbym go sobie wrzucić do portfolio, jednak pytanie - jak jest z legalnością tego? Czy mogę go udostępnić bez "linku" w środku, żeby nikt się nie przyczepił?

#python #selenium
  • 11
@NewEpisode: waszystko zależy jak pobierasz i ile pobierasz.
jak raz dziennie to ok, ale jak co 1 ms to może byc problem (ddos) i polecisz z Rozdział XXXIII „Przestępstwa przeciwko ochronie informacji”
Art. 268. § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia zapis istotnej informacji albo w inny sposób udaremnia lub znacznie utrudnia osobie uprawnionej zapoznanie się z nią, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia
dlaczego pobieranie publicznych danych z ogólnodostępnych stron www miałoby być nielegalne?


@SpPin: no nie wiem, z powodu takich rzeczy jak terms of use, regulamin, prawo własności intelektualnej xD

@NewEpisode: To że coś jest opublikowane w internecie to nie znaczy, że można z tego dowolnie korzystać jak się komu podoba. Dane znajdujące się na czyjejś stronie są (z reguły) jego własnością intelektualną więc on określa jak możesz lub nie możesz korzystać