Wpis z mikrobloga

@Garcia: Trudno powiedzieć jakie bedą implikacje ogólnokrajowego/kontynentalnego wirusowego zapalenia neuronów, ale nic dobrego to nie wróży. Ucieczka banków to bardzo wyraźny i zły znak, że będzie bardzo źle.
Irlandczycy, przynajmniej w ogromnej większości, nie zdają sobie sprawy co nadchodzi wielkimi krokami i wesoło idą się sczepić, z maseczkami na twarzach bo im w telewizji powiedzieli że 'normalność' jest już za rogiem.

Myślę że będzie gorzej niż latach 90. bo młodzi autochtoni
@Lazar0v: no wiadomo banki odpowiadają za krwiobieg gospodarki... zauważ, że uciekają banki związane z rynkiem nieruchomości, a ten jest podobno najbardziej lukratywny pod kątem zarobku.
Zastanawia mnie też nacisk UE na podatek CIT 12.5% w IRL a to jest jeden z głównych dochodów w budżecie, w ostatnim roku bardzo mocno ucierpiały wpływy, a tutaj kolejne biznesy wychodzą z rynku.
@Piastan no tak i nie. KBC to bank z Belgii. Ogólnie mowa
Nie wiem jak to sie ma wszystko do faktu, ze rynek nieruchomosci w Irlandii obecnie kompletnie zwariowal. Domy sprzedaja sie online, za ceny grubo przewyzszajace te za ktore zostaly wystawione na rynek. O wynajem ludzie sie doslownie bija....na wynajem badziewnego domu, jest chetnych kilka rodzin, landlordzi robia castingi i oczywiscie podbijaja ceny do wysokosci kosmicznych....sytuacja taka jest od jakis 2, 3 lat i robi sie pod tym katem coraz gorzej doslownie z
Brexit, covid19, ktory zlikwidowal praktycznie glowne galezie gospodarki tego kraju, ktorym jest turustyka i gastronomia...


@mirek_wyklety: Jednak tak nie jest, skoro gospodarka rośnie mimo zamknięcia tych branż.

@Garcia: Dużo finansów przeniosło się z Londynu do Dublina przez Brexit, KBC ucieka z rynku kredytów hipotecznych.
Nie wiem jak to sie ma wszystko do faktu, ze rynek nieruchomosci w Irlandii obecnie kompletnie zwariowal. Domy sprzedaja sie online, za ceny grubo przewyzszajace te za ktore zostaly wystawione na rynek.


@mirek_wyklety: Do tego (info od znajomego, sam nie kupuję teraz), że viewing (online!) dopiero po przesłaniu wyciągu z konta i pre-approvalu z banku. Normalny viewing dopiero jak kupisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i jako
@Regis86: dokladnie tak jak piszesz. Ja jestem z tematem na bierzaco, ze tak powiem...wybralem sobie najgorszy chyba moment, ale zmusily mnie do tego okolicznosci, nie do konca ode mnie zalezne. W kazdym razie to co sie wyprawia na rynku to rozboj w bialy dzien i normalny kryminal... @wrzesien no wlasnie dokladnie to napisalem, ze mimo tego co by sie wydawalo naturalne, ze brexit i covid doprowadza do sporego kryzysu w Irlandii
@Lazar0v: No rynek nieruchomosci w tym kraju to faktycznie jest jakis kosmos....na przykladzie domu, ktory wynajmowalem kilka lat wygladalo to tak, ze po wybudowaniu dom zostal sprzedany za €180k w czasach celtic tiger. Potem w czasach recesji jakies 6-7 lat temu poszedl za €35k, po jakims zaleganiu na dafcie okolo roku...obecnie jest wystawiony na market za €120k i z tego co slyszalem cena jest juz podbita...
@mirek_wyklety: korupcja i kolesiostwo jest tu na skale multiversum i to na każdym poziomie od spożywczaka do rządu. Najlepsze jest to że nigdy nie mieli socjalizmu...
Pomijając to, wszystkie działania rządu idą w kierunku zapaści ekonomicznej od conajmniej dekady. Banki, korpo, nieruchomości i firmy ubezpieczeniowe mają się tu baardzo, ale to bardzo dobrze. Ludzie na socjalu od 20 lat też, ludzie pracujący za minimalne stawki troszeczkę mniej.
Ludzie wykwalifikowani oddają połowę
@mirek_wyklety: To fakt, myśle że w Polsce można byłoby też żyć normalnie gdyby nie 50 lat czerwonych rządów. W sumie to 80 lat, bo nasza elyta waliła wódę z komuchami przy okrągłym stole i tak już zostali przy korycie do dzisiaj.