Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@EkspertPKO jak to możliwe, że z Waszego oficjalnego numeru telefonu +48815356060 wydzwaniają oszuści wyłudzający dane?

Wczoraj z tego numeru dzwoniła osoba pytająca o nie moje imię. Nie przedstawiła żadnych danych, ani nie powiedziała skąd dzwoni.
Dzisiaj znów odebrałem telefon z tego numeru, i tym razem kobieta ze wschodnim akcentem, agresywnym tonem poinformowała mnie, że dzwoni z banku PKO BP i o tym, że rozmowa jest nagrywana. Co ciekawe tym razem imię o które pytała zgadzało się. Pytała czy logowałem się do bankowości internetowej z miejscowości X w której mam otwarte u Was konto. Zgodnie z prawdą odpowiedziałem, że nie, po czym bez słowa się rozłączyła.

Na pytania odpowiadałem, bo wcześniej już otrzymywałem z tego numeru połączenia, np. w sytuacji, gdy wykonany przelew wymagał potwierdzenia telefonicznego.

Okazuje się, że mój przypadek nie jest odosobniony. Inni ludzie opisują podobne sytuacje: https://www.ktoto.info/numer/815356060/

Sprawa jest bardzo poważna. Czy zamierzacie coś z tym zrobić?

Piszę tutaj o tym by ostrzec innych.

Wołam: @certpl @ZaufanaTrzeciaStrona @niebezpiecznik-pl

#pkobp #oszukujo #cyberbezpieczenstwo
  • 9
  • Odpowiedz
@maros nic nowego, ten przekręt jest od kilkunastu miesięcy i nie tylko w PKO. Przestępcy podszywają się pod pracowników banku i dzwoniąc wyświetla się prawdziwy numer infolinii banku. Najczęściej rozmowa dotyczy tematyki bezpieczeństwa np. włamanie na konto, autoryzacja przelewu a sprowadza się do podania danych i instalacji oprogramowania do zdalnego pulpitu np. AnyDesk.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@FHA96: ok, jeszcze tylko zastanawia mnie skąd znali moje imię i miejscowość? Przypadek czy wyciek?
  • Odpowiedz
@maros: Po wpisaniu chociażby na fb telefonu czasem się wyświetlają dane które sam podałeś, albo jakieś ogłoszenie na olx, nie mówię, że akurat Ty tak zrobiłeś, ale często sprawa jest bardzo prosta skoro ludzie sami te dane udostępniają.
  • Odpowiedz
@maros Niestety, techniczne jest to możliwe. Można się podszyć pod każdy numer. Proceder trwa od dłuższego czasu, dotyczy wielu banków. Cały czas przed tym przestrzegamy, podobnie jak i inne banki oraz media.
  • Odpowiedz