Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Kupując akcje na #gielda lub #kryptowaluty za powiedzmy 10k w danym roku ale nie sprzedając ich w tym samym roku (hodl) to co mam wpisać w zeznaniu rocznym? Strata? Jak rok później sprzedam w tej samej cenie to wtedy z tej straty mogę zejść i nie płacę żadnego podatku, tak? A jeżeli kupiłem i sprzedałem za 20k a potem całość znów zainwestowałem, to co wpisuje? Zysk 10k i stratę 20k?
  • 19
Kupując akcje na #gielda lub #kryptowaluty za powiedzmy 10k w danym roku ale nie sprzedając ich w tym samym roku (hodl) to co mam wpisać w zeznaniu rocznym? Strata?


@maliczek: Tak

Jak rok później sprzedam w tej samej cenie to wtedy z tej straty mogę zejść i nie płacę żadnego podatku, tak


Tak

A jeżeli kupiłem i sprzedałem za 20k a potem całość znów zainwestowałem, to co wpisuje? Zysk 10k i
@maliczek: a jeśli kupiłeś za 10k, sprzedałeś za 20k, i kupiłeś za 20k to
wpisujesz w tym roku: przychód 20k, koszt 10k, zysk 10k, podatek 1,9k
w przyszłym: przychód - za ile sprzedasz, koszt 20k
@maliczek: Nie myl straty z kosztem. Możesz uwzględnić koszty poniesione w jednym roku, żeby odliczyć od przychodu w następnym, ale powinieneś zgłosić nawet sam zakup krypto (jeśli tego nie zrobisz, to i tak będziesz mógł rozliczyć ten zakup przy liczeniu dochodowego).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kuklak: a jeżeli kupuje za 10k, w tym samym roku sprzedaje za 20k, potem znów kupuje za 10k a za rok sprzedam za 10k bo spadło, to co wychodzę na zero ale podatek i tak trzeba było zapłacić? Wiem że zostanie strata, ale co mi z tego jak i tak jestem w plecy 1,9k. @trevoz: Twój punkt widzenia trochę jest różny od @Kuklak, a który jest właściwy?
@maliczek: przyjąłem, że mylisz stratę z kosztem ;p

a jeżeli kupuje za 10k, w tym samym roku sprzedaje za 20k, potem znów kupuje za 10k a za rok sprzedam za 10k bo spadło, to co wychodzę na zero ale podatek i tak trzeba było zapłacić? Wiem że zostanie strata, ale co mi z tego jak i tak jestem w plecy 1,9k.


1. koszt 10k
2. przychod 20k
3. koszt 10k
=
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@trevoz: jestem na minus w interpretacji kuklak jeśli zapłacę podatek, ale w przyszłym roku sprzedam w takiej cenie jak kupiłem początkowo (czyli najpierw wzrosło, potem spadło, w międzyczasie zapłaciłem podatek).
@maliczek:
wymiana FIATów (np. polskich złotych) na krypto -> koszt
wymiana krypto na FIATy -> przychód.

Jeśli kupisz krypto za 10 000zł, następnie to krypto urośnie i sprzedasz je za 15 000zł to masz
1. koszt 10 000zł
2. przychód 15 000zł

żeby nie płacić podatku w tym roku wystarczy, że do końca tego roku zrobisz kolejny koszt na 5 000zł. Czyli przykładowo możesz kupić za to stable coina.

Wtedy będziesz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@trevoz: na revolut nie mam stablow. Czy muszę wszystko to opisywać? Czy jeśli zrobię tak jak piszesz to mogę nic nie pisać a w razie kontroli pokazać że mam stablecoiny?
Czy muszę wszystko to opisywać? Czy jeśli zrobię tak jak piszesz to mogę nic nie pisać a w razie kontroli pokazać że mam stablecoiny?


@maliczek: powinieneś zapisywać wszystko w PIT38.

: na revolut nie mam stablow


polecam zmienić platformę na taką, gdzie faktycznie kupuje się kryptowaluty, a nie jakieś derywatywy
żeby nie płacić podatku w tym roku wystarczy, że do końca tego roku zrobisz kolejny koszt na 5 000zł. Czyli przykładowo możesz kupić za to stable coina.

Nie wiem, jak jest w przypadku krypto, ale w przypadku akcji na pewno tak nie jest.
Jeżeli coś kupisz za 10k, sprzedasz za 20k i kupisz za 10k w tym samym roku, to ostatniego zakupu nie możesz zaliczyć do kosztów. Jeżeli mieć koszt, musisz mieć
Nie wiem, jak jest w przypadku krypto, ale w przypadku akcji na pewno tak nie jest. Jeżeli coś kupisz za 10k, sprzedasz za 20k i kupisz za 10k w tym samym roku, to ostatniego zakupu nie możesz zaliczyć do kosztów. Jeżeli mieć koszt, musisz mieć przychód. A skoro nie sprzedałeś po ostatnim kupnie, to nie masz przychodu, więc nie masz kosztu.


@Kuklak: Ja mam na krypto od 2017 do 2020 wpisane