Wpis z mikrobloga

Do rozliczeń do tagu #niedajsieokradac proponował bym dodać IPBOXA, gdzie bez problemu programista (i nie tylko programista ale też: project manager, architekt itd.) na JDG może podciągnąć 80% swoich przychodów pod #ipbox
W sumie, jakby tak zrobić to ta podwyżka podatków po skorzystaniu z ipboxa, choć trochę zniweluje straty (uwaga żeby skorzystać z ipbox wymagana jest inwestycja na poziomie 3k zł- i tym kapitałem ryzykujemy, ale dostajemy za to chroniącą interpretacje indywidualną od radcy prawnego) .
Potem oczywiście 400zł rocznie dla księgowego żeby wam to policzył.
Taka luźna propozycja, no chyba że wywalą ipboxa w nowym ładzie xD
#programista15k
  • 23
@shaelix92: ipbox to w tym momencie lep na frajerów.
Ta indywidualna intepretacja w ogóle cię nie chroni, bo wystarczy że US udowodni, że stan faktyczny różni się od stanu opisanego w najmniejszym stopniu, i interpretacja idzie w kosz. A wraz z nią twoje 14% zaległego podatku + odsetki od tego za prawie 5 lat.
Dodatkowo widać już, że mają plan się za to zabierać, bo ostatnio coraz więcej tego odrzucają, a
@damw: jak sam sobie robisz taką interpretacje to pewnie jest problem, ale jak dokładnie opiszesz to co robisz (nie zatajając nic), a następnie udzielisz odpowiedzi nie rzucając stwierdzeniami że 'prowadzisz działalność badawczo-rozwojową', to nie podważą Ci tego. Żeby coś podważyć to musi być niezgodność ze stanem faktycznym, skoro opiszę stan faktyczny dokładnie i skrupulatnie, to nie będzie miejsca na dyskusje.
A co do pytań- musisz odpowiadać na wszystkie, ale na niewygodne-
@shaelix92: Mirek ale się tak nie denerwuj. Napisałem te 2 poprzednie wiadomości, bo nie mam w ogóle zaufania do obecnego rządu oraz US, którzy teraz zaczną nas dojeżdżać na wszelkie możliwe sposoby, żeby mogli ściągnąć podatki na gigantyczną dziurę budżetową oraz rozdmuchany socjal.

Obym się mylił, ale przewiduję tutaj raczej sytuację, że i tak się będą starać podważać na każde możliwe sposoby. Jak nie zmianą prawa, to zmianą interpretacji tego prawa
@shaelix92: IP Boxa celowo nie chciałem wrzucać do tego porównania z dwóch powodów:
1. Jestem bardziej niż pewny, że kur** bolszewickie za kilka lat upomną się o różnicę wraz z odsetkami.
2. Proces uzyskiwania indywidualnej interpretacji to istny cyrk. W innych krajach po prostu płacisz niskie podatki - bez płacenia tysięcy złotych kancelariom podatkowym, pytania o zgodę pana urzędnika, unikania miliona zastawionych przez niego pułapek i czekania pół roku (lub więcej
@marek-krakow: no trudno Ci odmówić racji, napewno się odezwą bo sięgają po to osoby które nigdy nie powinny sięgać.
Co do punktu 2, też się zgadzam.
Jednak wydaje mi się że nie ma programisty 15k który wali zwykłe CRUDY, no bez jaj xD
A interpretacja chroni Ciebie przed odsetkami (choć jest coraz trudniej ją dostać- co świadczy o tym że urzędnicy nie chcą żeby podatnik miał ochronę).
Porównałbym ipboxa do inwestycji
@damw: ale ja w życiu w nic nie zainwestowałem, żadne kryptowaluty, żadne waluty nawet, choć raz chce czegoś ryzykownego spróbować, szczególnie że mam ku temu solidne podwaliny- na kursach walut się nieznam, na krypto też, ale znam się na tym co robie. Nie zabierajcie mi tej radości wczesnej ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@shaelix92: ipbox służy do zarabiania kasy przez kancelarie, które się w tym specjalizują. Płacisz kasę, a nic za to nie dostajesz, w razie ewentualnych problemów umywają ręce. Interesowałem się tym i widziałem kilka umów z takimi kancelariami. Płacisz hajs, ale oni za nic nie odpowiadają poza przygotowaniem wniosku.

Korzystasz w ogóle z ipbox?
@shaelix92: @damw: nie brałem ipboxa bo moje biuro rękoma się przed tym broniło i mnie odwodziło; w tym roku przeszedłem na ryczałt 8.5% - mam zerowe koszty w 2021 i się moim zdaniem idealnie wpisuję pod tę stawkę; niestety to nie dla programistów ¯_(ツ)_/¯
@marek-krakow: fajne masz te swoje posty ale może chciałbyś się pochylić nad ryczałtem 8.5% dla osób z IT - mało osób chyba o tym wie.
@damw: Jest standardowy 15 i właśnie jeszcze ten 8.5 co oczywiście tez jest unormowane mocno i nieco wątpliwe ¯_(ツ)_/¯ na tej stawce nie możesz być de facto programistą i pracować stricte z softem; a nie wiesz o tej stawce jak większość :) wołam @hetii ktory tez przeszedł na ten ryczałt